Čo spája vyšetrovateľku inšpekcie Santusovú a pána X?

Vo vojne polícii figurujú aj ľudia, ktorí majú blízko k sudcovi Štefanovi Harabinovi

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

BRATISLAVA - Vyšetrovateľka inšpekcie Diana Santusová sa obrátila s podaním podľa paragrafu 363 Trestného poriadku na generálneho prokurátora. No nebola ani obvinená a oficiálne nemala odkiaľ vedieť, že ju rieši NAKA. Žiadala zrušiť trestné stíhanie vo veci, v ktorom ju iba podozrievali. Podanie jej napísala advokátka, ktorá v posledných parlamentných voľbách kandidovala za stranu Štefana Harabina.

V auguste 2015 vyšiel v Plus 7 DNÍ článok o fotografii z nejakého plesu v roku 2013. Na zábere je kriminálnik prezývaný Bono a vtedajší sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Zdalo by sa, že je to legitímna bulvárna téma ako lusk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A však, krátko pred zverejnením textu vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko (nový šéf NAKA, predtým šéf tímu Očistec) vzniesol obvinenie voči bývalému eštébákovi a siskárovi Dušanovi Keménymu, ktorý v tom období podľa viacerých zdrojov poskytoval služby aj Pente.

To, že sa vtedy Daňko a dozorová prokurátorka z generálnej prokuratúry Martina Cibuľová opomenuli zaoberať  napríklad, výpoveďou svedka o vzťahoch Keményho s bratislavskými sudcami z krajského súdu je na samostatnú tému. Rovnako ako aj to, že inšpekcia ruka v ruke s NAKA a teda Daňkom ignorovali dôkazy zaistené u Keményho - lustrácie z policajných databáz, zápisnice o výsluchu svedkov z iných prípadov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Musím spomenúť, že na prípade Keményho pracoval aj operatívec blízky k dnes už bývalému policajnému funkcionárovi Jánovi Vaľovi. Vaľo donedávna pracoval ako šéf bezpečnosti v štátnej akciovke Slovenská elektrizačná prenosová sústava. No a po odchode z policajného zboru  v tejto spoločnosti našiel prácu aj dotyčný operatívec.

Vaľo má blízko k Petrovi Koščovi, ktorého označujú aj pán X a aktuálne sa spomína ako kľúčová postava vo vojne v bezpečnostných zložkách. Tiež je obvinený z podplácania bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Podľa obžaloby sa úplatk týkali toho, aby sa nevyšetrovali úniky z polície k sýkorovcom. Košč je na úteku a je na neho vydaný európsky aj medzinárodný zatykač.

SkryťVypnúť reklamu

O obvinení Keményho v lete 2015 ako prvé informovali Aktuality.sk, zverejnili aj fotografie z policajnej akcie, na jednej bol Kemény, no neskôr tento záber z nejakého dôvodu vymazali. Obvinenie sa týkalo podvodov s DPH a nelehálnych zbraní, ktoré mu našli v aute policajti. Prípadom sa v súčasnosti zaoberá súd v Nitre.

Pán X verzus Kemény

Zverejnenie v úvode spomínaného článku v Plus 7 DNÍ súviselo s prípadom Keményho, i keď v texte o ňom nie je spomenuté ani jedno jediné slovíčko. Mala to byť však snaha o spochybnenie svedka proti nemu. V spravodajskom aj kriminálnom prostredí sa totiž už vtedy hovorilo o istých záujmoch Košča voči Keménymu a naopak. 

SkryťVypnúť reklamu

Obaja mali vzťah so známym kajúcnikom  v exponovaných kauzách Františkom Böhmom, ktorý sa vlani pre výčitky svedomia a problém s alkoholom zastrelil. Böhm za éry Ivana Lexu pracoval v Slovenskej informačnej službe (SIS) v komande, ktorému šéfoval Kemény a bolo zamerané na kompromitáciu politikov a novinárov.

Košč aj Kemény majú blízko k bývalému novinárovi a siskárovi Petrovi Tóthovi. A Tóth sa priatelil aj s Bhömom. Tóthovi výpoveď proti Kočnerovi priniesla veľmi nadštandardný zväzok s vtedajším šéfom NAKA Branislava Zurianom.

A ako je známe Zurian a Vaľo nemajú dobré vzťahy.

Imunita

Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že novinári, ktorí celé roky intenzívne písali o kauzách Harabina či Bakiho Sadikoho, sa týmto témam zrazu prestali venovať. Stalo sa tak po tom, ako Košč začal chodiť s Harabinovou neterou.

Jednoducho, jedného dňa podtatranské policajné a aj iné zdroje prestali novinárov zásobovať tipmi proti Harabinovi a iným.

Záujmu médiám dokonca unikla aj skutočnosť, že jeho neter a zároveň vtedy ešte iba partnerka (dnes už manželka) Košča pôsobila v spoločnostiach Miroslava Remetu z kauzy Dúha, ktorej sa opakovane tak veľmi intenzívne a podrobne médiá venovali. No toto si vraj všetci spolu iba nevšimli a iba im to pri práci výlučne s verejnými zdrojmi vraj nejako uniklo.

Nedotknuteľnosti si celé roky užíval aj sám Košč. Dohodol si, že sa o ňom písať nebude a za odmenu prinášal informácie na iných. Najmä na svojich nepriateľov, samozrejme všetko iba vo verejnom záujme.

Napokon aj on sám nedávno verejne opísal pre Plus7DNÍ, že sa angažoval vo vybavovaní mediálnej imunity pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika cez súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica,v tom čase ešte advokáta.

O Košča sa médiá začali zaujímať až po tom, ako sa jeho začalo objavovať v kauze nazývanej ako vojna bezpečnostných zložiek či vojna v polícii.

Vyšetrovateľka inšpekcie Santusová

Vyšetrovateľka inšpekcie Diana Santusová  šéfovala tímu Oblúk, ktorý rieši podozrenia manipulácií prípadov na NAKA. Keď sa to dozvedeli na NAKA, chceli stíhať Santusovú, jej kolegov a príslušníkov SIS, vyprodukovali uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci.

NAKA mala podozrenie aj na to, že  bývalý zástupca riaditeľa inšpekcie Róbert Zaplatílek odišiel z inšpekcie do SIS a Santusová mu vynáša informácie. Na NAKA tiež pracovali s verziou, že dvojica mala spolu aj intímny pomer.

No a Santusová z inšpekcie písala na generálnu prokuratúru, hoci nebola obvinená a oficiálne nemala odkiaľ vedieť, že sa o ňu zaujíma NAKA. Ako už bolo medializované, jej advokátka Ildikó Osvaldová sa v menej svojej klientky obrátila na generálneho prokurátora s návrhom podľa paragrafu 363 a nasl. Trestného poriadku a žiadala toto uznesenie zrušiť. A aj keď Santusová nebola oprávnenou osobu, námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera spomínané uznesenie NAKA o začatí trestného stíhania vo veci zrušil ex offo ako nezákonné.

Následne boli na NAKA boli aktívni, neváhali a vyprodukovali nový realizačný návrh, v ktorom za hlavu skupiny označili pána X a zakomponoval tam aj exšéfa NAKA Branislava  Zuriana. Prvé o tom informovali Hospodárske noviny, následne televízia JOJ a napokon celý realizačný návrh celý (aj s osobnými údajmi) zverejnil Peter Tóth alias Ďateľ na svojej facebookovej stránke. Ďateľ, ako som už spomenula má k Zurianovi nadštandardný vzťah Tento únik prešetrujú. Výsledky nie sú známe. Rovnako nie je známe ani to, čo sa stalo s týmto novým realizačným návrhom ďalej.

Napokon minulý rok v septembri inšpekcia a Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa inšpekcie. Generálna prokuratúra SR v tomto prípade ich sťažnosti zamietla. Vyšetrovatelia: Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Štefan Mašín a Milan Sabota a ako aj bývalý dočasný šéf inšpekcie Peter Scholtz ostávajú obvinení. Uznesenie zverejnili na webe. Prečítať si ho môžete tu.

Podozrenie z brania úplatku v inej súvislosti padá aj na Zaplatílka. Vypovedal proti nemu spochybňovaný svedok Peter Petrov, podľa ktorého bývalý šéf inšpekcie Adrián Szabó a jeho zástupca Zaplatílek od neho zobrali televízory. Zaplatílek to odmietol a následne po takmer tridsiatich rokoch z policajného zboru odišiel. Vypovedal  o ňom aj spolupracujúci obvinený, bývalý šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník. Szabóa obvinili, vo väzbe sa k priznal a už je aj odsúdený. Dostal podmienku. Zaplatílka ani neobvinili.

No a práve Szabó so Zaplatíkom urobili so Santusovej šéfku tímu Oblúk. Santusová skončila policajnú akadémiu a vyštudovala aj právo v Sládkovičove. Pracovala na obvodnom oddelení v Petržalke na úseku skráteného vyšetrovania. Odtiaľ prešla na inšpekciu.

Harabin a advokátka

Santusová vlani v októbri pre denník SME v rozhovore uviedla, že Petra Košča pozná iba z médií. No s Koščom ich spája Harabin. Jej advokátka totiž kandidovala za stranu Vlasť v posledných parlamentných voľbách. Harabin sa v júni 2020 pre môj blog vyjadril, že Košč mu v politických kampaniach pomáhal hľadať podporovateľom a sponzorov.

Áno, každý má právo sa brániť ako uzná za vhodné a môže podať aj návrh, ktorý nie je oprávnený podať. Rovnako ústava zaručuje každému právo na právnu pomoc pri kontakte s orgánmi verejnej moci. A aj advokát má právo na politické aktivity. No spomenuté prepojenie stojí za pozornosť.

Osvaldová žije v Leviciach a ako trestný právnik spolu pôsobí už 38 rokov, bola prokurátorka a teraz je už takmer 20 rokov advokátka. V súčasnosti vyjadruje verejnú podporu najmä hnutiu SME RODINA Borisa Kollára, ktoré nominovalo za šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. No a ten má blízky vzťah s Košom.

„V strane vlasť som bola asi tri mesiace, rýchlo som to vzdala. Nebaví ma politika. Štefana Harabina poznám roky zo svojej práce a máme spoločných známych, hlavne kolegov,“ povedala pre môj blog advokátka Ildikó Osvaldová. Uviedla, že v tejto politickej strane bola skôr ako poradca, nemala tam žiadne ambície. Osobu Peter Košč nepozná a nepozná ani Zaplatílka.

„Pani Santusová bola ku mne doporučená z prostredia policajného zboru, kde som dostatočne známa ako advokátka,“ vysvetlila Osvaldová, s tým že nemá núdzu o prácu a myslí si, že za svojich klientov bojuje statočne.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu