Skúste si vyhľadať rebríčky predajnosti ľubovoľného vydavateľstva a zrátajte, koľko zbierok básní sa drží na špici hitparády.
Našli ste? Pokojne sa o tento zázrak podeľte v diskusii. Pravdou je, že aj náklad poetického titulu sa nepohybuje v číslach, za ktoré by napríklad hudobníci preberali platinové platne. O to viac ma pred šiestimi rokmi prekvapila neforemná knižka Beatnici (formát 20,5x21cm), ktorá na slovenský knižný trh priniesla niečo, čo tu už pomerne dlho absentovalo. Výpravnú publikáciu, antológiu poézie s, takpovediac, žánrotvorným presahom.

Na svedomí ju má vydavateľstvo Slovart. Zrodilo sa krátko po Nežnej revolúcii a úspechy žne dodnes. Ktovie, či je to preto, lebo sa vydávaniu poézii venuje až okato okrajovo...
Každopádne titul Beatnici naštartoval edíciu nazvanú Lyrika 20. storočia. O jej koncepte sa na webovom sídle vydavateľstva nedozvieme nič. Od roku 2010 v nej vyšli presne štyri tituly. Prvý, Beatnici, pod taktovkou Mariána Andričíka, sa dokonca tento rok dočkal opätovného vydania pri príležitosti 25. narodenín vydavateľstva (pokiaľ som mohol letmo porovnať v kníhkupectve, doplnili akurát copyright 2016 a na dosky umiestnili nálepku „25 SLOVART“). O tom sa však na webe v rámci sekcie s poéziou nič nedozviete, svieti tam len prvé vydanie s informáciou – vypredané. Nuž, musíte hľadať v iných častiach webu (výročie, novinky).

Zatiaľ vyšli, ako som už spomínal, štyri tituly, a to:
Beatnici (zost. Marián Andričík, 2010, 215 s., ISBN 978-80-8085-633-5)
Ruská moderna (zost. Valerij Kupka, 2011, 175 s., ISBN 978-80-556-0138-0)
Ruská avantgarda (zost. Valerij Kupka, 2014 (kniha uvádza 2013), 215 s., ISBN 978-80-556-0454-1)
Stredoeurópska moderna (zost. Zornitza Kazalarska, 2016 (kniha uvádza 2014), 207 s., ISBN 978-80-556-1160-0)
Pevná väzba, kockový tvar vytŕčajúci z regálu, už na pohľad ide o vymykajúce sa diela. Čo sa týka obsahu, nezávidím zostavovateľom ich prácu. Počítam s tým, že každá antológia nesie v sebe riziko, že literárnym fajnšmekrom bude chýbať ten, či onen autor, prípadne to, či ono zásadné dielo. Pristúpiť k tomu zodpovedne určite stojí čas a úsilie. Evidentne najväčším „pracantom“ je Valerij Kupka, ktorý skompletizoval hneď polovicu vydaných titulov.

Každý titul obsahuje bohaté informácie o živote a diele prezentovaných autorov, nemenej obsažné informácie o manifestoch, sem-tam sa tu nachádza čosi z dobovej kritiky, obrazový materiál zahŕňa fotky, ilustrácie i novinové výstrižky, skrátka, nie je to len o básňach. Tie, pravda, tvoria gro každej publikácie a to je dobre. Čitateľ si aj tak nakoniec musí svoj názor utvoriť sám.
Na zadnej strane dosiek sa vždy nachádza nejaké lákadlo na ďalšie tituly z edície. Až na výnimky z toho za ostatných šesť rokov nič nevyšlo, a tak ich ani nespomeniem.

Za čo musím Slovart pochváliť, je ochota jeho zamestnancov komunikovať. Nakoľko som bol zvedavý, aký je vlastne ideový zámer edície a aké tituly by sme mohli očakávať, poslal som mail na náhodne vybranú osobu z kontaktov s prosbou o pomoc. Dlho som nečakal a prišla odpoveď, z ktorej som vyrozumel nasledovné:
Edícia sa usiluje zmapovať najvýraznejšie lyrické smery 20. storočia (to ma neprekvapilo). Pôvodný plán mal ambíciu zaplaviť kníhkupecké poličky s poéziou asi dvadsiatimi titulmi. Časová náročnosť zostavenia takejto antológie, spracovanie autorských medailónikov, zber ďalších údajov a obrazového materiálu, preklady, verím, že aj autorskoprávna rovina (je to predsa len živá minulosť), prípadne obligátne peniaze (všetky tituly vyšli s finančnou podporou ministerstva kultúry SR), to všetko malo za následok, že momentálne je počet titulov zredukovaný na polovicu. O vydavateľských patáliách svedčia hoci roky vydania, hneď dve knihy vyšli neskôr, ako boli obsahovo spracované. Podľa vydavateľstva sa pracuje alebo ráta s nasledujúcimi knihami:
(český) Poetismus (mohol by byť vydaný ešte tento rok),
Dadaizmus (budúci rok)
Moderná francúzska poézia (pracuje sa na nej)
Rocková lyrika (zatiaľ v pláne)
Moderná vizuálna poézia (plánuje sa)
Imaginizmus (zbožné prianie)

Osobne som najviac zvedavý na Rockovú lyriku, ako to zostavovateľ pojme a čo tam zaradí. Samozrejme, teším sa aj na ostatné tituly, nielen preto, že sa tieto knižky dobre čítajú, ale aj preto, že ich v poličke nemožno prehliadnuť. Nuž, držím Slovartu palce a dúfam, že vytrvá, nielen Dominikom Dánom je čitateľ živý. A mať k dispozícii takéto komplexné reprezentácie poetických smerov, žánrov i geografických pohľadov, to je v dnešnej dobe vzácne a úžasné. Ďakujem.