Môžu Ukrajinci so štatútom odídenca cestovať do krajín EÚ po uplynutí 90-dňovej bezvízovej lehoty?

V súčasnosti sa v mnohých internetových skupinách často objavujú informácie, že Ukrajinci, ktorí majú status odídenca...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obrázok blogu
(zdroj: Photo by Daniel Schludi on Unsplash)

V súčasnosti sa v mnohých internetových skupinách často objavujú informácie, že Ukrajinci, ktorí majú status odídenca, čelia problémom a dokonca možnej deportácii, keď sa pokúšajú vycestovať do krajín Európskej únie alebo keď idú na Ukrajinu.

O takýchto prípadoch sa v médiách nepíše, ale táto otázka je stále skutočne aktuálna, keďže mnohí odídenci už dávno prekročili 90-dňovú bezvízovú lehotu.

Objavili sa aj fámy, že krajiny ako Maďarsko a Nemecko neuznávajú štatút slovenských odídencov.

Podľa Ukrajinky Ganny Pogorilovej, ktorá nedávno vycestovala mimo EÚ, nemala na viedenskom letisku žiadne problémy. Na spiatočnej ceste však pohraničná stráž pred ňou zastavila Ukrajinku so štatútom odídenca na výsluch, aby zistila ďalšie podrobnosti o jej ceste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezvízový styk a štatút odídenca

Podľa odborníkov z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS (Bratislava), Ukrajinci majú nárok na bezvízový vstup do Schengenského priestoru na 90 dní počas 180-dňového obdobia. Toto pravidlo platí pre turistické, obchodné alebo rodinné návštevy. Avšak, štatút odídenca prináša ďalšie možnosti.

Osoby so štatútom odídenca majú právo na pobyt v krajine, ktorá im štatút dočasného útočiska udelila. Toto právo (a práva a povinnosti z neho vyplývajúce) sa však môže líšiť medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ. Vo väčšine prípadov však štatút odídenca umožňuje voľný pohyb v rámci EÚ, avšak tento pohyb je obmedzený na krátkodobé pobyty v iných krajinách EÚ, ktoré nepresahujú 90 dní v rámci 180-dňového obdobia po vstupe do Schengenského priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci cudzinci pochádzajúci z Ukrajiny, ktorí disponujú štatútom dočasného útočiska na území Slovenskej republiky sú oprávnení pohybovať sa a cestovať v rámci členských štátov Európskej únie. Musia však spĺňať podmienky vstupu pre konkrétnu krajinu.

Jedná sa, ale len o krátkodobé cestovanie, pretože ak by sa cudzinci s poskytnutým dočasným útočiskom na území Slovenskej republiky rozhodli zostať žiť na území iného štátu a v ňom by im bolo poskytnuté dočasné útočisko alebo prechodný pobyt, dočasné útočisko získané na Slovensku by im automaticky zaniklo, pretože v súlade s platným právom Európskej únie môžu mať pridelený len jeden štatút dočasného útočiska. Platnosť dočasného útočiska je predĺžená do 4. marca 2025, v prípade pokračovania vojenského konfliktu sa môže jeho platnosť predĺžiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Treba tiež poznamenať, že Európska rada víta návrh na predĺženie dočasného útočiska pre viac ako 4 milióny Ukrajincov do 4. marca 2026.

Ako dlho môže cudzinec cestovať v rámci Schengenského priestoru?

"Dočasné útočisko oprávňuje cudzinca žiť v danej krajine, ale nie je povolením na cestovanie do iných krajín. Pri cestovaní sa osoba môže pohybovať medzi krajinami, ktoré sú súčasťou schengenského priestoru aj bez kontrol na hraniciach, ale toto je povolené len počas 90 dní v rámci 180 - dňového obdobia (toto obdobie sa nazýva aj „schengenské dni“ a cudzincom sa počítajú hneď po vstupe na územie Slovenskej republiky), - povedal Michal Orviský z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS, - výnimkou je Dánsko, ktoré je krajinou EU a aj krajinou schengenského priestoru, ale nezúčastňuje sa na režime dočasnej ochrany a neuplatňuje pravidlá EÚ v oblasti azylu".

