Teória viazaného verša pre laikov - Absolútno a kastovanie

Písmo: A- | A+

Všetky cestu vedú do Ríma. Pri viazanom verši do rýmov. Niekedy v minulosti som bol spomínal, že všeobjímajúce slová z abstraktnej palety toho príliš neprezradia.

Aj pri rýmovaní poznáme takzvaný absolútny rým, kedy sa rýmujú dve navlas rovnaké slová. Alebo také, čo rovnako znejú (nazýva sa to kalambúr). Príklady:

rizoto-rizoto
Dana-daná
Jozef Mak - Jozef, mak!

Pokiaľ si navrávate, že poézia je záležitosť vznešená a mimo ľudských slabostí, ďalej ani nečítajte. Prichádza chvíľa na sociálne kastovanie. Rýmy môžu byť bohaté a chudobné!

Bohatý rým je taký, kde sa pred samohláskou, ktorá začína rým, nachádza aj podporná spoluhláska. Príklad:
 

gRÁDY-nepoRADÍ

Chudobný, ako to už býva, žiadnu oporu spoluhlásky na začiatku nemá. Príklad:

rakETA-odETÁ

Čudujete sa, že sa z rýmov stanú hotoví kardiaci? Až sa im to stane, nastupuje takzvané rýmové echo. Ide o obľúbenú fintu moderných hráčov so slovami, kedy rozoberú nejaký výraz na drobné a jedno slovo je obsiahnuté v druhom, takto:

komára-Mara
pri zákope-kope

Osobitým postihnutím je inverzný/kalambúrny rým, kde to vyzerá takto:

spasiteľa-spasí teľa

A to ešte nie je všetko, aj aktuálna spoločenská klíma má v teórii rýmov svoje miesto. Národovci a obyvatelia s panickým strachom z imigrantov majú na výber rýmy podľa proveniencie - domáce a exotické. Ide o to, že ak rýmujete cudzie slovo, ide o ten druhý prípad. Príklady:
 

Domáci:
gúľa-gruľa
Jano-áno

Exotický:
deci- that's it

dobi-mobil

A nastupuje násilie, ktorého výsledkom je useknutý rým, a teda ignorujeme nejaké hlásky na konci slov:

nosy-nosič

Ako vidíte, rýmy sú rovnako pestré ako naše predsudky, netreba sa im preto klaňať, naopak! Žiadny z nich nediskriminujme!

Skryť Zatvoriť reklamu