Čas čítania textu: 19 minút
(Seriál Kajúcnici - 3. časť: Príbeh Borisa Kaisera alias Indiána)
V januári 2017 pri akcii Aladin vyšetrovateľka protimafiánskeho útvaru, ktorú kajúcníci volajú Hello Kitty obvinila 21 osôb. Prípad dozoroval prokurátor z vtedajšej špeciálnej prokuratúry Michal Stanislav. Borisa Kaisera s prezývkou Indián obvinili zo založenia zločineckej skupiny a vydierania, skutky sa stali v v 90. rokoch minulého storočia a v rokoch 2010a 2011.
Zadržať sa ho nepodarilo. Nebol však jediný, pred trestným stíhaním ušlo spolu až 11 ľudí. Postupne sa sami prihlásili, Boris Kaiser tak urobil v decembri 2017 alebo v januári 2018. Bolo to v čase keď väzobne stíhaní spoluobvinení z prípadu boli na základe rozhodnutia sudcu či v niektorých prípadoch aj prokurátora už na slobode. Boris Kaiser tak vo väzbe pobudol iba niekoľko týždňov. Väzbu mu nahradili monitorovacím náramkom.
„V roku 2016 som utiekol, pretože ma chceli zavraždiť, ale na základe toho, že v roku 2017 som sa vrátil, a chcel som tu nejakým spôsobom existovať a moc dobre si neviem predstaviť existenciu v rámci Slovenska s tým, po tom čo som spravil, že by s nimi (spoluobvinenými) ďalej nekomunikoval, mlčal som a nehovoril pravdu o všetkých skutkoch,“ vypovedal Boris Kaiser ako svedok na jeseň v roku 2022 Špecializovanom trestnom súde v kauze Ľubomíra Kudličku a spol. o období , keď ho vzali do väzby.
KONTEXT: Akcia Aladin bola prípad, v ktorom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala pre nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní prepustil na slobodu Ľubomíra Kudličku a prokurátorka, ktorá bola na na rozhodovaní o predĺžení väzby za kolegu Michala Stanislava, nepodala sťažnosť.
V októbri 2020 obvinili a v máji 2022 už aj odsúdili na osem rokov vtedajšieho špeciálneho prokurátora Dušna Kováčika. Podľa rozsudku za nepodanie sťažnosti prokurátorkou vzal úplatok. Aktuálne má preurušený výkon trestu, na slobodu ho prepustil minister spravodlivosti Boris Susko (SMER – SSD). V prípade je totiž podané dovolanie (mimoriadny opravný prostriedok).
V októbri 2019 protimafiánsky útvar urobil ďalšiu akciu proti údajnej zločineckej skupine takáčovcov. Kauzu už vyšetroval Pavol Ďurka, neskôr mu začal pomáhať aj Ján Čurilla a dozoroval ju prokurátor Michal Šúrek. Zadržali aj Borisa Kaisera. Obvinili ho z hrubého nátlaku, všeobecného ohrozenia, krivej výpovede, vydierania, ublíženia na zdraví a poškodzovania cudzej veci. Skutky sa stali v rokoch 2006 a 2009. Vypovedať proti nemu začal aj kajúcnik Pavol Kmeťo, ktorého policajti z protimafiánskeho útvaru volali mozgový makač.

Pri názve akcie sa policajti inšpirovali prezývkou Borisa Kaisera. Pomenovali ju Apač. Keď v 90. rokoch minulého storočia vstúpil do údajnej zločineckej skupiny, mal dlhé vlasy a nosil ich zopnuté v cope, kamaráti ho tak volali Indián.
KONTEXT: Našim chlapcom so správnym morálnym kompasom bojujúci s temnými silami sa názvov zapáčil, použili ho aj pri vytvorení skupiny v aplikácii v telefóne. Práve časti z komunikácie Apači v roku 2021 vydal ich bývalý kolega Ján Káľavský inšpekcii. Zo správ vyplývajú podozrenia na manipulácie konaní a aj to, že sa títo policajti tešili zo smrti obvinených.
Tentokrát bol Boris Kaiser vo väzbe jedenásť mesiacov. Sedel v Banskej Bystrici, Bratislave aj Leopoldove. „Sedel som v tej base a držal som hubu a v rámci toho, ako sme fungovali v skupine a v rámci toho, čo bola bežná prax, ako to chodilo, som tam čakal, čo bude. Poprel som všetky obvinenia a tváril som sa, že tomu nerozumiem a že nič z toho sa nestalo,“ opísal v postavení svedka na súdnom pojednávaní.
Ešte keď bol vo väzbe, raz prišli za ním policajti, no vtedy odmietol spolupracovať a nič im nepovedal. Advokáti pri tomto stretnutí neboli.
„Neviem, prečo ma prepustili z väzby. Otvorili dvere a povedali mi, že ma prepúšťajú z väzby, bol som rád, že som prepustený,“ povedal Boris Kaiser. Kto o tom rozhodol, ho vraj nezaujímalo. Podľa dostupných informácií tak mal urobiť prokurátor.
Obžalovaní aj advokáti sa počas súdneho pojednávania v prípade Ľubomíra Kudličku a spol. sa ho pýtali, na základe čoho začal spolupracovať. „Rozhodol som sa tak,“ odvetil. Benefity mu vraj orgány činné v trestnom konaní nesľúbili. „Nemám žiadnu dohodu uzavretú. Vypovedám pokaždé, keď ma zavolajú a ku všetkému, na čo sa ma pýtajú,“ uviedol na jeseň 2022.
S orgánmi činnými v trestnom konaní aktívne spolupracuje od polovice roka 2020. Keď sa už rozhodol vypovedať, bol pri aj jeho advokát. Má telefónne číslo na pracovníkov dnes už bývalej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktoré mu vraj dali z dôvodu, ak by mal nejaké problémy a cítil sa ohrozený, aby ich mohol kontaktovať. Vraj nikomu nevolá a tieto telefónne čísla nevyužíva.
„Ja som v tejto zločineckej skupine pôsobil zhruba 20 rokov. Od konca 90-tych rokov som vstúpil do tejto zločineckej skupiny, dostal som sa do nej na základe pohovoru, ktorý mi dohodol môj známy,“ spomenul vo výpovedi Boris Kaiser, ktorý je absolventom strednej elektrotechnickej školy. V partii riadil takzvaný čierny výjazd, ktorý poskytoval ochranu podnikom.
Ďalšie a ďalšie obvinenia
Vo februári 2021 Borisovi Kaiserovi zmenili právnu kvalifikáciu v kauze známej ako Casey na vydieranie. Skutok sa stal v marci 2006. Konať sa začalo na základe obnovy konania po výpovedi už spomínaného kajúcnika Pavla Kmeťa a ešte skoršej výpovede iného kajúcnika Jozefa Walzera s prezývkou Tatranka. Pôvodne totiž Borisa Kaisera aj spolu s ďalšími súd oslobodil.
V auguste 2021 ho vyšetrovateľ obvinil v ďalšom prípade poškodzovania cudzej veci. Skutok sa stal v roku 2010. Následne všetky prípady spojil do jedného konania.
Keď Boris Kaiser prejavil ochotu spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a v postavení obvineného sa priznal k vlastnej trestnej činnosti, vyšetrovateľ ho vylúčil na samostatné konanie a následne ho vo vzťahu k ďalším obvineným z prípadov vypočúvali ako svedka. Na základe jeho výpovedí poobviňovali mnohých ľudí. Keďže sa významnou mierou podieľa na objasnení trestnej činnosti, vyšetrovateľ po predchádzajúcom súhlase prokurátora v máji 2022 rozhodol o prerušení trestného stíhania.
V septembri 2022 ho však obvinili v kauze Záhorská Ves (násilné vysťahovanie rómskych obyvateľov) za všeobecné ohrozenie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak a poškodzovanie cudzej veci. Skutok sa stal v roku 2003.
Vo februári 2023 ho vyšetrovateľ vylúčil spolu s ďalšími na samostatné konanie. Keďže tento čin (kauza Záhorská Ves) spáchal Boris Kaiser spolu s ďalšími členmi zločineckej skupiny, vyšetrovateľ Pavol Ďurka predpokladal, že dôjde k spojeniu všetkých vecí do jedného konania rozhodol o zapokrčaovaní v trestnom stíhaní, ktoré mal prerušené.
(Zoznam všetkých obvinení Borisa Kaisera aj s podrobnosťami si môžete prečítať na konci článku.)
Vypovedá v 16 prípadoch
Boris Kaiser mal napokon 19. marca 2024 záverečné preštudovanie vyšetrovacieho spisu. Advokát Michal Ciklamini uviedol, že jeho klient sa priznal ku skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu a svoje konanie úprimne oľutoval, významnou mierou napomáhal orgánom činným v trestnom konaní pri objasňovaní svojej trestnej činnosti, navrhol tak jeho trestné stíhanie podmienečne zastaviť a stanoviť mu primeranú skúšobnú dobu.
Vyšetrovateľ, ktorý prevzal spis po Pavlovi Ďurkovi a jeho meno nepoznám, predložil na vtedajší Úrad špeciálnej prokuratúry návrh na konanie o dohode o vine a treste.
Prokurátor Generálnej prokuratúry SR, ktorého meno sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť, napokon akceptoval návrh obhajcu a minulý rok v utorok 15. októbra podal návrh na súd. Po novele trestných kódexov už o takomto odklone v trestnom konaní (benefite) musí rozhodnúť súd.
„Obvinený deklaroval, že nechce nič meniť na svojich doterajších výpovediach, a to v žiadnej z trestných vecí, v ktorej zatiaľ vypovedal, pričom je ochotný sa konfrontovať s obvinenými a svedkami ohľadne ním tvrdených skutočností, na ktorých trvá,“ uviedol prokurátor v návrhu.
Skonštatoval, že obvinený zotrváva aj na všetkých výpovediach a zároveň potvrdzuje, že aj naďalej je ochotný spolupracovať na odhaľovaní páchateľov závažnej trestnej činnosti páchanej údajnou zločineckou skupinou takáčovci.
Opísal, že Boris Kaiser vypovedá podrobne o všetkých okolnostiach vlastnej trestnej činnosti, na ktoré si spomína, uvedené chcel výslovne zachytiť do úradného záznamu, aby to bolo zrejmé, aby mu v budúcnosti nebolo možné klásť za vinu, že niečo zamlčal.
Prokurátor vymenoval 16 prípadov, v ktorých Boris Kaiser vypovedá. V skutočnosti je však počet nižší, keďže niektoré konania boli rozdelené na viaceré a týkajú sa tých istých skutkov.
(Zoznam prípadov, v ktorých Boris Kaiser vypovedá, si môžete prečítať na konci článku.)
„Rovnako vypovedal o veciach aj v takzvanej operatívnej rovine, ktoré sa preverovali a do súčasnej doby preverujú, aby bolo možné zistiť, či budú použiteľné v rámci ďalších trestných konaní,“ spomenul v návrhu prokurátor. Konštatoval, že bude aj naďalej zisťovať všetky aktivity týkajúce sa spolupráce Borisa Kaisera s orgánmi činnými v trestnom konaní a súdmi, aby ich mohol následne vyhodnotiť v súlade s možným použitím odklonov.
Expresné rozhodnutie
Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka sa po doručení návrhu oboznámil s obsahom súbežne predloženého vyšetrovacieho spisu, ktorý tvorí 28 zväzkov a tie majú spolu 7999 listov. Iniciatívne zabezpečil aktuálne lustrácie ohľadom doterajšieho života obvineného. Dva dni po podaní návrhu, vlani vo štvrtok 17. októbra vypočul Borisa Kaisera a o ďalšie dva dni na to, v sobotu 19. októbra rozhodol.
KONTEXT: Nie je jasné, že či v tomto prípade vec napadla sudcovi cez elektronickú podateľňu, alebo rozhodoval sudca, ktorý mal službu podľa rozvrhu práce. No podľa vtedajšieho rozvrhu práce však mal v ten týždeň službu práve sudca Rastislav Stieranka.
Pri rozhodovaní o podmienečnom zastavení trestného stíhania ide o výsluch pred sudcom pre prípravné konanie. Sudca nevykonáva verejné či neverejné zasadnutie, ako v súdnych konaniach. Rozhodovanie o podmienečnom zastavení trestného stíhania sa totiž koná v rámci prípravného konania, v jeho závere. Na výsluchu obvineného pred sudcom sa zúčastňuje obhajca a prokurátor. Uznesenie vyhlási obdobne ako pri rozhodovaní o väzbe. Zákon neustanovuje lehotu na konanie a rozhodnutie sudcu. Lehota konania sudcu je determinovaná len povahou trestnej veci.
Sudca Rastislav Stieranka trestné stíhanie týkajúce 11 skutkov z obdobia od 90. rokov 20. storočia do roku 2011 Borisovi Kaiserovi podmienečne zastavil. Určil mu skúšobnú dobu na sedem rokov a povinnosť v skúšobnej dobe sa významnou mierou aj naďalej podieľať na objasnení zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny údajných takáčovcov alebo zločinov spáchaných touto údajnou zločineckou skupinou, vrátane zistenia alebo usvedčenia páchateľov týchto trestných činov.
„Obvinený sa zároveň s ohľadom na zatiaľ zadokumentované skutočnosti obsiahnuté v iných vyšetrovacích spisoch týkajúce sa iných vyšetrovaných skutkov, významnou mierou podieľal na objasnení trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, a zároveň zločinov spáchaných zločineckou skupinou, pričom preukázateľne poskytol dôkazné relevantné informácie, na základe ktorých došlo k objasneniu trestnej činnosti, k zisteniu a usvedčeniu páchateľov, vo veci zločineckej skupiny všeobecne známej pod názvom takáčovci,“ napísal s v odôvodnení uznesenia sudca.
Uviedol že Boris Kaiser nie je v žiadnom zo skutkov organizátor, návodca ani objednávateľ trestných činov, na objasnení ktorých sa podieľa a bez jeho spolupráce by bolo zistenie, objasnenie a usvedčenie jednotlivých osôb z danej trestnej činnosti podstatne sťažené.
Vypovedal dobrovoľne, chce sa venovať deťom
Počas výsluchu pred sudom pre prípravné konanie Boris Kaiser zopakoval svoje priznanie sa k všetkým skutkom uvedeným v návrhu prokurátora a vyjadril ľútosť nad svojím konaním počas pôsobenia v skupine údajných takáčovcov.
Spomenul, že motívom k jeho priznaniu a spolupráci bolo jeho rozhodnutie ukončiť dovtedajšie pôsobenie v skupine v snahe zmeniť svoj život. Poukázal na to, že už má dcéru a čoskoro bude otcom ďalšieho dieťaťa, preto sa chce starať o rodinu a žiť už normálne.
Povedal, že nikto na neho nikdy nenaliehal, ani ho nijako neovplyvňoval pri žiadnej z jeho doterajších výpovedí. Vypovedal vždy dobrovoľne a opisoval to tak, ako to bolo. Vo vzťahu k poškodeným uviedol, že nikto z nich si priamo voči nemu neuplatnil nárok na náhradu škody, ale ak ho niektorý z poškodených voči nemu uplatní, je ochotný mu škodu nahradiť.
Sudca nezistil pochybenia
Sudca pre prípravné konanie osobitne nepreveroval tvrdenia o účinnom napomáhaní Borisa Kaisera orgánom činným v trestnom konaní v konaniach vymenovaných v úradnom zázname spísanom 12.júla 2024, v ktorom zaviazal k spolupráci k ďalším prípadom.
„V prípravnom konaní je „pánom sporu“ prokurátor, a preto práve on vie reálne zhodnotiť účinnosť (efekt) napomáhania z pohľadu orgánov činných v trestnom konaní, medzi ktoré súd nepatrí a tak vie komplexne posúdiť účinnosť spolupráce obvineného a porovnať ju so záujmom spoločnosti (štátu) na jeho trestnom stíhaní a odsúdení,“ vysvetlil.
Z obsahu predloženého vyšetrovacieho spisu sudca nezistil žiadne skutočnosti, ktoré by vyvracali či spochybňovali tvrdenia prokurátora o účinnej spolupráci obvineného a z tohto dôvodu argumentáciu prokurátora doslovne prevzal do obsahu odôvodnenia uznesenia.
Preveroval správnosť použitej právnej kvalifikácie (vychádzajúc z opisu skutkovej vety jednotlivých konaní), pričom nezistil žiadnu účelovú „podkvalifikáciu“.
(Celé uznesenie sudcu Špecializovaného trestného súdu Rastislava Stieranku si môžete prečítať tu.)
Zoznam prípadov, v ktorých vyšetrovateľ obvinil Borisa Kaisera (opis skutkov podľa uznesenia o obvinení)
1. Zločinecká skupina
Boris Kaiser riadil takzvaný čierny výjazd zložený zločineckou skupinou takáčovcov, ktorá fungovala od 90. rokov minulého storočia. Výjazd poskytol ochranu rôznym ľuďom a podnikom, za ktoré platili takzvané výpalné.
2. Vydieranie
V presne nezistenom čase v období rokov 2010-2011 si dal Boris Kaiser zavolať na stretnutie známeho kajúcnika Matúša Šelestiaka a ďalších dvoch mužov z dôvodu, že sa v minulosti v jednom podniku v Leopoldove pri konflikte s prevádzkárom prezentovali ako členovia zločineckej skupiny takáčovci. Tvrdil, že doma disponuje zoznamom, kde je napísaných cca 200 mien členov skupiny a ich mená v tomto zozname nenašiel a musia zaplatiť pokutu každý tisíc eur. Poveril Matúša Šelestiaka, aby mu tieto finančné prostriedky odovzdal, na čo jeden z mužov z obavy o svoj život a zdravie vyplatil dvetisíc eur.
3. Hrubý nátlak
Pavol Kmeťo ako člen skupiny takáčovcov vedel o útokoch konkurenčnej skupiny sýkorovcov na rodinu Dionýza Riga z obce Nový Život v okrese Dunajská Streda. V druhej polovici roku 2009 tak oslovil Borisa Kaisea, že by mohli na pravidelnej báze vyberať peniaze za ochranu, takzvané výpalné. Boris Kaiser ho poslal za Mariánom Gaálom, ako osobou patriacou do najvyššej, riadiaco-rozhodovacej zložky skupiny, ktorý s poskytnutím ochrany zo strany skupiny za odplatu takmer 700 eur mesačne súhlasil. V období minimálne od februára 2009 do júla 2009 Dionýz Rigo odovzdával dohodnutú sumu Pavlovi Kmeťovi, ktorý si odrátal podiel pre seba a pre ďalších troch, ktorí ho pri vyberaní peňazí sprevádzali a zvyšok dal Borisovi Kaiserovi, respektíve osobám patriacim do riadiaco- rozhodovacej zložky skupiny Mariánovi Gaállovi alebo Patrikovi Viadašičovi, ktorí mali mať vedomosť o poskytovaní ochrany a realizovala sa s ich súhlasom. V druhej polovici roku 2009, po sporoch Pavla Kmeťa s Dionýzom Rigom, týkajúcich sa nezrealizovaných stavebných prác z jeho strany, oznámil platenie výpalného na polícii v Dunajskej Strede. Následne Pavla Kmeťa obvinili a podali na neho obžalobu na súd, pričom vec nie je právoplatne rozhodnutá. Dionýzovi Rigovi bola spôsobená škoda takmer štyritisíc eur.
4. Všeobecné ohrozenie
Po vzájomných konfliktoch medzi Dionýzom Rigom a Pavlom Kmeťom týkajúcich sa nezrealizovanej stavebnej činnosti, prvý menovaný uviedol že už nebude ďalej platiť výpalné. Pavol Kmeťo oboznámil so situáciou Patrika Vidašiča, Mariána Gaála a Borisa Kaisera. Boris Kaiser so súhlasom Patrika Vidašiča a Mariána Gaáa rozhodol, že Dionýzovi Rigovi na znak demonštrácie sily podpália dom. Na ďalšom stretnutí, na ktorom bol prítomný aj Pavol Kmeťo, tým poveril ďalších dvoch členov skupiny. Dvojica počas dovolenky Pavla Kmeťa v júlovú noc v roku 2009 cez zatvorené okno do spálne rodinného domu hodila zapálenú fľašu a vznikol požiar, ktorý poškodil rám okna, záclonu, záves a plot. Podľa odborného vyjadrenia spôsobili škodu 140 eur. V dome sa však tom čase nachádzalo sedem ľudí.
5. Krivá výpoveď
Boris Kaiser spoločne s advokátom Martinom Ribárom naviedli Pavla Kmeťa, aby v trestnom konaní na polícii v Dunajskej Strede, kde vyšetrovali podpálenie domu Dionýza Riga, vedome vypovedal nepravdu a uviedol, že nemá vedomosť o tom, čo sa stalo a netuší, kto čin mohol spáchať. Pavol Kmeťo tak mal urobiť z z dôvodu, aby nedošlo k trestnému stíhaniu dvoch vykonávateľov a prípadnému následnému ohrozeniu existencie skupiny.
6. Vydieranie
Boris Kaiser na základe objednávky zo strany zatiaľ nestotožneného páchateľa, na vymoženie pohľadávky (manka) vo výške 3.600 eur voči vinárni v Bratislave od muža, ktorý ju mal v prenájme, poveril Pavla Kmeťa ako jemu podriadeného člena skupiny, aby sa s mužom stretol a povedal mu, že treba peniaze vrátiť, inak bude zle, pričom mal poškodeného aj fyzicky napadnúť. V júnový deň v roku 2009 sa Pavol Kmeťo vyhrážal dotyčnému mužovi s tým, že ,,ak do dvoch týždňov nezoženie peniaze, tak mu odreže uši a zarazí mu ich do hlavy“. Muž peniaze nevrátil a Boris Kaiser prikázal Richardovi Novákovi, aby zopakoval hrozbu. Tentokrát poslúchol jeho príkaz a muža fyzicky napadol. Oslovil ho: „Poznáš ma?“, Muž povedal, že ho nepozná, následne mu tak uviedol: ,,Ja som ten, čo bol s Paľom a nezabudol si, kedy máš vrátiť peniaze?“ a nečakajúc na reakciu rukou zovretou v päsť v zmysle príkazu Borisa Kaisera udrel muža do oblasti úst a zakričal: ,,Okamžite zožeň peniaze, odkiaľ zoženieš peniaze?“ Napadnutý odpovedal, že „peniaze zoženie od rodiny“, Richard Novák povedal: „Kde sú peniaze, ktoré si zobral“, napadnutý nereagoval, tak ho opätovne udrel do nosa a odišiel preč. Mužovi spôsobil zranenie drobné zranenie na perách, ktoré si však nevyžiadalo žiadnu dobu liečenia ani práceneschopnosť.
7. Ublíženie na zdraví
Na jar 2006 v, potom čo muž zo skupiny piťovcov podpálil bielu Škodu Octavia Combi, ktorá bola takzvané výjazdové vozidlo takáčovcov, Boris Kaiser dostal informáciu od Ľubomíra Kudličku, že auto mal podpáliť iný piťovec a prikázal ho „rozbiť“. Boris Kaiser touto úlohou poveril Miroslava Palúcha a Plavla Kmeťa, ktorí patrili do výjazdu. Následne v čiernom oblečení s kuklami na hlave dotyčného napdli, baseballovou pálkou, bili ho po hlave a po tele. Spôsobili mu otras mozgu, poranenie hlavy, hrudníka a kolena s dobou liečenia a 28 dňovú práceneschopnosť.
8. Poškodzovanie cudzej veci
Na jar 2006 po tom, čo muž zo skupiny piťovcov podpálil Škoda Octavia Combi, bielej farby, ktoré bolo tzvaného výjazdovým vozidlom skupiny takáčovcov, Boris Kaiser ako akt pomsty, poveril Pavla Kmeťa a Pavla Komendáka podpálením auta Nissan Patrol, ktorého majiteľom bol muž zo skupiny piťovcov. Majiteľovi vozidla spôsobili škodu vo výške 350 – tisíc slovenských korún (11.617,87 eur).
9. Vydieranie
V marci 2006 majiteľ podniku Casey v Bratislave Jozef Melichar telefonicky privolal Borisa Kaisera a Mateja Zemana do reštaurácie a discoklubu, ktorých po predchádzajúcom vzájomnom dohovore požiadal, aby prinútili čašníka k priznaniu sa ku krádeži tržby 70 – tisíc slovenských korún (2.323,57 eur). Boris Kaiser a Matej Zeman čašníka kopali a bili palicou po celom tele, zároveň od neho požadovali priznanie sa ku krádeži. Neskôr prišli aj Pavol Kmeťo a Miroslav Paluch, ktorí ďalšími fackami a údermi topánkou po hlave tiež nútili čašníka k priznaniu. Spoločným konaním spôsobili čašníkovi vážne zranenia, okrem iného aj natrhnutie sleziny, otras mozgu ľahkého stupňa, mnohopočetné oderky a pomliaždeniny, ktoré si vyžiadali operáciu a päťmesačnú práceneschopnosť.
10. Poškodzovanie cudzej veci
Na prelome júna a júla 2010 Patrik Vidašič ako osoba patriaca v rámci hierarchickej štruktúry zločineckej skupiny do riadiaco - rozhodovacej zložky, poveril Borisa Kaisera podpáliť herňu v Petržalke. Boris Kaiser vykonal fyzickú ohliadku herne zameranú na čo najefektívnejšiu realizáciu skutku a spôsobenia, čo možno najväčšej škody. Poveril vykonaním tejto úlohy osoby patriace do výkonnej zložky skupiny Mareka Zemana, Richarda Nováka a Mariána Peticzkého. Marek Zeman a Richard Novák sa pokúšali vytlačiť OSB dosky, ktorými boli zadebnené sklené výplne na budove herne, čo sa im však nepodarilo, preto kameňmi rozbili sklenú výplň na dverách a benzínom poliali OSB dosky a vchodové dvere, ktoré následne zapálili v predstave, že takto vzniknutý požiar sa rozšíri aj do vnútorných priestorov herne. V dôsledku požiaru poškodené elektrické posuvné dvere, koberec, dve reklamné svietiace tabule, vstupné alarmové čidlo a klávesnica, alarmová ústredňa, kompletné osvetlenie a kabeláž. Na následnom stretnutí Boris Kaiser vyplatil dvojici odmenu 500 eur pre každého s vyjadrením, že uvedenú vec je potrebné dokončiť, pretože budova herne nezhorela poriadne a Patrik Vidašič nie s jej podpálením spokojný, čo však Richard Novák v danú chvíľu odmietol. Celkovú škodu vyčíslili na viac ako 38- tisíc eur.
11. Všeobecné ohrozenie
Starosta obce Záhorská Ves Boris Šimkovič sa v presne nezistenom čase v období roku 2003 stretol s Erikom Kaderom a Borisom Kaiserom a objednal násilné vysťahovanie rómskych rodín. Sľúbil im po spáchaní skutku prideľovanie bytov osobám zo skupiny takáčovcov. Informácia bola sprostredkovaná Ľubomírovi Kudličkovi ako vrchnému predstaviteľovi skupiny a požiadavke starostu bolo vyhovené. V deň po Vianociach 2003 sa na pokyn a so súhlasom Ľubomíra Kudličku skupina osôb patriacich do skupiny a činných pre skupinu takáčovcov presunula z Bratislavy do Malaciek. Člen skupiny Martin Mikulec (medzičasom zomrel) presne vymedzil úlohy. Skupina v zložení Erik Kadera, Boris Kaiser, Peter Libo, Radovan Lajcha, Branislav Rajzík, Henrich Šebesta a ďalších zatiaľ nestotožnených osôb išla do Záhorskej Vsi. Vnikli do uzavretého dvora rodinných domov, na ktorom sa nachádzala aj unimobunka a kričali: „Zabijem vás vy kurvy cigánske!“. Rozbili zariadenia domov a unimobunky, poliali ich neznámou tekutinou a obydlia zapálili. V tom čase sa tam nachádzalo najmenej desať osôb. Maloletý chlapec utrpel podľa znaleckého posudku ťažké zranenie – popáleniny kože (tvár, horné a dolné končatiny) II. stupňa v rozsahu 23 percent povrchu tela, popáleninový šok, tepelné poškodenie dýchacích ciest a pľúc. Spoločným konaním došlo na zhorenom rodinnom dome jednej z rodín ku vzniku škody za viac ako 42-tisíc korún (1.419,64 eur), na unimobunke ďalšej rodiny 16-tisíc slovenských korún (531,10 eur), na rodinnom dome tretej rodiny rodiny škoda viac ako 42 – tisíc slovenských korún (1.419,64 eur).
Zoznam prípadov, v ktorých Boris Kaiser vypovedá
Kauza Ľubomíra Kudličku, ktorého v apríli 2021 právoplatne odsúdili na 25 rokov za objednávku úkladnej vraždy u zločineckej skupiny sátorovcov z roku 2006. Súd výpoveď Borisa Kaisera v odôvodnení rozsudku hodnotil ako prínosnú a dôležitú.
Prípad takáčovcov – Ľubomír Kudlička a spol., ktorá je v súčasnosti na Špecializovanom trestnom súde. Prípad sa bude bude pojednávať odznova, aktuálne sa rozhoduje o námietkach zaujatosti.
Kauza Casey z roku 2006 týkajúca sa majiteľa podniku Jozefa Melichara, ktorého už na päť rokov právoplatne odsúdili. V tomto prípade je zaujímavé, že sám Boris Kaiser sa priznal, že čašníka dobil takmer na smrť.
Prípad podpálenia obydlia v Záhorskej Vsi v roku 2003. V septembri 202 obvinili starostu Záhorskej Vsi Borisa Šimkoviča, Ľubomíra Kudličku, Erika Kaderu, Pavla Komendáka, Vladimíra Juráčka, Henricha Šebestu, Petra Kaňucha, Miroslava Palucha, Petra Libu, Branislava Rajzíka, Miloša Pelachu, Radovana Lajcha, Csabu Dömötöra. V prípade prebieha vyšetrovanie.
Kauza podpálenia obydlia v Záhorskej Vsi, v ktorej boli Peter Kaňuch a Miroslav Paluch vylúčení na samostatné konanie. Obaja spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Konanie, v ktorom sú rôzni obvinení a nemajú spoločné skutky a nijako spolu nesúvisia. Ide o obvinených, ktorí boli vylúčení z rôznych iných minimálne štyroch konaní, keďže sa na nich v pôvodných konaniach nepodarilo podať obžaloby. A tieto zvyšky vyšetrovateľ spojil do jedného konania pod novým číslom vyšetrovacieho spisu. Niekoľko rokov v prípadoch neurobili žiaden úkon.
Kauza Den Braven z roku 2011, v ktorej v septembri 2020 obvinili aj Ľudovíta Makóa. Obvinený je za zločineckú skupinu a obmedzovanie osobnej slobody. Bývalý šéf daňových kriminalostov je však sám kajúcník a vo viacerých iných prípadoch spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Kauza Den Braven - časť vo vzťahu k Ľubomírovi Kudličkovi, ktorú vyšetrovateľ vylúčil na samostatné koanie a trestné stíhanie mu zastavili z dôvodu neúčelnosti, keďže je už právoplatne odsúdený na 25 rokov za vraždu. Takže Boris Kaiser reálne v tomto prípade nevypovedá.
Kauza Den Braven – časť vylúčená na samostatné konanie dvoch obvinených Miroslava Palucha a Petra Kaňucha, ktorí sú obvinení za zločineckú skupinu a obmedzovanie osobnej slobody. Obaja spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Prípad Iva Ružiča, ktorého obvinili zo založenia zločineckej skupiny spolu s ďalšími v septembri 2023 pri akcii Crassus. Iva Ružiča však vylúčili na samostatné konanie a tak vznikol nový spis, ale vlastne je to jedno a to isté konanie, len rozdelené na dva spisy. Naviac, ostatným spoluobvineným generálny prokurátor podľa paragrafu 363 Trestného poriadku zrušil uznesenie o vznesení obvinenia. Ivo Ružič ostal obvinený sám a pokračuje vyšetrovanie.
Kauza spoločníka a konateľa SBS-ky, ktorá súvisí s prípadom v Záhorskej Vsi a týka sa obdobia rokov 2012 až 2019. Obvinilo ho v marci 2024, o pár týždňov na to sa zastrelil. Takže trestné stíhanie prokurátor zastavil a Boris Kaiser tak už nemá voči komu vypovedať, keďže obvinený je mŕtvy.
Päť ďalších prípadov, ktoré z anonymizovaného uznesenia neviem indentifikovať, z ktorých sú však dva premlčané – ide o skutok podpálenia garáže a podpálenia nejakého objektu. Ďalšie dva sa týkajú zločineckej skupiny a jeden zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa.
(POZNÁMKA: V článku sú informácie z uznesenia súdu o podmienečnom zastavení trestného stíhania Borisa Kaisera, ktoré som získala na základe infozákona, verejných hlavných pojednávaní, z iných rozhodnutí OČTK a súdov v súvisiacich veciach.)