Prišiel si si po návod, ako sen zasadiť do kontextu? Nebudem ťa teda zdržovať.
Pre tých, ktorí presne vedia, po čo sem prišli
Tieto dve otázky sa mi osvedčili pri zachytávaní kontextu sna mojich klientov:
Čo sa dialo večer predtým, než ste išli spať? Spomínate si na niečo významné? Ako ste sa cítili?
Ako ste sa mali po prebudení (zo sna)? Cítili ste niečo nezvyčajné?
Tieto otázky môžeš, samozrejme, položiť aj sám sebe. Vybuduješ vďaka nim most medzi vedomím a nevedomím, čo zvýši pravdepodobnosť, že následnou analýzou obsahu sna trafíš klinec po hlavičke.
Pri odhaľovaní významu snových obrazov sa môžeš dodatočne inšpirovať kolektívnou symbolikou, ktorá stavia na poznatkoch archetypálnej psychológie, antropológie, mytológie a alchýmie. Niektoré z častých symbolov uvádzam na mojom profile @psychenadlani.
Všetko pod hranicou týchto slov je nadstavba pre tých, ktorých zaujíma, prečo je to dôležité. V záverečnej časti článku tiež uvádzam príklad z praxe.

Sen ako fluidný fenomén
Niet divu, že sen ako spontánny výplod nevedomej psyché padol do oka zvedavým teoretikom, lekárom, filozofom a veštcom už pred niekoľkými tisícročiami. V súčasnosti je sen dôležitou súčasťou psychoterapeutickej práce, kde je vnímaný ako viac menej spoľahlivá via regia (kráľovská cesta) do nevedomia.
Máme za sebou sotva dve vety, no som presvedčený o tom, že pozorný čitateľ už teraz rozpoznal, kde je pes zakopaný. Ako sa o sen môžu zaujímať lekári a psychológovia a súčasne veštci? Nie je to tak, že veštci venujú svoje dielo ezoterickým záležitostiam, ktoré majú len málo spoločného s vedou? Nestráca kvôli tomu sen svoju kredibilitu?
Zakotvenie sna ako skúmateľného fenoménu je náročné a určite sa o to neplánujem pokúšať v rámci tejto eseje. No aby som bol fér, spomeniem niekoľko faktov, ktoré odlišujú prácu so snom vo vedeckej a v ezoterickej tradícii; hoci, ako uvidíte neskôr, hranica medzi týmito cestami je niekedy kriticky tenká.

Psychológia verzus Ezoterika
Sen sa v psychoterapii prevažne vníma ako zobrazenie aktuálneho duševného rozpoloženia snívajúceho, so všetkými jeho osobitosťami. Oproti tomu pri ezoterickom výklade sna sa focus často presúva zo súčasnosti do budúcnosti. Sen sa tak stáva nástrojom veštenia; hádania budúcich udalostí.
Pri psychoterapeutickom prístupe k snu sa psychológ opiera primárne o osobný život klienta, jeho zážitky a subjektívne postoje k zobrazeným skutočnostiam. Pritom si niekedy pomáha kolektívnou symbolikou, ktorej podkladom sú zistenia vied na pomedzí duše a kultúry.
Človek, ktorý v sne hľadá zmysel a kauzalitu, ktoré by mohol preniesť do svojho bdelého života, možno siahne po snári.
Snár je kniha, ktorú v kníhkupectve nájdete v sekcii ezoterických a duchovných praktík. Obsahuje katalóg symbolov; každému symbolu je priradený univerzálny význam alebo významy, pričom dôraz sa presúva z tu a teraz do budúcnosti.

Fungujú snáre? Možno. Skôr nie. Prečo?
V prvom rade si musíme ujasniť jedno: Netvrdím, že snáre nemôžu fungovať. Veruže môžu, za predpokladu, že sme ochotní im veriť. Vďačia za to ľudskej prirodzenosti hľadať stoj čo stoj zmysel vo veciach, ktoré sú zo svojej podstaty nejasné a nejednoznačné.
Niečo podobné sa deje v ľuďoch, ktorí sa po každom páde oprášia a smelo prehlásia, že ich daná situácia mnohému naučila, pretože vďaka nej stretli hentoho a tamtoho, dostali príležitosť nájsť si novú prácu, začali na sebe viac pracovať, rozpoznali svoje slabiny a tak ďalej.
Inými slovami, keď chceme nájsť dôvod, vždy ho nájdeme, alebo ešte inak, keď niečomu nerozumieme, rýchlo to spútame racionalizáciami.

Pierko za klobúkom
Predstavme si modelovú situáciu. Včera v noci sa ti snívalo, že ležíš pod stromom, odfukuješ po dobrom obede a na nose ťa šteklí koniec pierka, ktoré máš zapichnuté za klobúkom. Ráno sa zobudíš a sen si zapíšeš. Až potiaľto si urobil všetko správne. Vyspal si sa a nezabudol si vzdať hold svojmu nočnému dobrodružstvu. Gratulujem.
A teraz to príde...
Opláchneš si tvár, požmolíš oči a otvoríš starý snár s gýčovou fialovou obálkou, ktorý ti aj s podpisom jej obľúbenej veštice darovala teta z druhého kolena. Zalistuješ, očami preletíš obsah. Zaberie ti pár sekúnd, kým knihu otvoríš na správnej strane. Pod nie veľmi vydarenou kresbou stojí nadpis kapitoly: Pierko.
Začítaš sa do stručného textu. Je to len pár slov, takže aj s ospalými očami zvládneš múdre zdelenie obsiahnuť jedným vrzom.
Pierko za klobúkom znamená, že snívajúci je veľmi náladový.
Chvíľu na písmená vyjavene civíš. Keď pochopíš, že sa z textu nič viac nedozvieš, dáš sa do premýšľania. V mysli sa ti ozývajú slová „snívajúci je veľmi náladový”. Zamyslíš sa. Akosi ti to nesedí, ale čím viac nad tým premýšľaš, tým viac tomu začínaš rozumieť.

Veď tá kniha má koniec koncov pravdu! Občas bývam nespokojný so svojím výkonom v práci a doma sem tam frflem, keď dostanem na tanier perkelt s kolienkami (napísal sám život :)). Nebýva to často, ani to nie je veľmi intenzívne, ale rozhodne by sa takéto správanie dalo označiť za náladové. No, asi som teda náladový. Ak nezabudnem, pokúsim sa na tom zapracovať, povieš si, odložíš snár do nočného stolíka, uviažeš si kravatu, vyrazíš do práce a sen o pierku za klobúkom úplne vypustíš z hlavy.
Dopustil si sa hneď dvoch chýb.
Po prvé: Dovolil si knihe, aby do tvojho krásneho, oddychového a slnečného sna vtlačila tieň pochybností, aby sfalšovala tvoje prežívanie a na koreň tvojich emócií našróbovala hnilú, sebakritickú korunku.
Po druhé: Odovzdal si svoju veľmi živú skúsenosť do rúk mŕtvych litier na lacnom žltkavom papieri.
Čo sa to teda vlastne stalo?
Začal si veriť, že snár má väčšiu pravdu než ty. Znásilnil si vlastné pocity, aby korešpondovali s výkladom sna a tým pádom si sa snu odcudzil. Nič si sa o sebe nedozvedel, iba si umelo nafúkol niečo, čo ti bude najbližších pár hodín, prinajhoršom dní behať po rozume.
Takto teda nie. Ibaže ako? A hlavne, prečo by ma práca na sne mala zaujímať?

Sen za to stojí
Ak ste v psychológii zbehlejší, určite viete, že práca so snom je súčasťou takmer každého typu psychoterapeutickej práce. Analýza snov pomáha klientom získať vhľad do ich prežívania, ktorý zostáva vedomiu bežne neprístupný.
Výklad snov je však prínosný aj pre psychoterapeuta. Ten prostredníctvom analýzy snov získava príležitosť priblížiť sa emočnému svetu pacienta, vďaka čomu sa môže taktnejšie naladiť na jeho vnútornú reč, spoznať niektoré z jeho zážitkov, navnímať jeho aktuálnu situáciu, ale aj celoživotný naratív a v neposlednom rade si urobiť obrázok o hĺbke osobnostnej patológie a klientových obranných mechanizmoch.
Lenže ako postupovať v prípade, keď pre mňa návšteva psychológa neprichádza do úvahy? Čo robiť s mojimi snami?
Ak nemáte odborníka, s ktorým by ste svoje sny mohli rozoberať, nevešajte hlavu. Do istej miery môžete skrytý význam nočných zdelení poodhaliť aj sami. Snáre vám v tom však nepomôžu. Zázračným liekom nie je ani psychologická symbolika snov, akú uvádzam na mojom profile @psychenadlani. Prečo? Hneď vysvetlím, pretože sa môže zdať, že si protirečím.
Vec sa má tak, že správny význam postavám a obrazom z vašich snov môžete dať len vy sami. Objekty sna reprezentujú vaše emočné rozpoloženie, vnútorné konflikty, priania a komplexy, obrazy dôležitých vzťahových osôb ako nositeľov introjikovaných vzorcov správania a prežívania, ako aj váš vzťah k svetu a k druhým ľuďom.
Rovnako, ako sa menia vaše nálady, mení sa aj obsah snov a význam ich objektov. Pierko v jednom sne môže zjavovať bezstarostnosť a kompenzovať vaše na výsledky zamerané vedomie, v inom môže byť nástrojom osudu ako liek na vyčerpanú dušu obsedantného neurotika.

