Pete Brown – Básnik, ktorý spieval

Keďže sa v tomto roku dostali na trh remastrované cédéčka jedného zabudnutého majstra interpretácií básní za sprievodu hudby, na ktorých sa tento, správne arogantný umelec, rozhodol všetkým ukázať, že okrem recitácie zvládne aj spev, zaumienil som si, že ho pár slovami a (ak internet dá) ukážkami z diela, pripomeniem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Peter Ronald Brown (nar. 25.12.1940) je známy predovšetkým ako textár skupiny Cream a Jacka Brucea, avšak tento básnik a spevák pôsobil aj na hudobnej scéne, ktorá stojí za zmienku.

Hoci predovšetkým básnik, Pete nikdy nemal problém spájať svoje texty s hudbou, takže už v 60. rokoch minulého storočia fungoval v zoskupení The First Real Poetry Band, kde ho sprevádzali také osobnosti, ako gitarista John McLaughlin, Binky McKenzie (basa), Laurie Allen (bicie) a Pete Bailey (perkusie). Tento nástup na scénu mu priniesol aj možnosť rozvinúť svoje schopnosti v spolupráci s jednou z najväčších hudobných atrakcií svojej doby, so skupinou Cream. Podieľal sa na takých skladbách, ako napríklad Sunshine of your love, White room a mnohých ďalších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pete Brown and his Battered Ornaments

Battered_Ornaments
Battered_Ornaments 

Skupina vznikla v roku 1968 v zostave Pete Brown, Pete Bailey (perkusie), Charlie Hart (klávesy), Dick Heckstall Smith (saxofón), Nisar Ahmed Khan (saxofón), Roger Potter (basa), Chris Spedding (gitara) and Rob Tait (bicie). V roku 1969 vydali debutový album A meal you can shake hands with in the dark, ktorý obsahoval zmes blues, psychedélie a ťažkého dobového hard rocku mixovaného s trošku džezu (niečo ako Cream a Colosseum dokopy, nakoniec, Dick Heckstall Smith v Colosseu pôsobil). Následne mala skupina hrať ako predkapela Rolling Stones v Hyde Parku, čo jej členovia využili na to, aby svojho frontmana vyhodili z vlastnej kapely! Zmenili meno na The Battered Ornaments a nahrali aj druhý album Mantlepiece (1969) a spevy nanovo prespieval Chris Spedding. Problém zmieneného incidentu tkvel v tom, že Pete bol spevák – samorast, jeho prejav bol síce ovplyvnený Jackom Bruceom, ale jeho technika bola...nevalná. Po rokoch to priznal aj sám Pete, ktorý napokon absolvoval tréning s hlasovým pedagógom (v roku 1978). Sám svoje predchádzajúce kreácie nazval neštudované a fungujúce na jeho ignorantstve a strachu okolia niečo mu vytknúť.

SkryťVypnúť reklamu

Pete Brown & Piblokto!

Things_may_come
Things_may_come 

Skupina Pete Brown & Piblokto! vznikla v roku 1969 v zostave Pete Brown, Jim Mullen (gitara), Roger Bunn (basa), Dave Thompson (klávesy) a bubeník Laurie Allen, ktorý však zakrátko odišiel do Battered Ornaments a opačným smerom prišiel Rob Tait. Názov si skupina zvolila z literatúry, ale neskôr sa prišlo na to, že ide o eskimácke slovo, ktoré, podľa Peteovej interpretácie, znamená druh sexuálneho ošiaľu, ktorý sa objavuje v Arktíde počas zatmenia slnka. Ľudia vtedy začnú bláznivo revať, skáču na seba, strhávajú si šaty a tak ďalej až do okamihu, kedy opäť svitne a šou skončí. Čo sa týka produkcie, po prvom singli Living life backwards/High flying electric bird rýchlo nasledoval aj album Things may come and things may go, but the art school dance goes on forever (1970). Na druhom singli Can't get off the planet/Broken magic už hral na base Steve Glover. V roku 1970 vyšiel druhý album Thousands on a raft (1970), ktorý priniesol výrazný príklon k tvrdšiemu rocku a osobne ho považujem za najlepší z menovaných. Po jeho vydaní zo zostavy odišli Mullen, Thompson a Tait. Náhradníkmi sa stali klávesák Phil Ryan, bubeník “Pugwash” Weathers a gitarista Brian Breeze. V tomto zložení vyšiel tretí singel Flying hero sandwich/My last band. Vzápätí odišli Weathers a Breeze. Hoci sa ich nástupcami stali gitarista Taff Williams a bubeník Ed Spevock, skupina sa v roku 1971 rozpadla.

SkryťVypnúť reklamu
Thousands_on_a_raft
Thousands_on_a_raft 

Pete Brown následne fungoval u Grahama Bonda a spolupracoval s rôznymi umelcami (Ian Lynn, Phil Ryan) a je činný aj v súčasnosti.

Krátke ukážky z webu:Pete Brown & Piblokto! – Aeroplan head womanPete Brown & Piblokto! – High flying electric birdPete Brown & Piblokto! – Thousands on a raft Pete Brown and his Battered Ornaments – Old man

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  698
  •  | 
  • Páči sa:  187x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiksJazerní básnici a iné preklady

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu