Epifora

Kedysi, keď som chodil do základnej školy, bola takzvaná teória literatúry súca akurát na to, aby ju človek odrapkal a dostal dobrú známku (alebo neodrapkal a bolo). Na strednej škole slúžila ako časť otravných faktov, ktoré treba k maturite (aj to si nie som istý, či na všetkých učilištiach). V dnešnej dobe sa radšej ani nesnažím zisťovať, či sa vôbec ešte vyučuje („učí“ som nepoužil schválne). Keď tak čítavam poetické blogy, mám o tom svoje pochyby. Ale aj v poézii takpovediac serióznej, sa niektoré javy postupne vytrácajú (ukazujem prstom na rýmy) a jedným z cudzích slov, na ktoré si dnes málokto spomenie a ešte menej ľudí z hlavy vyfabuluje jeho správny význam, je anticky znejúce čudo epifora.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Epifora, ako už bystrejší uhádli, súvisí s poéziou. Pravda, nábožensky založení ľudia mohli dedukovať aj niečo iné, ale o tom v tomto článku reč nebude. Rovnako ako o súvislom texte (vo vetách), kde sa to tiež krátiacimi anaforami len tak hmýri (ale to sa na prvých dvoch stupňoch vzdelávania ani len nespomenie, tak sa netrápte). Je to taký protiklad k inej básnickej figúre, anafore. A teda sa v po sebe nasledujúcich veršoch opakuje na konci slovo alebo, pokiaľ chcete byť strašne umeleckí, aj niekoľko slov. Uvediem jeden názorný príklad, ktorý nemá za cieľ byť dajako prudko obsažný, nuž sa nepohoršujte:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lepkavá Tóra

Zhíkla celá zem a k tomu diaspóra:
„Fíha, pozor! Na ruky sa lepí Tóra!“
A čo plynie z toho, že sa lepí Tóra?
Na konci sa skrýva jedna epifora.
V dnešnej dobe, kedy musí byť všetko stručné, rýchle, vypointované a podľa možností prevediteľné do mobilu, či inej technologickej hračky, sa opakovanie slov, dokonca celých slovných spojení, musí zdať desne archaické, čudné, dokonca hlúpe. Kto by mal rád mohutnú búrku, keď ho rozčuľuje už aj slovné mrholenie? Kto by čítal Kraska, keď nemusí? Ale aby to nevyzeralo, že tu fňukám nad zašlými časmi, zhrniem výhody tejto milej figúry.

Opakovanie je vraj matkou múdrosti (otec je bez DNA testov značne neistý), anafora preto logicky prispieva k odstraňovaniu hlupákov. Zároveň má pozitívny vplyv na pamäť, keď si to prečítate niekoľkokrát po sebe, je šanca, že si to aj uložíte v makovici. Milovníci absolútnych rýmov isto tušia, že práve epifora je obeťou ich túžby. Pisatelia stostránkových ság ocenia, že až im dôjdu gramatické rýmy a celistvejšie myšlienky, môžu veselo opakovať už napísané a splniť množstvové limity. A azda časom zistíte, že určité opakovanie má pozitívny vplyv na gradáciu, buduje napätie, rozvíja a podčiarkuje idey a tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Milí náhodní čitatelia, dúfam, že Vám táto malá agitka niečo dala a príďte zasa. Opakovanie je predsa fajn.

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  698
  •  | 
  • Páči sa:  188x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiksJazerní básnici a iné preklady

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu