Smútok.

Nostalgia. Zotrela som prach z fotky, na ktorej držal dedko vnučku v náručí. Obaja sa usmievali. Boli pekne oblečení, dievčenské zamatové šaty a dedo oblek s kravetou. Zachytené na oslave? Na kare? Nie, to znie moc kruto, až mi je smiešne aký je to nezmysel, na kare sa predsa nefotí. Vlastne ani neviem, čo sa tam robí, zažila som to našťastie iba raz. Dávno. A my deti sme sa len naháňali a brali slané tyčinky zo stola a poliali si slušné šaty limonádou. Nechápali sme, či neuvedomovali si, čo sa deje okolo nás. .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zotieranie prachu z fotky. Čiernobielej, a či farebnej. Nostalgia. Fotkám sa vráti lesk, a nám spomienky. Na tie chvíle, keď bol dedko s nami. Keď nás dedko strážil v byte, troch malých krpcov, kým naši boli v robote. A ocko ešte nosil bradu. Ryšavú bradu. A bol pekný, mladý. Aj mamina. Tá zase nosila hrozný účes. Naozaj sa mi nepáčia vlasy, aké nosili ženy v tých rokoch. Ale pekná bola, to je jasné.

.

A potom Dorota. Dorota, ktorá hrá na violončelo. Pohľad na vázu s ružami lososovej farby. A Dorota, žena s krásnym menom a hudobným talentom, hrá v izbe na violončele. Kým vonku, za múrmi hrozí vojna! Umierajú ženy, deti, starci a stareny, muži, Židia, nevinní ľudia. Ona s blonďavým pramienkom na čele a sláčikom v ruke pôsobí tak nevinne, ako keby sa všetci mali dobre. A tie tóny, čo vydáva violončele. A sústredený pohľad a ladné ťahy sláčikom. A vo všetkej tej hrôze, kúpil muž bonbón za dvadsať dolárov od chlapca v roztrhaných špinavých šatách, tiež bol Žid. Nakrájal ho a podal každému členovi rodiny. A ďalej čakali na svoj transport smrti, či možno vykúpenia. Nie. Smrti ! Iba Pianista to prežil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

19.08.2011 23:38 france

Kristína Jakubová

Kristína Jakubová

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Taký je život. Povedal Klaun so slzami v očiach, na tvár si namaľoval úsmev a do ruky vzal pero a papier..anabears.blogspot.com Zoznam autorových rubrík:  voyagespomienkypozorovala somfrancieBy the wayzamyslená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu