I keď samozrejme otázka "Čo robíš?", ktorou vás sociálna sieť Twitter pozýva, aby ste niečo do Internetu na 140 znakov vyplodili, vyzerá omnoho jednoduchšie. Ale skutočne nejde o to, aby si zábudliví poznamenali, čo práve robia...
Ako správne mnohí už vytušili, ide o niečo podobné ako o Facebook status, ale bez zbytočného facebookovského balastu typu výsledok kvízu, kedy sa vydá vaša spolužiačka zo základnej školy (tých, ktorým treba vysvetliť aj, čo je Facebook prosím, aby sa vrátili do roku 2005. Pchee!*). Navyše, v zásade sa domnievam, že Twitter a Facebook sa vôbec nedajú porovnávať. Kým Facebook je niečo ako rozšírený adresár vašich kamarátov a zámich, Twitter je mikroblogovací systém so všetkým, čo k tomu patrí. Človek môže ľubovoľne sledovať ľudí, ktorí zaujímavo twitujú, t.j. ich 140 znakov je pre nás z toho či onoho dôvodu prínosných. Nemusí ich vôbec poznať, ani tušiť, kto sú a ani sa nemusí trápiť či ho jeho sledovaní sledujú naspäť. Zaujímavé tweety môžeme retwitnuť (opäť zverejniť pomocou "RT") alebo môžeme s ďalšími tweeple (ľudia, ktorí twitujú, a áno tá twiterovská hantýrka je máálinko trápna) viesť diskusiu pomocou "reply". A to je v zásade všetko, čo potrebujete na Twitteri ovládať. Málo? Áno! A práve to je super!
Ešte je možno dobré si všimnúť, že v pravom dolnom rohu sa zobrazujú "trending topics", čo je vlastne zoznam kľúčových slov, ktoré užívatelia Twitteru použili najviac. A tu sa zároveň dostávame k jadru veci. Nič nie je rýchlejšie a aktuálnejšie ako Twitter. Na Twitteri sa preperie okamžite úplne všetko. Minúty po tom, ako umrel Micheal Jackson sa Twitter úplne zablokoval, pred americkými prezidentskými voľbami sa viedli debaty medzi kandidátmi prakticky úplne na Twitteri a niekedy sa len tak vedú debaty na tému 3 slová po sexe a že sú tweeple extrémne vtipní.
Twitovať môžete z webu, z iPhonu, z mobilu alebo esemeskou.
No a pre tých, ktorí stále nechápanlivo krútia hlavou, že, čo tá dnešná mlaď vymýšľa, prichádza tá najlepšia časť. Pojednanie o užívateľoch Twitteru. Twitujú všetci! Stačí si vybrať. Je libo sledovať suseda? Ja sledujem pražských blogerov Matúša Maciaka a Matúšika Sotáka, americkú scenáristku Sezin alebo internetového novinára Jana Handla. Sledujem aj iných "cezpoľných obyč ľudí" - kanaďana Jasona Sweeneyho, ktorý je neskutočne morbídne vtipný alebo salvádorku Cristinu Lopez, ktorá na každý deň vysolí niekoľko rád do života sine qua non a naskutku sa netuším, kde na to to dievča chodí.
To stále nie je všetko. Dávno aj celebrity pochopili, že kto nie je na Twitteri akoby vôbec nebol. A tak sledujem, že čo má na programe britský premiér (vraj twituje aj ten náš, ale toho nesledujem). Čo na momentálne dianie hovorí jordánska kráľovná Rania (to je mimochodom veľmi cool žena). A áno, bola som aj pri prvom tweete z vesmíru prostredníctvom amerického astronauta Mika Massimina. Na Twitteri snáď nájdete aj svojho obľúbeného spisovateľa, napríklad Paolo Coelho dlšie patrí medzi obľúbené Twittelebrity. Alebo obľúbeného speváka. Lenny Kravitz pravidelne nie len twituje o svojom práve prebiehajúcom európskom turné, ale aj si aj z tweeple vyberá šťastlivcov, ktorým podaruje vstupenky (za Česko som svojím nesmrteľným tweetom získala vstupenky JA a koncert bol špicový!). No a na tomto mieste sa obligatórne spomína Ashton Kutcher, ktorého sleduje úplne najviac ľudí na svete (a ja úprimne netuším prečo, ale sledujem ho aj ja, keby ten dôvod náhle prišiel). Ale zase bolo dosť dobré, keď Ashton viedol (úspešný) súboj proti CNN v počte ľudí, ktorí ich sledujú a v súčasnosti má chlapčisko niečo cez 2 a pol milióna sledovačov (úctihodné).
A komu je stále málo, môže sledovať všemožné informačné zdroje. CNN, NY Times, Slate, NewsWeek a po novom aj SME (poslušne hlásim, že sledujem). Ale podľa mňa bezkonkurenčný na Twitteri sú BreakingNews. Tam vám NIČ neunikne.
No a teraz pár nevýhod. Twitterovský interface zatiaľ nebeží v slovenčine. Takže povedomie o pár anglických frázach je nutné. Taktiež väčšina zaujímavých tweetov prebieha v angličtine (na čom ale prípadné twiterovské prostredie v slovenčine nič nezmení), i keď po slovensky twituje napríklad Róbert Dyda alebo Zuzana Fialová. Obaja však málo a nepravidelne (áno, obaja správne vytušili tichú výčitku). Aj skupina Twitter Slovakia na Facebooku má zatiaľ len 17 členov.
Ďalej medzi nevýhodami treba spomenúť, že pár ľudí vám na Twitter účet povie, že je to už úplne úchylné ako mne povedal Zajko. Ale ja netuším, že prečo :-)
Ak teda twitujete v slovenčine alebo aspoň niekoho zaujímavého sledujete, dajte vedieť v diskusii.
S ostatnými sa uvidíme sa na twitter.com
:-)
*Upozorňujem na výskyt irónie.**
** Aj tu.***
*** Už dosť.