SkryťVypnúť reklamu

V prípade povolení na pobyt vydaných Rumunskom, Bulharskom, Cyprom a Írskom, tieto nemajú účinok v celom schengenskom priestore a neposkytujú cudzincom právo cestovať do iných schengenských štátov. Povolenia na pobyt vydané štátmi, ktoré sú v schengenskom priestore bez kontrol na vnútorných hraniciach, však Rumunsko, Bulharsko a Cyprus uznávajú a na základe nich vzniká právo cestovať do týchto krajín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj keď sa osoba s udeleným dočasným útočiskom nachádza v krajinách schengenského priestoru, môže sa stretnúť s kontrolou na hraniciach.  Nakoľko z bezpečnostných dôvodov a dôvodov riadenia migrácie môže byť kedykoľvek podrobená policajnej a inej administratívnej kontrole, a to aj v rámci schengenského priestoru, ako aj na vnútorných hraniciach. Je dôležité spolupracovať s políciou či pohraničnou strážou a poskytnúť im požadované doklady a informácie. Za určitých okolností sa od vás môže vyžadovať, aby ste zostali k dispozícii orgánom počas týchto kontrol v určených zariadeniach.

Cestovanie v rámci EÚ

Schengenský priestor je oblasť cestovania bez hraníc medzi 29 krajinami schengenského priestoru. Umožňuje občanom EÚ a mnohým štátnym príslušníkom tretích krajín voľne cestovať bez hraničných kontrol. Od roku 1985 sa rozširuje a v súčasnosti pokrýva takmer všetky krajiny EÚ a niekoľko krajín, ktoré nepatria do EÚ (Lichtenštajnsko, Nórsko, Island, Švajčiarsko).

V prípade cestovania občanov Ukrajiny platí, že sa môžu zdržiavať v každej krajine, ktorá je súčasťou tohto priestoru po dobu maximálne 90 dní bez víz počas obdobia 180 dní (počíta sa akékoľvek 90 dňové obdobie a teda nemusí ísť len o ucelené obdobie), ale ak by prekročili tento limit musia požiadať o pobyt v danej krajine, alebo opustiť schengenský priestor na minimálne 90 dní. Dni pobytu na území schengenského priestoru sa teda spočítavajú, nezáleží na krajine, v ktorej sa občan Ukrajiny nachádza.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak Ukrajinec so štatútom odídenca plánuje cestovať do inej krajiny EÚ po uplynutí 90-dňovej bezvízovej lehoty, je dôležité vziať do úvahy nasledovné:

  • Overenie pravidiel cieľovej krajiny: Pravidlá sa môžu líšiť v závislosti od krajiny. Niektoré krajiny môžu mať špecifické požiadavky alebo výnimky pre osoby so štatútom odídenca. Vo väčšine prípadov však bude potrebné získať prechodný pobyt.

  • Registrácia pobytu: Pri dlhodobom pobyte v inej krajine EÚ (nad 90 dní) je takmer vo všetkých prípadoch potrebná registrácia na miestnych úradoch alebo udelenie prechodného pobytu.

  • Administratívne povinnosti: Uistiť sa, že všetky administratívne záležitosti, ako zdravotné poistenie a povolenia na prácu, sú v poriadku.

Cudzinec so štatútom dočasného útočiska na území Slovenskej republiky by teda po uplynutí 90 dňovej bezvízovej lehoty nemal opustiť územie Slovenskej republiky (s výnimkou odcestovania na Ukrajinu alebo do tretích krajín).

Výnimky a špeciálne prípady

V niektorých prípadoch môžu byť povolené výnimky alebo špeciálne povolenia na dlhší pobyt v inom členskom štáte EÚ, ale tieto situácie sú zvyčajne posudzované individuálne. Ukrajinci so štatútom odídenca by mali kontaktovať imigračné úrady cieľovej krajiny alebo konzulát, aby získali aktuálne informácie a poradenstvo. Niektoré krajiny umožňujú požiadať o udelenie dočasného útočiska aj potom ako občan Ukrajiny už mal dočasné útočisko v inej krajine a predĺžiť si schengenské dni, týchto krajín je však málo a skôr prevažujú krajiny, ktoré neumožnia požiadať o udelenie prechodného pobytu potom ako dočasné útočisko v jednom členskom štáte už udelené bolo.

Advokáti uvádzajú, že Ukrajinci so štatútom odídenca môžu cestovať do krajín EÚ po uplynutí 90-dňovej bezvízovej lehoty, avšak len za určitých podmienok. Štatút dočasného útočiska im umožňuje voľný pohyb v rámci EÚ na krátkodobé pobyty, ktoré nepresahujú 90 dní počas 180-dňového obdobia po prvom vstupe do schengenského priestoru. Ak chcú zostať v inej schengenskej krajine EÚ dlhšie, musia požiadať o prechodný pobyt alebo iné povolenie v tejto krajine. Je dôležité splniť všetky administratívne požiadavky, vrátane registrácie pobytu a zdravotného poistenia, a dodržiavať pravidlá cieľovej krajiny.

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Moja cesta od emigranta k novinárovi a koordinátorovi dobrovoľníkov. Osobnosti, organizácie, názory. Zoznam autorových rubrík:  NázoryUkrajinské reálie CudzinciSlovenské reálie

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu