Kúsok o duševnom zdraví

Pandémia a udalosti vo svete posledných rokov zrýchľujú konverzáciu o tejto téme. Čo to ale vlastne je?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako poznáme že je s ním niečo v neporiadku? Prečo sa zdráhame venovať sa mu ale k lekárovi starajúcemu sa o fyzické zdravie chodíme niekedy až možno pričasto?

Hoci sa v škole učíme o psychológii, neučíme sa do hĺbky čo to v realite pre nás znamená. Áno máme nejaké vedomie a podvedomie, podvedomie ovplyvňuje naše správanie, máme určité črty našej osobnosti, sme viac introverti alebo extroverti. Tak nejako letmo si to pamätám zo školských lavíc. Ale čo presne to v realite každodenného prežívania znamená?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stretávam sa často s rôznymi predstavami o duševnom a mentálnom zdraví ako aj rôznymi predstavami o tom akú prácu vykonávajú psychológovia, terapeuti a psychoterapeuti. Nakoľko ide stále o vedu mladú a pomerne neuchopiteľnú niet divu že mnohé tieto predstavy sa zakladajú na tom čo ľudia vidia vo filmoch, čo niekde započuli, či čo si pamätajú zo školy keď sa učili o Freudovi, ktorý mimo fakt, že je otcom dnešnej psychológie mal skutočne otázne metódy ak sa na ne pozeráme dnešnými očami. Nakoľko sme sa generácie venovali skôr zdraviu fyzickému, či dobývali svet technológií na duševnú a mentálnu pohodu jednotlivcov tvoriacich spoločnosť sa v mnohých smeroch akosi zabudlo.

SkryťVypnúť reklamu

Pre jedných ide o abstraktný pojem niečoho vzdialeného a neuchopiteľného. Pre iných je to pandorina skrinka ktorú radšej neotvárať a pre niektorých je to celoživotná cesta spoznávania seba samého. Mnohí si myslia, že byť si vedomý vlastných emócií a komunikovať ich do sveta je prejavom slabosti a zlyhania.

Pre všetkých či si sú alebo nie sú si toho vedomí ide o vnútorné prežívanie vonkajšieho sveta a udalostí v ňom a toto prežívanie je pre každého unikátne a jedinečné.

Každý z nás je jedinečnou kombináciou rôznych faktorov od výchovy a rodinného pozadia cez kultúru, náboženské presvedčenie a životné udalosti, ktoré nás cestou stretnú. Byť si vedomí týchto vplyvov otvára dvere k spokojnejšiemu prežívaniu, keďže bez tejto vedomosti môže človek prežívať určité vnútorné pocity, ktoré ovplyvňujú jeho každodenný život často krát v negatívnom smere.

SkryťVypnúť reklamu

Týmito môže byť úzkosť, ktorá sa prejavuje v práci, doma, keď sa ráno zobudíme, stres ktorý sa ťažšie znáša či až tak ťažko že sa začneme vyhýbať určitým udalostiam, práci, ľuďom. Či sme prežili stratu blízkeho a ani po rokoch sa so smrťou nevieme zmieriť a vyrovnať, spomienky na blízkeho sú stále veľmi bolestivé. Stratili sme iné veci v živote, odišli od nás blízky ľudia, možno sa s nami nerozprávajú, stratili sme prácu, bývanie, majetok, odsťahovali sme sa, zmenili sme životné smerovanie.

Strata akákoľvek môže byť prežívaná podobným spôsobom ako keď nám niekto zomrie, keďže pre naše podvedomie to je strata niečoho alebo niekoho na čo sme boli naviazaní.

SkryťVypnúť reklamu

Máme problémy vo vzťahoch, ľudia nás opúšťajú alebo sa k nám nesprávajú tak ako by sme si zaslúžili, či na nás prenášajú ich vlastnú zodpovednosť a v nás toto všetko vyvoláva rôzne pocity, cez hnev, ľútosť, hanbu, úzkosť či depresiu možno až po neutíchajúci tlak a vnútornú kritiku. Neveríme si a máme slabé sebavedomie. Nedokážeme iným nastaviť zdravé hranice. My sami sa správame k iným nepekne, nadávame im, bijeme ich, manipulujeme, kontrolujeme až možno terorizujeme, vedome alebo celkom nevedome.

