Róbert Bíly a Matúš Šelestiak boli odsúdení v kauze piešťanskí piťovci. K trestnej činnosti, ktorú im pripísal prokurátor sa priznali, začali spolupracovať s OČTK a vypovedať proti ostatným pôvodne spoluobvineným. Paradoxne viacerých z nich súd oslobodil.
Keď si obaja ešte odpykávali trest vo väzení, cez listy sa dohadovali, ako budú vypovedať v iných kauzách. Aj keď sa to zdá v base ako nemožné, dohadovali sa aj cez telefón. Korešpondenciu aj záznamy z hovorov má k dispozícii Národná kriminálna agentúra (NAKA). Z výkonu trestu sa dostali podmienečne na slobodu a vypovedajú v takmer každej kauze na Slovensku.
V marci prišli títo kriminálnici na NAKA a oznámili, že ich dobrý kamarát, ktorý im do väzenia posielal peniaze, trnavský podnikateľ Tomáš Matovič hľadá ľudí, ktorí by zavraždili advokáta Juraja Alamašiho. Ten bol kedysi jeho advokát a zastupoval ho v dedičskom konaní po otcovi Ladislavovi. Ide o muža, ktorého uniesli a zavraždili. Tomáš Matovič zdedil majetok za 2,7 milióna eur. Chcel tiež dať fyzicky zlikvidovať aj istého Andreja Čerbaniča, ktorý bol s jeho otcom kamarát.
Chcel vybaviť Čurillu a spojiť sa s opozíciou
Matovič v tom čase dostal predvolanie na súd a 1.apríla mal vypovedať ako svedok v prípade takáčovcov, v ktorom čelí obžalobe aj Juraj Almáši.

Róbert Bíly policajtom na NAKA po zákonnom poučení v postavení svedka opísal, že Matovič sa výsluchu na súde bál, že „advokáti Mularčík a Gabriel Almáši – brat Juraja, ho chcú „rozobrať““.
„Keď dostal predvolanie na súd vo veci takáčovcov, vyjadroval sa, že to tam celé položí a spojí sa s opozíciou, že pôjde na inšpekciu a takýmto spôsobom vybaví Čurillu, Ďurku, Magulu a Dunčka. Spomínal niečo, že pôjde ako Csaba Dömötör,“ tvrdil zase pri výsluchu na NAKA Šelestiak.
Ide o príslušníkov NAKA, ktorých vedenie polície volá naši chlapci, majú ten správny morálny kompas a bojujú s temnými silami. Všetci štyria čelia obvineniu v kauze manipulácií v trestnom konaní. Dömötör je zase takáčovec, ktorý je v prípade nepravdivých svedectiev už aj odsúdený.
Obvinili ho z objednávky vrážd
Deň pred plánovaným výsluchom Matoviča na Špecializovanom trestnom súde však advokát Gabriel Alamáši náhle zomrel. (V prípade zastupoval dvoch obžalovaných.) Pojednávanie vtedy odročili.
Matovič tak na súde vypovedal až o niekoľko týždňov o Čurillovi a ďalších však nepovedal ani slovo. Paradoxne ho na pojednávanie do Pezinka sprevádzali Bíly so Šelestiakom, ktorí v tom čase už proti nemu vypovedali na NAKA v prípade objednávky vrážd.
Následne Matoviča potom, ako agentovi odovzdal zálohu vo výške 10 – tisíc eur za vykonanie vrážd, fotografie a údaje o bydliskách či miestach pobytu plánovaných obetí, zadržali, obvinili a posadili do väzby. Pri domovej prehliadke mu zaistili zahraničné SIM karty aj s telefónmi, pištoľ značky Ekol Jackal Dual Compact, 15 nábojov, dva gramy kokaínu a aj rôzne dokumenty či lístočky s menami prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a príslušníkov PZ služobne zaradenými na NAKA.
Inšpekcia nič nerieši
Podozreniami voči policajtom sa zaoberá Úrad inšpekčnej služby a dozor vykonáva Krajská prokuratúra. V opísanom prípade, by tak mal vyšetrovateľ NAKA odstúpiť výpovede Bíleho a Šelestiaka na inšpekciu či bratislavskú krajskú prokuratúru, tam by mali tieto výpovede preveriť, opäť ich oboch vypočuť a vypočuť aj Matoviča.
„Na tunajšej prokuratúre nebola zistená vec, ktorá by sa týkala výpovedí osôb Matúš Šelestiak a Róbert Bíly, prípadne Tomáš Matovič proti príslušníkom NAKA,“ uviedol pre môj blog Patrik Hujsa z Krajskej prokuratúry Bratislava, s tým, že o takýchto výpovediach nemajú informácie, ani nevedia, čo je ich obsahom a ani to, či majú nejakú trestnoprávnu relevanciu.
No a Úrad inšpekčnej služby, ktorý sa zaoberá podozreniami voči policajtom reagoval, že „sa nebude vyjadrovať k otázkam, ktoré by mohli ovplyvniť akékoľvek vyšetrovanie, či mohli mať súvis s preverovaním akýchkoľvek podnetov, či informácií smerujúcich k vykonávanému trestnému konaniu.“
Z toho vyplýva, že vyšetrovateľ NAKA výpovede svedkov Bíleho a Šelestiaka na inšpekciu či prokuratúru neodstúpil. Prečo? „Zákon neoprávňuje OČTK na poskytovanie informácií súkromným osobám, ktoré nie sú stranou trestného konania, preto bližšie informácie k priebehu a postupu vyšetrovania a zisteným skutočnostiam nie je možné poskytnúť,“ odpovedali z oddelenia komunikácie policajného prezídia.