Župné orgie

Ako sa hovorí, videl som už koňa vracať, hada pľuť… ale to, čo vidím v župných voľbách v Bratislave, to som ešte nevidel. A dúfam, že už ani nikdy viac neuvidím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Okrem už známych, priam neuveriteľných, osemnástich kandidátov na župana, pripájam aj 272 kandidátov na poslancov vrátane koalícií. Na konkrétnych príkladoch vám ukážem, v akom marazme sa nachádza slovenská komunálna politika.

ZOZNAM kandidátov na poslancov župy Bratislava (Bratislavský kraj)

ZOZNAM kandidátov na poslancov župy mimo Bratislavy (Bratislavský kraj)

Koalície

V Bratislavskom kraji idú do volieb dve veľké koalície, samostatné strany a nezávislí kandidáti. Kandidátom na župana sa budem venovať v samostatnom článku (tu je môj článok ešte z februára 2017). V tomto by som chcel ozrejmiť, prečo budú tieto voľby najväčšou motanicou, akú som kedy videl.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledujúcej tabuľke nájdete výsledky posledných parlamentných volieb. Dnes sa jedná o papierových favoritov.

Župné voľby 2017 Bratislavský kraj
Župné voľby 2017 Bratislavský kraj (zdroj: Ján Hrčka)

Dôležitým znakom župných volieb je nízka účasť. V roku 2013 bola v Bratislave 22,75% (21,65% BA kraj). Tento rok sú voľby vyhlásené na sobotu 4.11., čo je iba dva dni po Sviatku všetkých svätých, čiže účasť môže byť ešte nižšia ako v roku 2013.

Abnormality, špecifiká a haluze

Po základných štatistických informáciách poďme pekne k všetkým abnormalitám, špecifikám a niektorým haluziam, ktoré sa v Bratislave objavili. Budem riešiť iba Bratislavu, v ktorej mám prehľad a kde sa volí 34 z 50 župných poslancov. V minulosti ich bolo 44, teraz si hlasovaním poslanci navýšili počet na 50.

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia okolo SMER-SD

Prvou abnormalitou sú niektorí členovia tejto koalície. Napríklad v Bratislave idú spolu prvýkrát SMER-SD a SDKÚ-DS. I keď, podľa mňa, značka SDKÚ-DS prináša skôr záporné čísla, tak v tejto kombinácii ešte vyvolávajú množstvo zaujímavých otázok. Nepoznám všetkých členov SDKÚ-DS, ale mne sa v zozname nepodarilo nájsť žiadneho známeho člena tejto strany (ak vám áno, prosím napíšte v diskusii). Zaujímala by ma motivácia tých, čo v SDKÚ-DS ostali ako poslední aby zhasli, prečo idú v koalícii so svojim odvekým rivalom. Rovnako zaujímavo pôsobí v tejto koalícii Strana zelených. V posledných komunálnych voľbách boli súčasťou pravicových koalícií. V Petržalke kandidovali so stranami Sieť, SDKÚ-DS, KDH, MLADÁ PETRŽALKA, SaS a Most-Híd a v meste išli ich členovia na kandidátke koalície Sieť, SaS, SDKÚ-DS, Most-Híd. Paradoxne bývalé silné strany Sieť a SDKÚ-DS majú spolu preferencie vo výške Strany zelených.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidáti bez jednoznačnej podpory koalície

Ďalšou abnormalitou je, že koalície nepodporujú jedného kandidáta. Juraj Droba má síce oficiálnu podporu takmer všetkých strán okrem KDH, ale vzhľadom k jeho vyhranenosti v niektorých témach, nedostane podľa môjho názoru hlasy väčšiny konzervatívnych voličov koalície. Druhá koalícia na tom nie je o moc lepšie. Oficiálnu podporu Danielovi Krajcerovi dali iba Most-Híd, SKOK a Strana zelených. Zvyšní členovia koalície (z ktorých najdôležitejší je najmä SMER-SD) ho nepodporujú. Bude dosť nevypočítateľné a vcelku neprehľadné, komu dajú hlas voliči jednotlivých koalícií.

SkryťVypnúť reklamu

Členovia proti vlastným koalíciám alebo stranám

Ďalšou kuriozitou je kandidatúra členov politických strán proti vlastnej koalícii. Ako príklady môžem uviesť: Martin Chren (člen republikovej rady SKOK), ktorý v Ružinove kandiduje ako nezávislý proti koalícii v ktorej je strana SKOK, Alžbeta Ožvaldová (starostka Podunajských Biskupíc a vicežupanka za Most-Híd) kandiduje na kandidátke strany Nezávislé fórum proti koalícii v ktorej je strana Most-Híd (údajne sa v strane Most-Híd pohádala, ale táto informácia nie je overená). Ján Buocik, bývalý člen SDKÚ-DS, ktorý kandidoval za Most-Híd do parlamentu a je členom mestského poslaneckého klubu Most-Híd kandiduje tiež ako nezávislý. Martin Berta, člen strany a vicežupna za KDH, kandiduje proti koalícii v ktorej je KDH. Peter Húska, šéf volebného štábu SDKÚ-DS (teda jeden zo zodpovedných za výsledok 0,26% v parlamentných voľbách), kandiduje tiež ako nezávislý. Odporúčam pozrieť jeho predvolebné video (tu)

Neobvykle silné mená

Špecifikom týchto volieb je, že na kandidátke SMER-SD, Most-Híd, SKOK, SDKÚ-DS, Strana zelených sa objavujú dosť silné mená. Medzi inými aj starosta Petržalky Vladimír Bajan, poslanec NRSR František Šebej, bývalý tréner futbalovej reprezentácie Dušan Galis, bývalý dlhoročný generálny manažér hokejového Slovana Bratislava Maroš Krajčí, spisovateľka Petra Nagyová Džerengová a ďalší. Kým v minulosti boli župné voľby skôr na odkladanie niektorých členov, tak dnes pri čítaní mien mám pocit, že SMER-SD aj Most-Híd majú veľký záujem urobiť čo najlepší výsledok. Za týmto účelom povolali naozaj zvučné mená. Ja, po osobnej skúsenosti s komunálnymi poslancami týchto strán v Petržalke a v Bratislave, úprimne dúfam, že sa tak nestane. V opačnom prípade to bude veľmi zlá správa pre budúcnosť v Bratislave ale aj v Petržalke.

Kandidát na župana Juraj Droba sa vyjadril, že z jeho koalície SaS, OĽaNO, KDH, SMK, NOVA, OKS, Zmena zdola (49 kandidátov) sa do župného zastupiteľstva dostane viac ako 20. Ak sa bude opakovať rok 2013, tak to, samozrejme, bude viac. Ak sa však pozriem na mená protikandidátov (či už druhej koalície alebo nezávislých), tak podľa mňa 20 poslancov je skôr ich maximum. V Bratislave je môj odhad maximálne 15 (z 34 kandidátov) a otázka znie, či v týchto voľbách budú rozhodovať značky (počet strán v koalícii a ich preferencie) alebo sila mena.

Roztrieštené SDKÚ-DS

Bývalí členovia strany SDKÚ-DS sú rozdistribuovaní po všetkých možných aj nemožných kútoch. Kedysi boli všetci na jednej kandidátke, dnes ich musíte hľadať krížom-krážom po rôznych stranách alebo ako “nezávislých“. Asi nepoznám všetkých, ale v Petržalke z bývalého SDKÚ-DS kandidujú ako nezávislí Jozef Uhler (kandiduje aj na župana), Michal Radosa (vicestarosta Petržalky), Ján Bučan (vicestarosta Petržalky), Eduard Demel (župný poslanec za SDKÚ-DS). Za stranu Nezávislé fórum kandidujú Ernest Húska (bývalý mestský poslanec za SDKÚ-DS), Ladislav Snopko (bývalý minister kultúry a poslanec župy za SDKÚ-DS) a za koalíciu SMER-SD, Most-Híd, SKOK, SDKÚ-DS, Strana zelených kandiduje ako členka strany Most-Híd Iveta Plšeková (bývalá poslankyňa župy a kandidátka na starostku Petržalky v roku 2010 aj 2014).

Príbehy všetkých nie sú rovnaké a nebolo by správne hádzať ich do jedného vreca. Trojica Iveta Plšeková, Ernest Húska a Ladislav Snopko šéfovali kedysi Petržalskej SDKÚ-DS a za súčasný komunálny stav v Bratislave sú určite spoluzodpovední. Ak majú potrebu komunálne sa realizovať, určite by to už nemali robiť ako kandidáti alebo poslanci. Samostatnou kapitolou je Ján Bučan, ktorý donedávna reprezentoval novú, mladú krv SDKÚ-DS. Kandidoval za SDKÚ-DS v roku 2010 aj 2014. V minulom volebnom období bol predseda ich poslaneckého klubu v Petržalke a vo voľbách 2014 dokonca za stranu vyjednával a dohadoval koalíciu. Odkedy SDKÚ-DS dosiahla vo voľbách 0,26% tak sa takmer všetci ostávajúci petržalskí poslanci SDKÚ-DS premenovali na My sme Petržalka a kandidujú zásadne ako nezávislí. Keď už sa nedajú vytrieskať hlasy na značke, tak to skúšajú aspoň na patriotizme.

Dve zelené strany

Špecifikom týchto volieb bude konfrontácia zelených strán. Okrem už spomínanej Strany zelených, ktorá kandiduje v koalícii okolo SMER-SD, bude v týchto župných voľbách kandidovať aj Strana zelených Slovenska. Im sa budem podrobnejšie venovať v inom článku, keďže je to moja srdcová záležitosť (dôvody nájdete tu). Konečne bude možné porovnať, akú majú tieto dve strany, ktoré sa vôbec nevenujú zelenej problematike, podporu. Ich hlavnou výhodou je dobrý “zelený“ názov a história skutočných ochranárov, z ktorých drvivá väčšina už nechce byť s nimi nijako spájaná. Som zvedavý, koľko ľudí na tento zelený marketing počúva.

Kandidát koalície oficiálne pomáha a podporuje “protikandidáta“

Medzi haluze patrí aj moja osobná skúsenosť, kedy Martin Jóna, štatutár Strany zelených, kandidujúci za koalíciu SMER-SD, Most-Híd, SKOK, SDKÚ-DS, Strana zelených v Petržalke, zbieral posledný víkend pred odovzdaním kandidátok na Miletičke podpisy Janovi Buocikovi. Ten, ako som už spomínal vyššie, kandiduje ako nezávislý. Dobre som sa s obomi porozprával a tak som si chcel na konci spraviť spoločnú fotku. Obaja totiž mali oblečené tričko na podporu kandidáta Jána Buocika na nezávislého poslanca. Martin Jóna s takouto fotku samozrejme nesúhlasil a rýchlo odišiel od Jána Buocika a dokonca aj z Miletičky. Škoda.

Petržalská haluz

Ďalšou haluzou sú kandidáti koalície SMER-SD, Most-Híd, SKOK, SDKÚ-DS, Strana zelených v Petržalke. Na jednu kandidátku sa podarilo dostať okrem už spomínaného Martina Jónu aj Františka Šebeja (poslanec NRSR), Miroslava Laža (bývalý hokejista), Ľudmilu Farkašovskú (námestníčka primátora), Ivetu Plšekovú (námestníčka primátora), Maroša Krajčího (dlhoročného generálneho manažéra Slovana), Vladimíra Bajana (starosta Petržalky). Táto kandidátka je haluz, lebo dokázala oficiálne spojiť nespojiteľné – stranu Most-Híd a Ivetu Plšekovú s Vladimírom Bajanom. Iveta Plšeková totiž v roku 2010 (ako kandidátka SDKÚ-DS) aj 2014 (ako kandidátka Most-Híd) kandidovala v starostovských voľbách práve proti Vladimírovi Bajanovi. A práve v posledných voľbách v roku 2014 Most-Híd vyzval mňa, Pavla Nechalu a Mariána Greksu, aby sme sa vzdali v prospech ich (údajne najsilnejšej) kandidátky a ukončili tak 16-ročné pôsobenie Bajana v Petržalke (článok tu). A teraz zrazu títo nepriatelia na život a na smrť plávajú spoločne v župných voľbách na jednej lodi. Mimochodom, mať na spoločnej kandidátke dve námestníčky primátora Iva Nesrovnala (jednu za Most-Híd a druhú za SMER-SD) je tiež znakom, kto reálne vládne v Bratislave a kto kryje chrbát “nezávislému primátorovi“.

Záver

Napriek všetkým výhradám je dôležité, aby ľudia išli voliť. Nízka účasť a nezáujem ľudí o voľby výrazne napomáha tomu, aby sa nič nezmenilo v (ne)fungovaní tejto krajiny. Kto nemá čas si urobiť prehľad o jednotlivých kandidátoch, tak v priebehu 4-5 týždňov napíšem svoje odporúčania koho v Bratislave voliť-nevoliť a prečo.

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak chcete pomôcť, šírte prosím tento článok cez Zdieľať na facebooku (pod týmto textom), podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Zvýšte karmu (vpravo pod textom). Prispejete tak k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Jano Hrčka

Jano Hrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som občanom Slovenskej republiky, ktorému nie je ľahostajné, čo sa deje v tejto krajine. Zároveň som aj poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave a miestneho zastupiteľstva v Petržalke ako nezávislý poslanec.Ďalšie informácie sa dozviete na mojej webovej stránkehttp://www.janhrcka.sk Zoznam autorových rubrík:  Mestské zastupiteľstvo BAMiestne zastupiteľstvo PetržalIné politickéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu