Opadavé spomienky na kypré ráno

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Opadavé spomienky na kypré ráno

 

I.

Pokiaľ dá na verejnosti žena žene pusu, pre oči je to obvykle sviatok. A tiež najlepší stimul pre inkvizičnú čatu. Muži sú v nevýhode, zvyčajne platí iba to druhé.

Raz mi jeden básnik povedal (mohol to byť ten v zrkadle?), že nechce oslovovať davy. Akoby nič neznamenať niečo znamenalo.

V šírom internetovom svete zmizli poznatky, stratili sa rozpravy. Najlepší priateľ človeka sa dožíva v priemere približne pätnásť rokov. Prečo asi? Určite to nie je preto, lebo po sebe štekáme.

Dobrá poézia vykapala. Musí mať nažité. Cézar s Kostrom volali Ave! Dnes sa breše imaginárne, virtuálne, osamote. Dobrodružstvo nie je zamknuté za obrazovkou. Teda, vlastne je. Všetci sme zamknutí. A zavýjame na spln. Čo sa vlastne splnilo?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strach. Jednotky a nuly sa boja rovnoprávne. Trvalo udržateľné mdloby sa motajú po chodníkoch a simulujú home office.

Grázli navraveli zbabelcom, že po smrti budú poslední prví. Dobrý človek ustupuje, toleruje, velebí prostotu a trpí. Pred tabuľou ho sadisticky skúša Boh. A potom zomrie. Zlý človek ubližuje, podráža, hanobí (pre seba a iných). Má sa dobre. A potom zomrie.

Výsledok je rovnaký. Na cintorínoch na medailovom umiestnení nezáleží.

 

II.

Opäť raz som bubeník, ktorý si poplietol rytmus. Krúžim okolo kapely ako sup. Dnešné deti už možno nebudú vedieť, čo to znamená. Mrchožrút je politicky nekorektný termín. Dnes je to nanajvýš manažér verejnej hygieny potravinárskej inšpekcie. Napokon, aj mrchovisko je dnes už len miesto posledného odpočinku. A nie je to ani árijské slovenské slovo. Chápete? Židia, Cigáni, Slovania. Prečo sú plynárne žlté? Ako Dávidova hviezda? Vždy, keď cosplayer leukémie prijíma šek so správnou sumou, viem, že dejepis je pre neho španielska dedina. FC Barcelona je niečo iné, aj Real Madrid. Toto je reál. Pôjdeš do spaľovne, ty hajzeľ! Džugašvili miloval krpcov s fúzikmi. Sám si niečo kompenzoval mohutnými fúzami!

SkryťVypnúť reklamu

Kompenzácie nie sú v kurze. Byrokrati, kovaní podvodníci, vidia všade podvod. Ešte aj Kováčovi uniesli syna. Viete, čo nemáme a ani mať nebudeme? Vo výkladovom slovníku je odpoveď pod heslom – kultúra.

 

III.

Dnes uplynie päťdesiattri rokov, odkedy význam bratskej pomoci znamená to isté ako právo na život, liberál, pravda, láska a množstvo ďalších nádherných slov, ktoré sme vyprázdnili ako črevá a okiadzajú ich tí, čo trpia zápchou.

 

IV.

Morálka nie je vrodená. Ide o vedomé rozhodnutie. Dnešný svet je nerozhodnutý. Prečo by sa pre ňu mal obetovať? Oddať sa, kým nás smrť nerozdelí. To som ti sľúbil a svojmu slovu dostojím.

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  623
  •  | 
  • Páči sa:  71x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiks

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu