V roku, v ktorom sa Československá socialistická republika chystala na nežnú revolúciu, nastala v USA revolúcia komiksová. Nešlo o nič menšie, ako pozdvihnúť komiksové médium na úroveň „veľkého“ umenia. Ona už síce pár rôčkov prebiehala, ale práve v januári 1989 vyšiel vo vydavateľstve DC prvý zošit Sandmana.

Napokon z toho bolo sedemdesiatpäť zošitov, posledný vyšiel v marci 1996, od roka 1993 sa pán snov presťahoval do novovzniknutej dospelej odnože DC – Vertigo. Pretože šlo o jeden z najlepších komiksových počinov určených milovníkom filozofie, postmoderny, hĺbavého meditovania nad nesmrteľnosťou chrústa a vôbec – koho by nebavilo sledovať osudy Večných (Sen, Túžba, Zúfalstvo, Delírium, Vojna, Osud a Smrť) v kontakte s božstvami toho i onoho panteónu s Luciferom v čele (ten to dotiahol na vlastnú komiksovú sériu a, nanešťastie, i televízny seriál)? Jasné, sem-tam sa nájdu aj takí, ale to je ich problém.

Komiks britského spisovateľa Neila Gaimana pozbieral množstvo významných komiksových cien (dokonca aj jednu literárnu, čo mu dodnes literárna kritika nevie odpustiť, však je to komiks, iné médium a basta!). V kocke ide o to, že kdesi uprostred prvej svetovej vojny sa mág Roderick Burgess rozhodne, že polapí Smrť. Namiesto toho zajme Sen. Následky jeho činu lemujú 20. storočie, až sa väzeň napokon oslobodí a pokúsi sa (po obligátnej pomste) opäť vybudovať svoju rozpadnutú ríšu. Časom sa zoznámime s ďalšími členmi jeho dysfunkčnej rodiny vrátane absolútne najúžasnejšej personifikácie Smrti (Pratchett odpustí, Gaimanovu dievčinu by som stretol radšej), aká kedy okupovala tlačiarenskou farbou zneužitý papier.

Je mi jasné, že presvedčiť slovenského čitateľa odchovaného dedičstvom socializmu, aby sa vrhol na pomerne náročný komiks vyžadujúci istú dávku všeobecných znalostí z oblasti mytológie, náboženstiev, filozofie, rozprávok, literatúry, DC univerza atď. v záujme ocenenia spletitého obsahu, je prakticky nemožné. Pokiaľ však prekonáte obligátny predsudok o „čítaní pre deti“, môžete vyskúšať knihu Krajina snov a možno zmeníte názor.

Prvé české (čiernobiele) vydanie z roka 2005 už asi nezoženiete, ale, ako som písal v úvode, máme tu čerstvé vydanie v modernizovanom koloringu a to veru stojí za hriech! Na svedomí ho má vydavateľstvo Crew. Pokiaľ sa obávate, že začať čítať Sandmana od tretej časti (z desiatich) je nezmysel, vyvediem vás z omylu. Táto kniha obsahuje štyri samostatne stojace poviedky. Veľmi jemne nadväzujú na minulý dej a rovnako mikroskopicky uvádzajú náznaky budúcich dejov (Orfeus, Shakespeare a pod.). Inými slovami, k plnohodnotnému zážitku nepotrebujete vedieť viac, než som napísal o dva odseky vyššie.

V krátkosti k obsahu. Poviedka Kalliopé je o mladom spisovateľovi, ktorý má autorský blok a kúpi od staršieho kolegu múzu. Doslova. Sen tisíce koček je môj osobný favorit. Viete o čom snívajú mačky? Tu sa to dozviete a už nikdy sa na ne nebudete pozerať tak, ako doteraz. Sen noci svatojánské sa odohráva na jednej lúke, kde si Sen dohodol stretnutie s Williamom Shakespearom, aby mu predviedol jednu, dnes už slávnu, hru. No a Fasáda je o jednej zabudnutej superhrdinke, ktorá nemôže zomrieť a aby mohla vôbec chodiť do spoločnosti, musí svoj príšerný vzhľad skrývať pod maskou. Jej dialóg s už spomínanou sympatickou Smrťou berie dych.
Kdo jsi?
Ty to nevíš?
Ano. Myslím, že vím. A ty sis po mě přišla? Požehnaná, milosrdná Smrti. Přišla jsi to celé skoncovat?
Ne...
Komiks je, priznajme si to, najmä vizuálne médium. Darmo bude scenár hodný Nobelovej ceny (spred doby, kým ju udelili Elfriede Jelinek), ak sa naň nebude dať dívať, má smolu. Našťastie, kresbu jednotlivých príbehov majú na starosť hneď dvaja moji obľúbenci a zvyšná dvojica tiež nie je márna. Kalliopé kreslí jeden z dvoch najikonickejších Batmanových výtvarníkov, a síce „drakulovský“ Kelley Jones. Sen tisíce koček bravúrne vykreslil Malcolm Jones III., Shakespeare sa dostal do rúk úžasného Charlesa Vessa, ktorého tenká linka vyznie lepšie v čiernobielom vydaní, ale to je detail. Jedine Fasáda od Coleen Doranovej mi príde trošku nemotorná, odpudivosť hlavnej hrdinky však vystihuje na jednotku. Samostatnú zmienku si zaslúžia kolážové obálky od výtvarného génia Davea McKeana, ktoré tiež svojho času napomohli k úspechu komiksu.

Kniha obsahuje aj podrobný scenár k úvodnej poviedke. Pre ilustráciu, ako vzniká komiks, poslúži, ale na samostatné čítanie to nie je najvhodnejší literárny útvar, respektíve, málokoho bude baviť po prečítaní výsledného komiksu.
Osobne považujem Krajinu snov za najlepšiu knihu celej komiksovej série. Má všetko, čo od „inteligentného“ umenia požadujem. Mohol by som na ňu skladať nekonečné ódy. Nuž sa neokúňajte a vyskúšajte ju!
Scenár: Neil Gaiman
Kresba: Kelley Jones, Malcolm Jones III., Charles Vess, Coleen Doranová
Názov: Sandman: Krajina Snů
Vydanie: 2. vydanie
Preklad: Viktor Janiš
Vydavateľstvo: Crew
Rok vydania: 2018
Počet strán: 160
Formát: brožovaný
Rozmery: 168 x 256 mm
Všetky fotky sú prevzaté z oficiálnej stránky vydavateľstva Crew.