Armor Hunters – starovek ovláda vesmír

V uplynulej desaťročnici vydávalo najlepšie superhrdinské komiksy vydavateľstvo Valiant. Armor Hunters je toho dôkazom.

Armor Hunters – starovek ovláda vesmír
Armor Hunters (Zdroj: Valiant)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Armor Hunters
Armor Hunters (zdroj: Valiant)

Ako priaznivec superhrdinského hlavného prúdu pozitívne reagujem pri akejkoľvek zmienke kľúčových slov typu Marvel alebo DC. V roku 2013 sa mi do povedomia zapísal ešte jeden termín: Valiant. Pôvodne šlo o jednorazovku, bokovku. Reku, môj obľúbenec Jeff Lemire zhrešil v rámci štvordielnej minisérie Valiant, tak prečo sa nespustiť s ním. Akáže to bola metelica medzi oči zaslepeného „márvelistu“, som už opísal (viď súvisiace články). Nečudo, že som sa, po vzore panenského feťáka, vrhol na produkciu vydavateľstva Valiant s chuťou aj opakovane. Jednou zo samozrejmých akvizícií sa stal crossover pomenovaný Armor Hunters. V zväčšenej pevnej väzbe s prívlastkom Deluxe Edition sa skrýva celých dvadsaťdva zošitov komiksu a ďalších pár desiatok strán bonusových kresieb. O čo ide?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Armor hunters
Armor hunters (zdroj: Valiant)

Vopred upozorňujem, že si v texte budem často vypomáhať „Márvelom“, nakoľko produkcia Valiantu pre mňa ešte stále znamená niečo ako medzihviezdne lety pre mravca. Tak sa, prosím, nepohoršujte, ďakujem.

Predstavte si také mimozemské symbiotické brnenie, ktoré pomáha svojmu nositeľovi páchať skutky, aké by nejeden olympionik nezvládol ani so všetkými dopingovými chuťovkami, čo existujú. Je to lákavá predstava, nemyslíte? Akurát, že daný jedinec by postupne prichádzal o svoju identitu a kontrolu by prevzal tento parazitický emzák. Priaznivci Venoma vedia svoje, tým sa však estráda nekončí. Kým v Spider-Manovi šlo o chudáčika, čo nemal rád hlasnú hudbu a operoval v rovine jednotlivcov, X-O Manowar (aj vesmírne brnenia sú evidentne fanúšikmi metalu) vyhladzuje galaxie. Dáva totižto svojmu nositeľovi liečivé schopnosti, ktoré spočívajú v tom, že nahrádzajú jeho poškodené tkanivo svojou DNA. Správne, je pahltné a šíri sa ako filmy internetom. Postupne skonzumuje celú planétu a poďho na ďalšiu! Vždy a všade sa predsa nájde nejaký exot, ktorý ochotne vymení ponuky z úradu práce za superhrdinské dobrodružstvá...

SkryťVypnúť reklamu

 

Armor Hunters
Armor Hunters (zdroj: Valiant)

Vo svete Valiantu je takýmto chasníkom Aric z Dácie, inak hlavný geroj komiksu X-O Manowar. Po vzore Captaina Americu pochádza z minulosti, konkrétne z 5. storočia nášho letopočtu. Je to Vizigót, ktorého uniesli mimozemšťania (nazývaní The Vine) a on im na oplátku zorganizoval vzburu, „šľohol“ zbroj X-O Manowar a zdúchol na Zem. Akurát, že na nej medzitým uplynulo cca 1600 rokov, nuž Rímske impérium hľadal márne. Keďže nikto si nenechá len tak vziať posvätnú relikviu, mimozemšťania ho otravovali aj naďalej, až ich všetkých vyhladil a oslobodil aj svojich krajanov. Doteperil ich na Zem a založil nové Vizigótske kráľovstvo. Blízko ruských hraníc, nuž ho mocnosti rýchlo spacifikovali. Brnenie „schramstla“ americká tajná organizácia M.E.R.O. a uzavrela s Aricom dohodu. Jeho národ presunuli do Západnej Nebrasky a kráľ Dácie začal makať pre ňu. Nakoľko hlavným poľom pôsobenia M.E.R.O. boli mimozemské hrozby, zdalo sa to ako dobrý nápad...

SkryťVypnúť reklamu

Výborné je, že táto dlhá „origin storka“ je v knihe uvedená na jednej (prvej) strane komiksu. A nič viac vedieť netreba.

Kde bolo, tam bolo, kdesi vo vzdialenej galaxii, kde meno J. J. Abrams nikdy nedorazilo, partička lovcov brnení zlikvidovala akéhosi nositeľa zbroje a sterilizovala ďalšiu planétu. Videli ste film Deň, keď sa zastavila zem s Keanu Reevesom? Tak aj tu majú lovci k dispozícii veľkého ničiaceho robota a mračno čiernych „kobyliek“. Po dobrom love načim zvážiť, kam sa zvrtnúť ďalej. Zem? Kde to je? Tam, čo zdrhol jeden ich druh, ktorého X-O Manowar infikoval. Volá sa Malgam a ako správny neokrôchaný turista sa uvedie tým, že zdemoluje čínsku orbitálnu stanicu. Aric vyštartuje na záchrannú misiu, netušiac, že čochvíľa bude lovnou zverou. Aby bolo jasné, Valiant sa neštíti ničoho, nuž darmo ste superhrdinsky silný, keď ťaháte kozmonauta späť do vesmírnej stanice počas úniku vzduchu, výsledkom je, že mu utrhnete končatinu. Bez cenzúry. Stret s Malgamom je kolosálny, Aricovi prekvapivo pomôže brnenie, ktoré sa nepredvídateľne zapojí do boja na vlastnú päsť a votrelca spacifikuje. Ten, hoci zatvorený v tajnom vládnom stredisku, varuje všetkých, že mu musia vydať Aricovu zbroj a pustiť ho, inak je s ľudskou rasou amen. Myslíte si, že ho počúvnu? Niekto povedal áno? Štatistická odchýlka musí byť. My ostatní si pekne počkáme na lovcov, ktorí zakrátko dorazia. Zem dostane ultimátum. Buď vydá zbroj aj s nositeľom alebo bude zničená (o sterilizácii taktne pomlčia). Spomínate si na Marvel „eventy“, kde X-Meni akože demolujú San Francisco spolu s Dark Avengers? Kde sa občiansko-vojensky Captain America akože mláti s Iron Manom a obete sú tak marginálne, až to bolí? Lovci sa s tým nepárajú. Aby pozemské červíky pochopili, že ani Viagra im nepomôže, jedným šmahom odpália celé Mexico City. Len tak, aby bolo jasné, že odpor je márny. Celá superhrdinská úderka pôsobiaca tu i tam (Unity, Harbringer...), bezmocne zisťuje, že je pasé ako magnetofónové kazety, nech už si aj retro priekupníci snažia nahrabať nejaký ten groš od nostalgických ovečiek. 

SkryťVypnúť reklamu
Bloodshot
Bloodshot (zdroj: Valiant)

Ozaj, nedá mi opäť nespomenúť, že hoci sa tu zjavuje dosť tímov i postáv, nie je problém sa v nich orientovať. Obzvlášť to poteší pri skupinke detí obdarených superschopnosťami, ktoré okupujú sériu Harbringer. Mal som tú česť čítať aj Harbringer Wars, čo je ďalší „event“, ktorý určite raz opíšem bližšie, kde to až tak prehľadné nebolo a v jednotlivých detských frakciách som sa dlho strácal. Tu sú predstavené jasne, prehľadne, zrozumiteľne. Navyše disponujú celkom milými schopnosťami. Napríklad Animalia je dvanásťročné dievča, ktoré sa dokáže premieňať na zvieratá. Akurát, že celý svoj život prežila v zajatí (pokusy na deťoch, poznáte to) a zvieratá pozná len z animovaných filmov. Hádajte, ako kontrastne pôsobí na bojisku kreslený orol.

Nebudem prezrádzať celý dej, priaznivci akcie si prídu na svoje. Bloodshot je tradične perfektný. Je jedným z mála pozemšťanov, čo si trúfnu na boj tvárou v tvár s lovcami a odkráča po svojich. Však je to taký Wolverine bez pazúrov, zato s kopou zbraní. Samozrejme, miesta je dosť aj na dejové skoky do minulosti jednotlivých lovcov, aby bolo jasné, že vyvražďovanie planét nie je len akási úchylka z detstva, ale silná motivačná hnacia sila urobiť vesmír bezpečnejší. 

Prežije naša milovaná planéta Zem aj potom, čo sterilizačný roj zahryzne svoje chalicery do jej obyvateľov? Dá sa ovládnuť reprodukčná túžba X-O Manowar zbroje? A vôbec! Ako to celé dopadne? Čítajte a uvidíte!  

Deluxe kniha z roku 2015 je niečo ako splnený erotický sen bibliofila. Zväčšený formát, cca 500 strán, z toho väčšina uzurpovaná komiksovými zošitmi (konkrétne ARMOR HUNTERS #1–4, ARMOR HUNTERS: AFTERMATH #1, ARMOR HUNTERS: BLOODSHOT #1–3, ARMOR HUNTERS: HARBINGER #1–3, UNITY #8–11 and X-O MANOWAR #23–29), je to paráda. Navyše, zošity sú radené chronologicky v poradí, v akom sa majú čítať a nie, ako býva zlým zvykom v Marveli, podľa titulu. Až na Bloodshotove diely, ktoré sa venujú jeho boju v opustenej základni a narúšajú dejovú postupnosť, sa preto čitateľ nemusí stále vracať k tomu, čo už predsa raz čítal a pozná aj pokračovanie. 

Armor Hunters
Armor Hunters (zdroj: Valiant)

Asi nikoho neprekvapí fakt, že sa na celom „evente“ podieľalo množstvo autorov. Robert Venditti hrá prím, predsa len píše ako X-O Manowar, tak crossover Armor Hunters aj s „Aftermatchom“. Bloodshota drží v rukách Joe Harris, Unity zasa Matt Kindt, no a Harbringer má v merku Joshua Dysart. Všetci píšu s prehľadom a s vedomím celku, takže žiadne rušivé experimenty, prípadne osobnostné predvádzačky, kto ďalej dociká, som nepostrehol. Kresba je na tom podobne, mená ako Doug Braithwaite, Robert Gill, Stephen Segovia, Diego Bernard alebo CAFU poskytujú superhrdinskému mainstreamu to, čo treba. Vymyká sa akurát dvojica Trevor Hairsine a Mark Pennigton. Ich Bloodshot je drsnejší, na pohľad nevábnejší, ale vzhľadom na okolnosti mu to sadne viac ako čačaná maľovanka. Predsa len je to zabijak, nuž si jeho krvavá hodina pozemskej i mimozemskej anatómie zaslúži naturalistické prevedenie.

Neviem, či sa pôvodní tvorcovia Arica z Dácie („márveláci“ Jim Shooter, Bob Layton, Jon Hartz a dokonca Joe Quesada) v roku 1992 nazdali, že o dvadsaťdva rokov bude ústrednou postavou jedného z najlepších superhrdinských crossoverov nielen nového milénia. Stalo sa.

P.S. Ostáva len dúfať, že Valiant odolá filmovému priemyslu, takéto komiksy by sa nemali przniť.

P.P.S. Neodolal. Bloodshot s Vin Dieselom dopadol podľa očakávania...

(Pôvodný text z roka 2014)

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  698
  •  | 
  • Páči sa:  187x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiksJazerní básnici a iné preklady

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu