Vincent Gorst
Lisabonská zmluva a Česko, stále nejaký problém ?!
Alebo o tom prečo najproblematickejšou krajinou nedávneho summitu EU z pohľadu Lisabonskej zmluvy nebolo Írsko ale paradoxne Česká republika.
Alebo o tom prečo najproblematickejšou krajinou nedávneho summitu EU z pohľadu Lisabonskej zmluvy nebolo Írsko ale paradoxne Česká republika.
Hlavne v poslednom období sa o nej mnoho hovorí. Jedny ju zatracujú a odmietajú. Iní ju považujú za pokrok a úspech. O čom vlastne Lisabonská zmluva je a čo prináša ? Pokúsil som sa o stručné a naozaj jednoduché zhrnutie faktov.
Už som sa tam chystal dlhšie. Dokúpiť nejaké veci („Stoličnú“ zoženiem len tam), popozerať sa, proste len tak trochu sa prejsť. Jožo to asi tiež plánoval dlhšie. Jeho dôvody nepoznám. Určite však museli byť pádne.
V posledných dňoch som prečítal hneď niekoľko príspevkov, článkov, úvah, ale hlavne blogov s naozaj rôznymi názormi na dianie ohľadom írskeho referenda, následne Lisabonskej zmluvy či Európskej únie celkovo. A ako to tak už býva, okrem mnohých prínosných článkov, reagujúcich či už pozitívne alebo kriticky, našlo sa i pár „zaujímavostí“.
12. júna sa uskutočnilo v Írsku referendum o prijatí Lisabonskej zmluvy. Na druhý deň po sčítaní hlasov bolo jasné, že v únii opäť vznikla kríza, podobná ako v roku 2005 po neúspešných referendách vo Francúzsku a Holandsku ohľadom Európskej ústavnej zmluvy. Ide v poradí už o tretie (iba v samotnom Írsku už o druhé) neúspešné referendum v záležitostiach týkajúcich sa snáh únie o vnútornú reformu. Otázkou ostáva, či sa nedávna história bude opakovať a Lisabonská zmluva skončí podobne, ako jej predchodkyňa „euroústava“. Z celej EU teraz zaznievajú hlasy: „Ako ďalej ?“