Samotná autorka je literárna vedkyňa z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy FF PU v Prešove. Mal som tú česť absolvovať jeden z jej poetických workshopov, nuž o jej fundovanosti nepochybujem. V príspevku nazvanom Nedebutová poézia a jeden debut nájdete viacero uznanlivých i kritických poznámok na margo minuloročnej básnickej úrody. Bez vyvolávania vášní by som rád uviedol niekoľko príkladov z obidvoch pólov, aby ste si mohli aspoň letmo utvoriť názor, ako je to s kvalitou slovenských básní (a básnikov).

Najprv tie úspešné. Ján Tazberík v zbierke Viditeľnosť záhrady: veľké sklo podľa kritičky dosiahol „koncentrát básne, filozofického traktátu a eseje. Leitmotívom zbierky je snaha o postihnutie ontologickej štruktúry textu s dôrazom na jeho priestorový rozmer bytie subjektu v ňom.“ Príklad:
Tma
Tmu tvorí dnes jeden obraz ženy a na ňom balvany soli.
S výnimkou rúk, ktoré premiestňujú taký balvan.
S výnimkou tela, ktoré ich držalo,
tma chce teraz všetko späť.
Keby tmu tvoril Boh, ktorý by ma z prázdnych skalných škrupín
nesený vlnami vôd mohol
opraviť,
bolo by to iné.
Balvany v tme
mohli by sa zmeniť na soľ slova – a hru o krok vrátiť.
Potom by bolo možné počuť aj iné veci.
A dali by sa predbehnúť.
Mohol by som nanovo zvykať svoj život na škrupiny slov
A smiať sa, ak škrupiny sú prázdne.
Druhý príklad „zapamätateľnej zbierky“ je dielo viety od Erika Jakuba Grocha. Texty evokujú, aby som citoval z kritiky, „procesuálnosť písania, uvažovania i poznania a súčasne neschopnosť dosiahnuť ho v celistvosti... Zbierka neobsahuje tradičné básne, pretože nevychádza ani z tradičného chápania lyriky.“ Príklad:
Z detstiev
Na dverách dobre vidieť, že nie sú na začiatku ani
na konci, sú medzi začiatkom a dverami medzi
koncom a dverami.
Medzi otvorením a zatvorením sú popraskané vrstvy
náterov, dosky s čakajúcou kľučkou, vítajúce
a lúčiace sa s dvermi.
Niečo sa musí dať otvoriť, aby som sa budil
S očakávaním, niečo musí zostať zatvorené a zaplniť
moje sny.
Medzi mnou a mačkami sú dvere, ale to ony majú
škrabať na moje dvere, a nie ja na ich dvere.
Debutovým zbierkam sa rozbor venuje v menšej miere, väčšina sa dostala do guče charakterizovanej procesom „vydávať básnickú zbierku preto, lebo autor túži podeliť sa so svojím prežívaním a videním sveta s ostatnými za každú cenu, trpí chronickou nedočkavosťou, chce vidieť svoju knihu na pultoch kníhkupectiev, jeho šuplík praská vo švíkoch, dokáže imitovať štýl etablovaných básnikov alebo mu len niekto nekriticky potľapkal po pleci a povedal „na debut to stačí“, nie je najlepšou motiváciou.“ Ďalej sa konštatuje ešte čosi o tom, že „nie všetky spomínané zbierky patria do kategórie literárneho gýča, no väčšine z nich by pomohla lepšia selekcia textov a fundovaná spätná väzba renomovaných literárnych kritikov...“. Vyberám si z debutu Mareka Sopka – Impresie – túto ukážku:
Iron Maiden
Život je gitarová struna.
Tak dlho hrávaš, až ti praskne.
Máš pražce zo zlatého rúna.
A zvukom je aj výdych básne.
Vydýchni. Staň sa Stratocastrom
a textom, čo ma po tme nájde.
Veď hluchí lezú naspäť na strom
a nám hrá v srdci Iron Maiden.
Na záver som si nechal Maroša Bančeja, ktorý tu už s nami nie je. Posmrtná zbierka Posledný valčík pre Maleu má v rámci literárneho hodnotenia väčší priestor, „zlízla“ si to ako formálna a výtvarná podoba knihy, tak básnická prezentácia. Okrem iného je tu „nevydarený humor a jazyk 90. rokov 20. storočia“, ktorý sa „žiaľ vyskytuje vo väčšine Bančejových básní.“ Tuhľa:
Demiurg
Tak skladám...
Kostičku ku kostičke
oponu kože
na bubon mäsa
Nieže minieme sa
Madam
Veď rebro je už pasé
V tomto
digitálnom čase
Príkladov je, samozrejme, veľa, veď zbierky vydali aj také veličiny ako Mila Haugová alebo modernistky á la Zuzka Husárová, poprípade borci typu Mariána Milčáka, či Rudolfa Juroleka. A množstvo ďalších tvorcov. Akokoľvek je zaujímavé čítať odborné kritiky, bez subjektívnej konfrontácie s dielom nemá cenu o nich polemizovať. A preto smelo čítajte, azda vás slovenská poézia obohatí a budeme sa mať o čom porozprávať.
Použitá literatúra:
ŠAFRANOVÁ, Lenka. 2022. Nedebutová poézia a jeden debut. In Knižná revue. ISSN 1210-1982, 2022, [roč. 32], č. 7/8, s. 29-37.
TAZBERÍK, Ján. Viditeľnosť záhrady: veľké sklo. Bratislava : Spolok slovenských spisovateľov, 2021. 53 s. ISBN 978-80-8194-129-0
GROCH, Erik, Jakub. viety. Kordíky : Skalná ruža, 2022. 76 s. Poézia, 32 zv. ISBN 978-80-89816-38-5
SOPKO, Marek. Impresie. [S. l.] : Pars Artem, 2022. 113 s. ISBN 978-80-89939-30-5
BANČEJ, Maroš M. Posledný valčík pre Maleu. [S. l.] : Pars Artem, 2022. 129 s. ISBN 978-80-89939-28-2