Čas čítania článku: 7 minút
O čom je text? Snaha zbaviť sa monitorovacieho náramku odhalila, že na Špecializovanom trestnom súde v kauze údajných takáčovcov rozhodoval nezákonný senát. Ján Hrubala ešte predseda súdu zmenil rozvrh práce už po podaní obžaloby v prípade Ľubomíra Kudliču a spol. Rozhodovali tak nezákonní sudcovia, konštatoval to Najvyšší súd SR. Prípad sa tak riadne zamotal. Článok obsahuje aj uznesnie.
Patrika Vidašiča vzal do väzby sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli 30. októbra 2019 a senát Najvyššieho súdu zložený z predsedníčky Jany Serbovej a členov Ivetty Macejkovej a Martina Bargela 21. novembra 2019 rozhodnutie potvrdil. Trestné stíhanie vo výkone väzbe bolo podľa názoru súdov potrebné z dôvodu obavy, že by sa vyhýbal trestnému stíhaniu, ovplyvňoval svedkov a pokračoval v trestnej činnosti. Policajti z protimafiánkeho útvaru ho zadržali a obvinili spolu s ďalšími pri akcii Apač, ktorá bola zameraná na údajnú zločineckú skupinu takáčovcov. Neskôr ešte vyšetrovateľ z Národnej kriminálnej agentúry tento prípad spojili s inými, ktoré súviseli s týmto údajným mafiánskym gangom.
V júli 2021 prokurátor vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek vo veci Ľubomíra Kudličku a spol. podal obžalobu . Urobil tak až na druhýkrát. Snažil sa totiž sanovať vlastné pochybenie a zabrániť tak prepusteniu troch obžalovaných z väzby. (Michal Šúrek je aktuálne trestne stíhaný v s súvislosti s inou kauzou. – pozn. autorky) Vec takáčovcov napadla na Špecializovaný trestný súd do senátu 1T.
Po tom ako prípad Ľubomíra Kudličku a spol. 12. júla 2021 pridelili cez elektronickú podateľňu na rozhodnutie senátu 1T v zložení z predsedu Ján Buvala a členky senátu Pamely Záleskej, to znamená do dvojčlenného senátu (tretí člen totiž chýbal, keďže prešiel na iný súd.), vtedajší predseda súdu Ján Hrubala podľa rozvrhu práce na rok 2021 určil sám seba za tretieho člena senátu.
Takmer po dvoch mesiacoch od pridelenia veci na rozhodnutie, 2. septembra 2021, došlo k prijatiu zmeny dodatku rozvrhu práce. Na základe tejto zmeny, bolo zrušené opatrenie, ktorým bol ako tretí člen senátu pôvodne určený Ján Hrubala a nahradil ho Marián Mačura. Dôvodom takejto zmeny bolo to, že predseda súdu chcel, aby sudcovia boli rovnomerne zaťažený a práca lepšie zorganizovaná.
Krátka poznámka: Tento už kompletný senát násldne prípad Ľubomíra Kudličku a spol. spojili s obžalobami v iných káuz. Vec takzvaných takáčovcov je tak zložená zo štyroch pôvodne samostatných prípadov.
Pojednávali 37 dní
Napokon tento už spojený prípad začali pojednávať 28.októbra 2021, teda presne dva roky od zadržania Patrika Vidašiča. Spolu je v prípade 19 obžalovaných a doposiaľ v kauze prebehlo 37 pojednávaní. Vypovedali obžalovaní a aj desiatky svedkov, niektorí z nich aj opakovane, naposledy sa pojednávanie konalo v júni 2023. Patrik Vidašič sa zúčastnil všetkých.
Celú kauzu zamotal odchod člena senátu Mariána Mačuru na Najvyšší súd SR. Viacerí obžalovaní nesúhlasili s novým zložením senátu, znamená to, že prípad bude potrebné pojednávať úplne od začiatku. Obžalovaní však podávajú námietky zaujatosti voči sudcom senátu v novom zložení a ešte pôvodný dozorový prokurátor Michal Šúrek zase podal sťažnosť proti rozhodnutiu, ktorým sa sudcovia sami vylúčili.
Viacerí obžalovaní však od samého začiatku hovoria o tom, že ešte pôvodný senát na Špecializovanom trestnom súde bol nezákonný. Teraz (19. marca 2025) im dal za pravdu Najvyšší súd SR. Uznesenie senátu zloženého z predsedníčky Martiny Zeleňakovej a sudcov Dušana Krč Šeberu a Dušana Szabóa bolo v uplynulých dňoch doručené stranám v konaní.
Rozhodnutie sa týka podania Patrika Vidašiča, ktorým sa domáhal preskúmania dôvodnosti ďalšieho trvania nahradenia väzby a zrušenie povinností a obmedzení a nariadenej kontroly technickými prostriedkami (monitorovací náramok – pozn. autorky), ktoré mu boli uložené ešte 17. októbra 2022. Súvisí to s prípadom, ktorý je mediálne známy ako takzvaná otočka.
(Ide o zložitý odborný problém týkajúci sa rozvrhu práce a prideľovania vecí na súde, odborná verejnosť si tak celé uznesenie Najvyššieho súdu SR môže pozrieť tu. )
KONTEXT: Patrika Vidašiča totiž po prepustení z väzby 22. júla 2021, v ktorej bol nezákonne 16 dní, opäť zadržali a obvinili v prípade z júna a júla 2010. Vyšetrovateľ však o ňom vedel niekoľko mesiacov.
Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie Ružena Sabová ho 24. júla 2021 vzala do väzby z dôvodu obavy, že by sa vyhýbal trestnému stíhaniu, ovplyvňoval svedkov a pokračoval v trestnej činnosti. Senát Najvyššieho súdu SR zložený z predsedníčky Ivetty Macejkovej a členov Peter Kaňa a Martiny Zeleňákovej 17. augusta 2021 väzbu potvrdil, ale zrušil kolúzne dôvody.
Následne senát zložený z predsedníčky Jany Serbovej a členov Ivetty Macejkovej a Petta Kaňu 8. decembra 2021 väzbu Patrikovi Vidašičovi nahradil prijatím písomného sľubu a dohľadom probačného a mediačného úradníka a prepustil ho na slobodu. Zároveň mu uložil povinnosť oznámiť každú zmenu miesta pobytu, zákaz vycestovať do zahraničia a povinnosť odovzdať cestovný pas, zákaz vzďaľovať sa z miesta bydliska a strpieť inštaláciu monitorovacieho náramku.
V ďalšom období Špecializovaný trestný súd 17. októbra 2022 zrušil zmenil (zredukoval) obmedzenia a povinnosti obžalovaného a zároveň Patrikovi Vidašičovi ponechal monitorovací náramok.
(Bývalý vyšetrovateľ Pavol Ďurka čelí obvineniu v prípade známej otočky Patrika Vidašiča. – pozn. autorky).
Nezákonný senát
Patrik Vidašič neskôr žiadal preskúmanie dôvodnosti ďalšieho trvania obmedzení. Namietal viacero vecí, najmä nezákonné zloženie senátu. Špecializovaný trestný však 13. marca 2023 žiadosť zamietol. Proti rozhodnutiu tak podal sťažnosť na Najvyšší súd SR. Prokurátor vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry sa k sťažnosti nevyjadril.
KONTEXT: Patrik Vidašič podal aj ústavnú sťažnosť. Ústavný súd SR rozhodol 25. februára 2025 nálezom, v ktorom konštatoval, že postupom a uznesením Najvyššieho súdu SR z 25. apríla 2023 bolo porušené základné právo obžalovaného na súdnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy SR a právo na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru. Uznesenie Najvyššieho súdu SR zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie. Nález si môžete prečítať tu.
Špecializovaný trestný súd v reakcii na výzvu Ústavného súdu SR poukázal na zmenu v zložení senátu 1 T, keď sudcu Mariána Mačuru nahradila už nová sudkyňa Renáta Greif Radovičová (tiež upozornila na nezákonné zloženie senátu, okrem iného poukazovala na to, že člen senátu Ján Hrubala nikdy neprestal byť zákonným sudcom de iure, ale stratil status zákonného sudcu de facto v dôsledku nezákonnej zmeny člena senátu vo veci Kudličku a spol. – pozn. autorky) a zároveň bol ustanovený náhradný sudca Marek Filo. Keďže minimálne šiesti obžalovaní oznámili, že so zmenou senátu nesúhlasia a žiadajú hlavné pojednávanie vykonať znova. Na súde to vyhodnotili tak, že bez zavinenia obžalovaných dôjde k výraznému predĺženiu trestného konania.
Na základe nálezu Ústavného súdu SR sa prípad obžalovaného Patrika Vidašiča tak opätovne dostal do štádia sťažnostného konania na Najvyššom súde SR, ktorý mal povinnosť rozhodnúť o sťažnosti obžalovaného proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu v súvislosti s monitorovacím náramkom. Na prvom mieste bola námietka nezákonného zloženia senátu, ktorý rozhodol pôvodne rozhodoval o zrušení povinností a opatrení.
Čo je v rozhodnutí?
V čase podania obžaloby (12. júla 2021) vec napadla senátu I T súdu, ktorý v tom čase nebol plne obsadený, pričom ho tvorili len Ján Buvala (predseda senátu) a Pamela Záleská (členka senátu), ďalší pôvodný člen odišiel na iný súd, miesto tak nebolo obsadené.
Na základe žiadosti predsedu senátu Jána Buvalu o určenie druhého člena senátu predseda súdu Ján Hrubala opatrením z 13. júla 2021 rozvrhu práce súdu na rok 2021 za druhého člena senátu určil Jána Hrubalu. Teda sám seba.
Sudca Marián Mačura bol za člena, ktorý pojednával kauzu Ľubomíra Kudličku a spol. určený po zásahu predsedu súdu Jána Hrubalu, na základe dodatku k rozvrhu práce Špecializovaného trestného súdu na rok 2021 a opatrenia, hoci sudcom Špecializovaného trestného súdu stal až 1. septembra 2021, teda dva mesiace po tom, ako bola 12. júla 2021 v prípade podaná obžaloba.
Dodatok nezákonne upravil právo predsedu súdu prvého stupňa na zmenu v zložení senátu retroaktívne, teda aj k tým veciam, ktoré na súd prvého stupňa napadli pred jeho účinnosťou.
Na Najvyššom súde SR sa pri rozhodovaní odvolali na judikatúru Ústavného súdu SR a ESĽP, z ktorej vyplýva, že zákonnosť súdu musí byť okrem iného založená na jeho zložení.
„Zhrnúc vyššie uvedené je teda zrejmé, že zákonným senátom v prejednávanej trestnej veci obžalovaného bol senát v zložení Ján Buvala ako predseda senátu a Pamela Záleská a Ján Hrubala ako členovia senátu,“ vyhodnotil v uznesení senát Najvyššieho súdu SR.
Dospel tak k záveru, že o návrhu obžalovaného na zrušenie väzobných náhrad v prejednávanej veci rozhodoval na Špecializovanom trestnom súde senát v nezákonnom zložení.
Medzitým už rozhodli o náramku
No medzitým Špecializovaný trestný súd ešte 23. januára 2024 Patrikovi Viadašičovi zrušil nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a všetky povinnosti a obmedzenia a teda aj monitorovací náramok. (Rovanko tak rozhodol aj u obžalovaných Henricha Szücsa – medzičasom zomrel a Nikolu Primoraca).
Keďže vo veci už rozhodol aj samotný Špecializovaný súd, Najvyšší súd SR preto pôvodné napadnuté uznesenie zrušil.
Nie je však ešte stále právoplatne rozhodnuté o námietkach zaujatosti už voči novému senátu, ktoré podávali obžalovaní. V článku spomínané rozhodnutie Najvyššieho súdu SR však teda vlastne znamená, že celý prípad takáčovcov by teda teraz mal pojednávať odznova senát Jána Hrubalu, ktorý však bol v prípade takáčovcov sudcom pre prípravné konanie.