Všetko toto môžu byť príklady správania a prežívania v realite, ktoré odzrkadľujú nerovnováhu v nás. Na fyzickej úrovni sa okrem iného táto nerovnováha môže prejavovať poruchami spánku,  nadmernou únavou, zmenami nálad, častým plačom, bolesťami v tele a svaloch, ktoré nemajú fyzické príčiny, neustále motýle v bruchu, panické záchvaty kedy strácame kontrolu, či dokonca aj vysoký krvný tlak môže mať korene v dlhodobej vnútornej nerovnováhe. Dokonca aj zdravotnícky systém v niektorých krajinách alebo jednotlivci v ňom zase v iných začínajú svojim pacientom komunikovať, že zdroj určitých fyzických ťažkostí môže ležať v psychickej nepohode a nerovnováhe.  

Vďaka pomerne stále malej osvete o tom čo je a prečo je dôležité duševné zdravie ľudia často buď vyčkávajú keď je to už ozaj neúnosné alebo pomoc nevyhľadajú vôbec a celý život sa moria s opakujúcimi sa problémami, z ktorých nevidia cestu von alebo si pomáhajú alkoholom či inými látkami aby utlmili vnútornú bolesť alebo dobrovoľne odchádzajú z tohto sveta.

Lenže doba a udalosti sveta nás tlačia pozerať sa viac dovnútra, hľadať odpovede v poznaní seba samého a tým meniť opakujúce sa programy často krát generačné k súcitnejšiemu a pokojnejšiemu prežívaniu. Ľudia si začínajú byť viac vedomí svojich vlastných činov, pocitov a ako tieto vplývajú na okolie, dostávajú sa do krízových situácií, kedy sú tlačení robiť veci nejako inak.

Téma o duševnom zdraví napriek rastúcej ´popularite´ je stále tabu a predstavy o ňom v spoločnosti často neodzrkadľujú realitu.

Toto mnohým bráni vyhľadať pomoc.

Na druhej strane terapeuti sa stretávajú s nazeraním, že by mali byť vševediaci odborníci a tak búrajú dedičstvo akejsi ´nadradenosti´ otcov psychológie a nadväzujú rovnocenné vzťahy so svojimi klientmi, keďže terapeutický a ľudský vzťah je často tým liečivým elementom. No ale o tom možno zase niekedy nabudúce.

 

 

 

Eva Chmelíková

Eva Chmelíková

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  168x

Žijem v Škótsku, už vyše desaťročie. Maľujem a tvorím a venujem sa psychoterapeutickému poradenstvu pre deti a dospelých, v ktorom okrem tradičných teórií často používam kreatívny prístup k terapii. Pred a počas štúdia ma život zavial medzi deti v škôlke, škole bežnej či špeciálnej, pracovala som aj s deťmi v autistickom spektre. Čím dlhšie a do väčšej hĺbky sa venujem terapii uvedomujem si, že osveta o duševnom zdraví má stále svoje rezervy a tak tu zdieľam malé úlomky, aby som prispela k búraniu stereotypov a predstáv o tomto odvetví a aby sa tak raz stalo prístupnejšie pre všetkých, ktorí by sa našli v situácii, že ho potrebujú. Všetko na tomto blogu povedané vychádza z osobných skúseností alebo pohľadov a nenahrádza odborný posudok lekára, terapeuta, psychiatra. Objavia sa tu občas aj príbehy z krajiny v ktorej žijem, či osobné názory na rôzne témy. Vyvíjam sa a snažím sa pochopiť tento svet cez každodenné stretnutia a skúsenosti. Ale v prvom rade sa snažím žiť a nechať žiť. Zoznam autorových rubrík:  ŠkótskoPríbehy z detského svetaNa umeleckú nôtuSúkromnéNezaradenéO duševnom zdraví

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu