Ešte v polovici marca na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) prišla známa dvojica Róbert Bíly a Matúš Šelestiak. Oznámili, že ich kamarát a trnavský podnikateľ Tomáš Matovič hľadá ľudí, ktorí by zavraždili Juraja Alamašiho. Ten bol kedysi jeho advokát a zastupoval ho v dedičskom konaní po otcovi Ladislavovi, na základe ktorého Matovič zdedil majetok v odhadovanej výške 2,7 milióna eur. Ide o muža, ktorého uniesli a zavraždili.
V súčasnosti Juraj Almáši čelí obžalobe v kauze takáčovci na Špecializovanom trestnom súde. Bíly so Šelestiakom v kauze vystupujú ako svedkovia. Na pojednávanie mal ísť Matovič vypovedať ako svedok prvého apríla.
Bíly policajtom na NAKA opísal, že Matovič sa výsluchu na súde bál, že advokáti Mularčík a Gabriel Almáši – brat Juraja, ho chcú „rozobrať“. „Keď dostal predvolanie na súd vo veci takáčovcov, vyjadroval sa, že to tam celé položí a spojí sa s opozíciou, že pôjde na inšpekciu a takýmto spôsobom vybaví Čurillu, Ďurku, Magulu a Dunčka. Spomínal nie čo, že pôjde ako Csaba Dömötör,“ tvrdil zase Šelestiak.
Nebolo by to nič nové, v minulosti už Matovič na súde viackrát vypovedal nepravdu, napríklad na pojednávaní s Dagmar Pozdechovou, ktorá čelila obžalobe za vydieranie. Vtedy po jedenástich rokov úplne zmenil výpoveď a Pozdechovú oslobodili. Za únos jeho otca dostala tri roky, pričom sa prokurátor na Okresnom súde Trnava neodvolal.
Deň pred plánovaným výsluchom Matoviča však advokát Gabriel Alamáši náhle zomrel. Pojednávanie vtedy odročili a Matovič vypovedal až o niekoľko týždňov.
Krátka poznámka:
Ide o príslušníkov NAKA, ktorých vedenie polície volá naši chlapci a majú ten správny morálny kompas. Všetci štyria čelia obvineniu v kauze manipulácií v trestnom konaní. Dömötör je zase takáčovec, ktorý je v prípade nepravdivých svedectiev už aj odsúdený.„Najčastejšie hovoril o zastrelení, potom aj o granáte, dcéry Juraja Alamášiho chcel nechať poliať kyselinou, potom to zmenil, že kombinačkami ostrihať prsty,“ uviedol ´policajtom Šelestiak. Hovoriť mal aj vyhodení do vzduchu terasy v hoteli, ktorý má Juraj Almáši aj o únose dcér. Motívom útoku na dcéry malo byť, že Juraj Almáši na nich previedol svoj majetok.
Oznamovatelia z podsvetia
Róbert Bíly bol v prípade hlavný obvinený v kauze piešťanskí piťovci, vo väzbe bol od júna 2013. Začal spolupracovať s políciou a usvedčovať ostatných. Paradoxne viacerých z nich súd oslobodil. Súd mu v januári 2015 schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom a vymeral trest vo výške osem rokov. Pred tromi rokmi v júli sa dostal podmienečne na slobodu.
Aj jeho bývalý kumpán a kamarát Matúš Šelestiak sa priznal v rovnakej kauze a pred súdom vyhlásil, že je vinný a aj on sa dostal podmienečne na slobodu.
Ešte keď obaja sedeli vo výkone trestu si dopisovali. Cez listy sa dohadovali ako budú vypovedať v iných kauzách v postavení svedkov. Policajtom sa v listoch vysmievali a volali ich chvosty. Korešpondenciu im zadržali. Aj keď sa to zdá vo výkone trestu ako nemožné, dohadovali sa aj cez telefón. Zosúlaďovali si výpovede, ovplyvňovali Matoviča, informovali sa o priebehu trestného konania, v ktorom figurujú ako svedkovia. Zbor väzenskej a justičnej stráže zaznamenal viac ako sedemtisíc hodín hovorov za obdobie šiestych mesiacov. Záznamy aj prepisy má k dispozícii NAKA.
Z nahrávok vyplýva, že činnosť koordinovali operatívni pracovníci NAKA Róbert Magula ( v nahrávke mu dali prezývku Ivana za slobodna, pričom rovnaké priezvisko mala Matovičova matka za slobodna.) Spolu s ďalším neustáleným operatívcom, ktorého prezývali Copatý. ( Pravdepodobne ide o Júliusa Melichera, ktorý pozná Bíleho z Piešťan od mladosti.)
Zabezpečovali Bílemu a Šelestiakovi časti spisov a to najmä výpovede ostatných účastníkov konania či iné uznesenia a aj rozhodnutia. Mohli si tak dôkladne preštudovať a zosúladiť svoje výpovede, aby pred vyšetrovateľom boli rovnaké. Ich spoluväzni hovoria o takzvanej učebni, respektíve knižnici, čo mala byť vyhradená cela. V tejto miestnosti Bíly a Šelestiak listiny študovali a neskôr ich na cele spoluväzni skúšali. Matovič im posielal do väzenia peniaze. Šelestiak disponuje generálnou plnou mocou Matovičovej firmy a závetom, v ktorom je určený ako jediný dedič jeho majetku.
Bíleho a Šelestiaka predvolávajú ako svedkov do takmer každej kauzy na Slovensku. Podľa viacerých rozhodnutí súdov však sú ich výpovede absolútne nevierohodné.
Agentovi dal 10 – tisíc eur
Keď Bíly a Šelestiak oznámili policajtom Matovičove úmysly, vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie vo veci prípravy úkladnej vraždy.
Okrem Almášiho chcel dať zavraždiť aj Andreja Čerbanica, ktorý má s Matovičom majetkové spory a exekučne si od neho vymáha viac ako pol milióna eur. Okrem toho mu dlží ďalších 966 – tisíc eur.
Na základe príkazu súdu bol do prípadu nasadený agent. Matovič mu opisoval spory s Jurajom Almášim. Za vraždu mu sľuboval 40 – tisíc eur a päť tisíc zálohu za každého z mužov.
Agentovi prisľúbil dodanie fotografií poškodených, údaje o ich bydliskách a chatách. Koncom júna mu aj fotografie plánovaných obetí odovzdal a tiež mu vyplatil zálohu vo výške 10 – tisíc eur. Išlo o 52 kusov 100 eurových bankoviek a 24 kusov 200 eurových bankoviek.
Policajti vykonali u Matoviča aj prehliadku objektu kde býval. Zaistili rôzne dokumenty, zahraničné SIM karty aj s telefónmi, pištoľ značky Ekol Jackal Dual Compact a 15 nábojov i dva gramy kokaínu, pričom za drogovú trestnú činnosť mu nebolo doposiaľ vznesené obvinenie.
Vraždy nemali byť spáchané naraz. Jednu mali vykonať začiatkom septembra, druhú s odstupom niekoľkých týždňov. Stretnutia s agentom boli zaznamenávané na obrazovo – zvukové záznamy. Matoviča zadržala NAKA v piešťanskom hoteli Eden koncom júna. Ako prvý o tom informoval portál Zoznam.sk.
Pri rozhodovaní o väzbe odmietol vypovedať. „Sudca pre prípravné konanie rozhodol o návrhu prokurátora tak, že obvineného zobral do väzby,” uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. Dôvodom väzby je obava z možného úteku a z pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie je právoplatné, prokurátor aj obvinený sa vzdali práva na podanie sťažnosti.
Vraždu chcel objednať už v roku 2016
Podľa všetkého si Matovič prvýkrát objednal vraždu Almášiho už v roku 2016 a to za 30 – tisíc eur. Svedkovia tvrdili, že si na to chcel vtedy najať rusky hovoriacich ľudí.
Počas vyšetrovania sudca vydal aj príkazy na odposluchy. „Boli získané informácie, ktoré sa vzhľadom na ich obsah javili ako pravdivé a potvrdzujúce, že mohlo dôjsť k príprave vraždy poškodeného Juraja Almášiho,“ uviedol vyšetrovateľ.
„Z doposiaľ vykonaného dokazovania vyplýva, že možnou pohnútku oznamovateľa oznámiť predmetný trestný čin, ktorého sa mal dopustiť Tomáš Matovič, bola pomsta voči menovanému z dôvodu ich vzájomných pretrvávajúcich konfliktov,“ napísal v uznesení a v októbri 2016, no trestné stíhanie napriek tomu zastavil.
Konštatoval však, že Matovič, Bíly, Šelestiak, Čerbanič a Peter Levák pripravujú krivé obvinenie na Juraja Almášiho. aby ho aspoň na tri mesiace dostali do väzby. Nakoľko vedeli, že má závažné smrteľné ochorenie a predpokladali, že dlhší pobyt za mrežami nevydrží. Po smrti Juraja Almášiho sa plánovali zmocniť jeho majetku.
Obvinili ho
V roku 2017 NAKA zrealizovala akciu s názvom Aladin voči takáčovcom a presne podľa scenára Matoviča a spol. obvinili zo zločineckej skupiny aj Juraja Almášiho. Matovičovi však plán nevyšiel. A Juraj Almáši aj po osemnástich mesiacoch, ktoré strávil vo väzbe naďalej žije. Zrejme teraz tak pristúpil k pôvodnému plánu a rozhodol sa ho nechať fyzicky zlikvidovať.