Môžu Ukrajinci získať trvalý pobyt v európskych krajinách?

Otázka, čo robiť s Ukrajincami, ktorí majú status dočasného útočiska v EÚ, je stále predmetom diskusií

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash)

Otázka, čo robiť s Ukrajincami, ktorí majú status dočasného útočiska v EÚ, je stále predmetom diskusií, pretože jednotné riešenie zatiaľ neexistuje. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (Parliamentary Assembly of the Council of Europe) odporúča krajinám EÚ, aby ukrajinským utečencom poskytli možnosť trvalého pobytu a vytvorili program finančnej podpory pre vnútorných vysídlených osôb na Ukrajine. Táto informácia bola zverejnená na oficiálnej stránke Rady Európy.

S príslušnou správou počas zasadania Rady Európy vystúpila predstaviteľka Nórska Lise Selnes, ktorá zdôraznila potrebu nájsť spôsoby podpory pre 5,9 milióna Ukrajincov, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a hľadať útočisko v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa názoru nórskej političky by mali Ukrajinci, ktorí majú dočasné útočisko v EÚ, buď dostať predĺženie tejto ochrany, alebo iné možnosti trvalého pobytu.

„Je nevyhnutné, aby títo ľudia mali prístup na trh práce, k bývaniu, vzdelaniu a samozrejme k možnosti štúdia jazyka,“ zdôraznila.

Podľa jej slov by sa mohla zvážiť aj možnosť poskytnutia ukrajinským utečencom „práva na prístup k právam žiadateľov o medzinárodnú ochranu“, čo by následne mohlo viesť k oficiálnej a úplnej legalizácii Ukrajincov v zahraničí, ako aj k poskytnutiu širších práv, než majú v súčasnosti.

Na základe správy Lise Selnes bola prijatá Rezolúcia č. 2562 zo dňa 27.06.2024 s názvom „Naliehavá výzva pre Európu a jej partnerov: predvídať okamžité a dlhodobé politické riešenia na podporu vysídlených osôb Ukrajiny“ (An urgent call to Europe and its partners: envisioning immediate and long-term policy solutions in support of the displaced people of Ukraine).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa bodu 17 Rezolúcie „členské štáty Európskej únie môžu zvážiť možnosť poskytnutia práva na trvalý pobyt Ukrajincom, ktorí maju dočasné utočisko, po trojročnom rokoch pobytu v hostiteľskej krajine“ (European Union member States may consider granting the Ukrainians under temporary protection the right to permanent residency in the host country after a three-year period of residence).

SkryťVypnúť reklamu

S úplným textom rezolúcie sa môžete oboznámiť tu.

Okrem toho sa v Rezolúcii riešili aj otázky týkajúce sa návratu ukrajinských vojenských zajatcov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v zajatí, a návratu ukrajinských detí, ktoré boli odvezené do Ruska, ako aj potreby podpory vnútorných vysídlených osôb na území Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaľ, médiá venovali málo pozornosti informáciám o diskusii o poskytnutí trvalého pobytu Ukrajincom v zahraničí. Možno to súvisí aj s poslednými zmenami v ukrajinskej legislatíve týkajúcej sa mobilizácie, ktorá zavádza obmedzenia pre vojensky povinných Ukrajincov.

"Vydávanie pasov do zahraničia nie je realizované": čo vieme o uznesení ukrajinskéj vlády

https://blog.sme.sk/hessen/politika/vydavanie-pasov-do-zahranicia-nie-je-realizovane-co-vieme-o-uzneseni-ukrajinskej-vlady

Medzinárodná ochrana?

Keď ide o poskytovanie azylu utečencom z krajín, kde prebiehajú ozbrojené konflikty, ako napríklad Somálsko alebo Sýria, vlády rôznych štátov ponúkajú jediné riešenie: poskytnutie statusu medzinárodnej ochrany (International protection). Približne pol roka čakajú žiadatelia na pohovor, a neskôr, ak je status ochrany schválený, môžu získať trvalý pobyt, ktorý sa bude započítavať do obdobia potrebného na naturalizáciu, teda podanie žiadosti o občianstvo. Zvyčajne pri získaní pasu nezohrávajú úlohu také veci ako znalosť cudzieho jazyka, prítomnosť zamestnania a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho majú utečenci s medzinárodnou ochranou právo na získanie tzv. "pasu utečenca" alebo "čierneho pasu" v prípade, že nemôžu získať cestovný pas na diplomatickej misii svojej domovskej krajiny.

Tento dokument umožňuje utečencom cestovať mimo krajiny, ktorá im poskytla ochranu, a vrátiť sa do nej, pokiaľ sú splnené podmienky stanovené zákonmi tejto krajiny.

Čo je to dočasné útočisko?

Dočasné útočisko(Temporary protection) je jedinečný jav, ktorý bol prvýkrát použitý práve pre Ukrajincov. Podľa Council Directive 2001/55/EC of 20 July 2001 tento status poskytuje Ukrajincom právo na okamžitý prístup k bývaniu, vzdelaniu a práci, a v niektorých krajinách aj možnosť založiť podnik. Avšak, dočasné útočisko sa nezapočítava do obdobia potrebného na naturalizáciu. To znamená, že ak tento status zostane bez časového obmedzenia, po 10-ročnom pobyte v krajinách EÚ nebudú môcť Ukrajinci získať trvalý pobyt alebo občianstvo, pokiaľ nebudú prijaté iné legislatívne akty.

Ak by však bola realizovaná myšlienka poskytnutia PМŽ Ukrajincom po trojročnom pobyte v krajine, kde im bola poskytnutá dočasná ochrana, bude potrebné prestať meniť krajiny dočasnej ochrany, ako to niektorí Ukrajinci radi robia, a seriózne sa zamyslieť nad svojou budúcnosťou.

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Moja cesta od emigranta k novinárovi a koordinátorovi dobrovoľníkov. Osobnosti, organizácie, názory. Zoznam autorových rubrík:  NázoryUkrajinské reálie CudzinciSlovenské reálie

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu