K aktivácii ruskej SIM karty nepotrebujete ako cudzinec nič iné len pas a platnú registráciu. Ochotná pracovníčka mobilného operátora MegaFon vám vyplní tlačivo potrebné na aktiváciu karty (vyhnete sa tak písaniu v azbuke) a potom už len prejdete k pultu, ukážete pas a zaplatíte aktivačný poplatok 99 rublov. Za uvedenú cenu získate kredit 100 rubľov, CLIP, povolenie medzinárodných hovorov a automaticky aj medzinárodný roaming.
Telefonovať pritom môžete skutočne do zbláznenia. Volania v rámci siete MegaFon máte po celý deň za jeden rubeľ za minútu, SMSka stojí jeden rubeľ a jedna minúta volania na Slovensko vás výjde na 3 ruble.
Mobilný internet nie je žiadnou neznámou ani v Rusku. Po krátkej diskusii o možnostiach pripojenia mi pracovníčka mobilného operátora odporučila doniesť notebook a zvyšok už mám vraj nechať na nich. Stalo sa a v ten istý deň (večer o pol deviatej) som bol už späť aj s notebookom, káblom a telefónom.
Pracovníka MegaFonu môj slovenský Windows vôbec nezaskočil a napriek tomu, že v ním nainštalovanom programe mu u mňa zobrazovalo len samé otázniky, počínal si skutočne suverénne. Do desiatich minút som mal internet aktivovaný aj odskúšaný.
A ceny? Vstupný poplatok 30 rubľov, žiadne paušálne poplatky a cena za prenos 1 MB - 6,60 rubľa. Čo k tomu dodať? Za rovnakú službu zaplatíte na Slovensku v T-Mobile 99 korún mesačne a 39 korún za 1 MB.
(1 rubeľ = približne 1,20 Sk)
Ako si vybaviť internet v Moskve
Ak by ste si mysleli, že v ruskej metropole stále používajú telegraf, ste na veľkom omyle. Hovory za jeden rubeľ a internet na počkanie. To sú moje skúseností s informačnými a komunikačnými technológiami v Rusku.