Veľká časť vhodnej pôdy takou už pre poľnohospodárstvo prestáva byť. 10% svetového poľnohospodárskeho fondu predstavuje silne erodovaná pôda. Každoročne sa odplavujú milióny m3 pôdy kvôli extrémnym meteorologickým a klimatickým situáciám. Každoročne sa zasolí veľký počet hektárov kvôli neodbornému zavlažovaniu. Mnoho hektárov sa kvôli veľkej koncentrácii kontaminujúcich látok stáva toxickými a nevhodnými pre hospodárenie. Každý rok sa znižuje množstvo vody dostupnej na zavlažovanie. Avšak pozor, v rozvojových krajinách, ktoré sú extrémnosťami najviac sužované, nadprodukcia nie je a nebola. A ľudí je stále viac. Veľkou nádejou sú veľké projekty ozelenenia púští a zúrodnenia tak ich pôdy z nula na aspoň čosi. Napríklad ten o tisícoch kilometrov štvorcových rozľahlom páse zelene cez Saharu, ktorý je vo virtuálnej forme už asi tri roky a krásne sa o ňom hovorí.
Každoročne sa takisto zvyšuje rozloha zastavaných plôch, aj na úkor poľnohospodárskych. V Nemecku sa ročne odníme 43 000 ha pôdy na nepoľnohospodársky účel, v Holendsku 13 000 ha. Na Slovensku to ročne činí 1300 ha trvale odňatých na nepoľnohospodársky účel ( veď automobilky a Tescá, všetky tie prízemné krásne naprojektované plechové stavby aj v najúrodnejších oblastiach nám treba). Potraviny sa u nás vykupujú za také drobné, že sa ich občas neoplatí ani pozbierať. Predať výkupnému podniku už vôbec nie. Občas ostanú a rozložia sa na poli. Tento rok nastane ale opačná situácia- nebude sa mať veľmi čo pozbierať. A čo, dovezieme si z banánových a iných republík, ak sa aspoň im urodí. Ako tie hrušky z JAR na našich trhoviskách, čo spomínali v správach predvčerom. Zhodnotené ako drahé. Nuž, nečudo, z najjužnejšieho cípu Afriky nebudú za päť korún. Ale ak si myslíme, že budeme dovážať čosi aj z Jemenu, tak to ťažko, tí sú radi, že púšť tvorí len polku krajiny, a že vypestujú aspoň zlomok toho ,čo tvorí dopyt.
V súčasnosti sa zväčša hladuje kvôli tomu, že sú nerovnomerne rozdelené finančné a iné zdroje, nie preto, lebo je globálny nedostatok potravín a vhodnej pôdy, vody. Čo nie je, môže byť. Podľa odborníkov by jeden nepriaznivý klimatický rok mohol narušiť, ohroziť, ochromiť chod svetového trhu s poľnohospodárskymi produktami. Nebude to tento? Aaale, kdeže, určite aj horšie bude. Som zvedavá, aká "nadprodukcia" z poľnohospodárskej výroby bude tento rok..Aspoň v Európe..Hm...Na Slovensku určite "obrovská" Pred troma týždňami ešte aj v suchej Podudnajskej nížine stála na niektorých miestach voda....Tam kde nestála, bola suchá malá kukurica, zákrpok, akú bude mať aj moja starká v záhrade na Liptove, ak sa zadarí... Ale žiadne klimatické zmeny, ktoré znamenajú aj extrémnosti počasia, neexistujú! Fáma! Aj vody je dosť! Aspoň na východnom Slovensku..Aj potravín a poživín a všetkého pre všetkých. Žiadna kríza! Ekologická či potravinová.