Čas čítania textu: 8 minút
(Seriál Kajúcnici - 4. časť: Príbeh Pavla Kmeťa)
„V lete 2019 som mal nočnú službu. Volali mi, že prišiel nejaký oznamovateľ,“ opísal stretnutie s Pavlom Kmeťom operatívec Branislav Dunčko v knihe bývalého novinára, dnes spisovateľa a PR špecialistu čurillovcov. Nečakaná návšteva ho vraj veľmi nepotešila, lebo v sobotu večer sa mu nechcelo ísť do práce, no mal pohotovosť, na vrátnici budovy policajného prezídia zistil, že ide o Pavla Kmeťa.
„Začali sa mi vyhrážať buď smrťou, alebo že ma zavrú do blázinca, alebo, že zo mňa cez prostitútky spravia pedofila,“ povedal Pavol Kmeťo pri výsluchu pred vyšetrovateľom bývalej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
Napokon po jeho rozsiahlych výpovediach, v ktorých sa priznal aj k vlastnej trestnej činnosti, naši chlapci so správnym morálnym kompasom bojujúci s temnými silami v októbri 2019 urobili veľkú akciu s názvom Apač. Obvinili 25 osôb. Výpoveď Pavla Kmeťa viedla aj k obvineniu advokáta Martina Ribára, ktorého podľa Ústavného súdu SR nezákonne stíhali vo väzbe 565 dní. Prípad sa stal mediálne známy.
Na základe súhlasu prokurátora vtedajšej špeciálnej prokuratúry Pavlovi Kmeťovi vtedy dočasne odložili vznesenie obvinenia.
Bez povšimnutia
Pavol Kmeťo policajtom opísal aj historku, ako sa Kamil Haršány, ktorému robil ochranku, asi v roku 2009 dozvedel o skrýši s kokaínom Balkáncov a spoločne ho ukradli. Vypovedal tak pred vyšetrovateľom vtedajšej NAKA Jánom Čurilom.
Kamil Haršány je tiež kajúcnik a po tom, ako ho obvinili, začal vypovedať proti iným. „Kamil Haršány mal neskutočné kontakty na polícii, na súdoch a vedel aj veľa zarobiť na drogách,“ povedal Pavol Kmeťo. Bezpečnostné zložky Kamila Haršányho považujú za významného obchodníka s kokaínom.
Vypovedal tiež, že Kamil Haršány sa dal dokopy s Martinom Mikulcom (medzičasom zomrel), ktorý bol údajný popredný predstaviteľ takáčovcocv, podnikal v hazarde a robil aj biznis s pohonnými hmotami. „Mikulec zistil koľko má Haršány peňazí a chcel ho podojiť, sťahoval k sebe jeho dílerov, odhováral ich od neho, jednoducho začal proti nemu intrigovať,“ opisoval. Kamil Haršány vraj mal pocit, že Martin Mikulec ho chce dať zavrieť. Pavol Kmeťo tiež priznal, že aj on mal spor s Martinom Mikulcom, lebo ten robil zle jeho kamarátovi.
„Kamil doslovne povedal, že keď ho dajú do pľacu a jeho zavrú, tak mi dá milión korún, za to, že zabijem Mikulca a Pegiho (kamarát Mikulca). Osobne ma zobral a poukazoval mi kde bývajú, kde chodieva Pegi napríklad venčiť psa, aké majú zvyky, dokonca som ich aj dva týždne sledoval. O Mikulcovi som vedel všetko, lebo jemu som robieval cez víkendy ochrankára. Cez týždeň som robil v čiernom výjazde a cez víkendy si ma brával Mikulec ako ochranku, všade som s ním chodieval,“ vypovedal rovnako pred vyšetrovateľom Jánom Čurillom.
V týchto prípadoch však policajti ani prokurátor konať nezačali. Keď na výpovede poukázal advokát Martin Ribár, začal na neho advokát čurillovcov Peter Kubina verejne útočiť na facebooku. Nazval ho konšpirátorom a rozprávkarom. Jeho vyjadrenia označoval za výmysly. Následne Ján Čurilla podal sám na seba trestné oznámenie, za to, že v prípade nekonal.
Proti Pavlovi Kmeťovi však v júni 2021 vypovedal aj jeden z klientov Petra Kubinu. Pred vyšetrovateľkou Katarínou Krajčovičovou uviedol informácie o tom, ako Pavol Kmeťo znásilňoval ženy a povedal aj ich mená. Pri výsluchu bol prítomný aj Ľubobír Daňko. „...Môžem s istotou povedať, že najhorší z nich (z výjazdu – takáčovcov- pozn. autorky) bol Pavol Kmeťo, ktorého som ja na vlastné oči videl ako na parkete dorezal nožom či britvou na chrbte R.V.. Viem to preto, lebo tam všade bolo veľa krvi, videl som ho ako reže,“ vypovedal. Ani v týchto prípadoch však nezačali na protimafiánskom útvare konať.
Obvinenie
V polovici marca 2022 vydal prokurátor záväzný pokyn na vznesenie obvinenia Pavla Kmeťa za všetky skutky, na ktorých sa podieľal a na začiatku mája 2022 ho vyšetrovateľ protimafiánskeho útvaru aj obvinil zo založenia zločineckej skupiny, krivej výpovede, ublíženia na zdraví a poškodzovanie cudzej veci.
Minimálne od roku 2004 do roku 2006 pôsobil na pozícii takzvaného biletára a do roku 2009 v takzvanom výjazde zločineckej skupiny takáčovcov.
V júli 2009 po tom čo ďalší členovia údajnej skupiny na príkaz kajúcnika Borisa Kaisera podpálili rodinný dom rodiny Dionýza Riga v obci Tonkovce - Nový Život v okrese Dunajská Streda, vypovedal o tom čine na polícii nepravdu, na čo ho mali naviesť Marián Gaál, Partrik Vidašič a advokát Martin Ribár. Pavol Kmeťo tak mal urobiť z dôvodu, aby nedošlo k stíhania členov údajnej skupiny a tak k ohrozeniu skupiny.
Na jar 2006 v, potom čo muž zo skupiny piťovcov podpálil bielu Škodu Octavia Combi, ktorá bola takzvané výjazdové vozidlo takáčovcov, Boris Kaiser dostal informáciu od Ľubomíra Kudličku, že auto mal podpáliť iný piťovec a prikázal ho „rozbiť“. Boris Kaiser touto úlohou poveril Miroslava Palúcha a Pavla Kmeťa, ktorí patrili do výjazdu. Následne v čiernom oblečení s kuklami na hlave dotyčného napadli baseballovou pálkou, bili ho po hlave a po tele. Spôsobili mu otras mozgu, poranenie hlavy, hrudníka a kolena s 28 dňovou práceneschopnosťou.
Na jar 2006 po tom, čo muž zo skupiny piťovcov podpálil takzvané výjazdové vozidlo údajnej skupiny takáčovcov - bielu Škodu Octavia Combi, Boris Kaiser ako akt pomsty, poveril Pavla Kmeťa a Pavla Komendáka podpálením auta Nissan Patrol, ktorého majiteľom bol muž zo skupiny piťovcov. Majiteľovi auta spôsobili škodu vo výške 350 – tisíc slovenských korún (11.617,87 eur).
V marci 2006 majiteľ podniku Casey v Bratislave Jozef Melichar telefonicky privolal Borisa Kaisera a Mateja Zemana do reštaurácie a discoklubu, ktorých po predchádzajúcom vzájomnom dohovore požiadal, aby prinútili čašníka k priznaniu sa ku krádeži tržby 70 – tisíc slovenských korún (2.323,57 eur). Boris Kaiser a Matej Zeman čašníka kopali a bili palicou po celom tele, zároveň od neho požadovali priznanie sa ku krádeži. Neskôr prišli aj Pavol Kmeťo a Miroslav Paluch, ktorí ďalšími fackami a údermi topánkou po hlave tiež nútili čašníka k priznaniu. Spoločným konaním spôsobili čašníkovi vážne zranenia, okrem iného aj natrhnutie sleziny, otras mozgu ľahkého stupňa, mnohopočetné oderky a pomliaždeniny, ktoré si vyžiadali operáciu a päťmesačnú práceneschopnosť.
Odsúdený
V júli 2020 Pavla Kmeťa odsúdili za hrubý nátlak za obdobie od februára 2009 do júla 2009 (vyberanie výpalného od Dionýza Riga) na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky, zohľadnili jeho spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Rozsudok si môžete prečítať tu.
Za hrubý nátlak však nebol stíhaný ako člen zločineckej skupiny, v takom prípade by mu hrozil trest 20-25 rokov až doživotie. Prokurátor z už zrušenej špeciálnej prokuratúry a aj vyšetrovatelia NAKA, iných z tohto skutku obvinili ako členov zločineckej skupiny.
Za všeobecné ohrozenie, teda podpálenie domu rodiny Rigovcov nebol Pavol Kmeťo nikdy stíhaný.
Priznal sa
Čurillovci, s ktorými Pavol Kmeťo spolupracoval, ho volali mozgový makač. V druhej polovici mája 2022 vyšetrovateľ Pavol Ďurka so súhlasom prokurátora z vtedajšej špeciálnej prokuratúry trestné stíhanie Pavla Kmeťa prerušil. Obvinený tak bol od 2. mája 2022 do 25.mája 2022, teda 23 dní.
V uznesení, ktoré mám k dispozícii, konštatoval, že Pavol Kmeťo bol opakovane vypočutý a v plnom rozsahu potvrdil dovtedy známe skutočnosti vyplývajúce najmä z výpovedí svedkov a poškodených, ako aj z iných procesných úkonov.
Podľa názoru vyšetrovateľa sa Pavol Kmeťo významnou mierou podieľal na objasnení trestné činu založenia zločineckej skupiny a zároveň trestnej činnosti spáchanej touto zločineckou skupinou.
Uviedol, že obvinený preukázateľne poskytol dôkazne relevantné informácie, na základe ktorých došlo k objasneniu trestnej činnosti. Poukázal na to, že Pavol Kmeťo nebol organizátorom, návodca ani objednávateľ trestných činov.
„Pavol Kmeťo sa ku skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu v plnom rozsahu priznal, pričom na základe doposiaľ zadovážených dôkazov možno jeho priznanie považovať za pravdivé a nie účelové,“ uviedol v uznesení Pavol Ďurka a vymenoval prípady, v ktorých vypovedal.
Kauzy
Kauza Ľubomíra Kudličku, ktorého v apríli 2021 právoplatne odsúdili na 25 rokov za objednávku úkladnej vraždy u zločineckej skupiny sátorovcov z roku 2006.
Prípady advokátov Martina Ribára a Alexandra Fila, ktoré súvisia s kauzou Casey. V kauze prvého menovaného aktuálne prebieha súdne konanie na Mestskom súde Bratislava 1 a aj na Špecializovanom trestnom súde. Druhý advokát urobil v auguste 2022 na súde vyhlásenie o vine, právoplatne ho odsúdil na trest odňatia slobody na tri roky a výkon trestu mu súd podmienečne odložil na skúšobnú dobu štyri roky a peňažný trest 10 - tisíc eur, na štyri roky mu zakázal vykonávať advokátsku činnosť a nesmie sa stretávať s osobami, ktoré boli účastné na trestnom čine. Teraz tvrdí, že sa priznal pod nátlakom.
Spomínaná kauza s názvom Apač z októbra 2019. „... kde práve jeho výpoveď bola kľúčovou pre vznesenie obvinenia,“ napísal vyšetrovateľ v uznesení a vymenoval prípady piatich obvinených, ktorým už súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavreli s prokurátorom. Minimálne jeden z nich sa však priznal aj k tomu, čo urobiť nemohol. Policajti a prokurátor pred ním totiž tajili významný dôkaz – znalecký posudok.
V septembri 2022 v kauze Ľubomíra Kudličku a spol. na Špecializovanom trestnom súde Pavol Kmeťo vypovedal ako svedok. Po pojednávaní kontaktoval obžalovaného advokáta Martina Ribára a žiadal ho o pomoc. Tvrdil, že ho vydierajú policajti z vtedajšej NAKA, aby vypovedal na advokáta a tiež na údajných takáčovcov. Z telefonátu existuje nahrávka. Okrem toho advokátovi v období od septembra 2022 do januára 2023 asi 100 mailov a SMS.
Ešte počas vyšetrovania v kauze Apač vydal policajtom z NAKA aj svoj mobil. Jeho obsah je viac ako zaujímavý, sú v ňom dôkazy o jeho stretnutiach s čurillovcami pred jeho výsluchom a aj to, že bol nimi inštruovaný ako by mal vypovedať. Na čurillovcov podal aj trestné oznámenie. Tvrdil, že ho vydierali. Dokonca vypovedal ako svedok na Úrade inšpekčnej služby. Neskôr bol na súde s takzvanými takáčovcami k tomu všetkému vypočutý. Uviedol, že volal aj posielal správy Martinovi Ribárovi, ale bol vraj nafetovaný.
V minulosti sa venoval boxu a na tele má vytetovaného Mikeho Tysona. Pre problémy s duševným zdravím bol liečený aj na psychiatrii a nedávno mu malo byť diagnostikované vážne ochorenie.
Stíhanie má stále prerušené
Po zrušení NAKA spis, ktorý sa týka Pavla Kmeťa pridelili vyšetrovateľovi Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK-u) expozitúra Západ. Kauzu pôvodne dozorovala špeciálna prokuratúra, po jej zrušení prípad dali na Krajskú prokuratúru do Banskej Bystrice.
„V predmetnej trestnej veci stále trvajú dôvody prerušenia trestného stíhania,“ uviedol pre môj blog prokurátor a hovorca banskobystrickej krajskej prokuratúry Ivan Vozár.
(POZNÁMKA: V článku sú informácie z uznesenia ´vyšetrovateľa o prerušení trestného stíhania Pavla Kmeťa, informácie z hlavných pojednávaní, informácie z iných rozhodnutí OČTK a súdov v súvisiacich veciach a informácie z výpovedi.)