Študujem niečo, čo si človek má vybrať, keď sa zaujíma troška o osud životného prostredia (ale omyl, nie som ekoterorista). Keď to nikomu na mojom odbore nepríde príliš divné, že sa vlastne sankcie ako ekonomické nástroje environmentálnej politiky nevyužívajú, ako sa dá čakať od človeka študujúceho napríklad aplikovanú informatiku, že si bude vážiť životné prostredie?
Na predmet GIS sme tvorili projekt. Bolo treba vytvoriť výstupy a protokol. Nič nemuselo byť vytlačené, pri obhajobe projektu sme s vyučujúcim sedeli pri počítači a stačilo to mať na usb kľúči, aby si to v pohode prehliadol, vychytal muchy, spýtal sa, ako sme postupovali a prečo.
Na chodbe čakajúc na svoju obhajobu nás sedelo viac. Väčšina ľudí mala svoje protokoly vytlačené. Koľko máte strán? 17..Ja 14...16...
„54"..
„Čože máš???"
„No 54 strán. Mám veľké obrázky." (Pri bližšom pohľade bolo viditeľné, že úchvatné farebné obrázky boli zväčšené v Maľovaní. Pár vhodne, drvivá väčšina naozaj zbytočne.)
„A to Ťa preboha koľko stálo?"
„ Nič, moja mama robí v papierňach."
„Ale to vieš, že toto nie je úplne udržateľný prístup. Ty..Ekológ." Snažila som sa o žart, ale trocha som bola vytočená. „Si si dala zbytočne vytlačiť 54 strán, lebo si to mala zadarmo?"
„ No vlastne mám 108 strán, lebo mám ešte kópiu aj pre vyučujúceho."
Iný spolužiak sa takisto zapojil, "zo srandy": „Nechaj ju, veď to má na recyklovanom papieri."
„Nehovor. A čím bol recyklovaný? Chlórom?"..A vôbec. Hovorí niekomu z aplikovaných ekológov aspoň motto Reduce Reuse Recycle - teda v prvom rade redukovať množstvo odpadu- teda neprodukovať odpad, znovu používať v miere ako to len ide, a keď už nič iné, recyklovať?
Ako môžeme od obyčajných ľudí, ktorí nikdy neboli vedení k ochrane životného prostredia, chcieť, aby si ho vážili, keď ľudia, ktorých smer štúdia je environmentally friendly, kľudne tlačia stostranové hlúposti, lebo je to zdarma?