Význam sna do veľkej miery závisí na okolnostiach, a preto je dôležité posudzovať ho v rámci určitého kontextu. To môžeme docieliť tak, že sen začneme vnímať ako fenomén, ktorý sa nezačína a nekončí spánkom, ale čerpá svoj materiál z každodennej reality. C.G.Jung mal za to, že duša sníva neprestajne, počas dňa rovnako ako počas noci, ibaže vedomie je príliš hlučné, takže jemnú snovú prácu počas dňa nemôžeme zachytiť.
Ako som už spomínal v prvej kapitole, tieto dve otázky mi pomáhajú zachytávať kontext sna mojich klientov:
Čo sa dialo večer predtým, než ste išli spať? Spomínate si na niečo významné? Ako ste sa cítili?
Ako ste sa mali po prebudení (zo sna)? Cítili ste niečo nezvyčajné?
Bude zábavnejšie a poučnejšie, keď si to ukážeme na príklade z psychologickej praxe. Kúsok teórie máme za sebou, takže teraz sa už smelo môžeme vrhnúť na príklad.
Príklad z praxe
Daniela má 42 rokov. Pracuje ako zdravotná sestra. Má dcéru z prvého manželstva, ale nie sú v kontakte, pretože dcéra odmieta byť v kontakte s matkiným novým partnerom. Daniela je totiž 12 rokov vydatá za vojaka, ktorý jej v niečom pripomína otca; panovačného a tvrdohlavého, ktorý nestrpí odvrávanie. V poslednej dobe má pocit, že sa doma všetko točí iba okolo neho, akoby na jej potrebách vôbec nezáležalo. A čo je najhoršie, čoraz viac sa bojí o svoje potreby bojovať.
Vnímaš to? O sne ešte nepadlo ani slovo, ale máme tu kontext. A kontext je king.
Teraz prichádza na rad sen (pasáž napísanú kurzívou som sa od klientky dozvedel až po dopytovaní).
D: V noci sa mi zdalo, že stojím pred vysokým stĺpom. Je kovový, na dotyk chladný a tvrdý. Na pozadí vidím vojenské kasárne. A potom... Z nejakého dôvodu sa stĺp pokúšam uhryznúť! Tlačím a tlačím, no nie a nie mu ublížiť. Stískam zuby tak silno, až cítim, že sa mi jeden predný zub láme a vypadáva. Ústa mi zaleje krv. Potom som sa prebudila.
...a teraz moje intervencie zamerané na kontext.
P: Hmm. Ďakujem, že to so mnou zdieľate.
D: Rada.
P: Iste. Spomeniete si na niečo významné, čo sa dialo večer predtým, než ste išli spať?
D: Hmm. No, možno. I keď... Ale teda, hej. Mali sme s manželom hádku. Teda, no, skôr len on mal hádku so mnou. Chcela som sa porozprávať o tom, aby sme prestavali nábytok v kuchyni podľa mojich predstáv, ale absolútne o tom nechcel počuť. Začal po mne kričať. Cítila som sa utlačene, nemala som k tomu čo povedať. Zase vyhral...
P: A išli ste spať.
D: A išla som spať.
P: A čo bolo ráno? S akým pocitom ste sa zobudili?
D: Mala som v sebe zlosť, hnev. Možno som v noci škrípala zubami, lebo som ich ráno cítila, cítila som jemné podráždenie v ďasnách. Vystrelila som z postele ešte pred budíkom, takže to musel byť hnev. Nič iné ma tak nepostaví na nohy. Ráno to bol hnev, ale teraz je to smútok, lebo som v snári čítala, že zlomený zub znamená, že dostanem smutnú správu. Teraz čakám, kým mi niekto zavolá. Celý deň hádžem očkom po telefóne a modlím sa, aby bola obrazovka čierna.
Koniec.

Kam by sme sa dostali, keby som klientku utvrdil v tom, čo si čítala na internete?
Kontext dodal snu nový rozmer. Zuby (podľa klientky!) ako symbol agresivity a hnevu, márne sa pokúšajúce ohnúť chladný, bezcitný kov vojenského stĺpu, môžeme vďaka kontextu vidieť ako klientkinu márnu snahu pohnúť citovo odmeraným partnerom - vojakom.
V debate sme sa dotkli aj očakávania smutnej správy, ale ukázalo sa, že pocit smútku nebol opodstatnený a klientka v skutočnosti neverila, že by jej nejaká správa mala prísť. Naopak ju veľmi oslovila téma boja o moc, ktorý každodenne zvádza so svojím manželom. Samu seba označila za bezzubú v dramatických konfliktoch, ktoré dnes zažíva s manželom, no kedysi ich zvádzala s rovnakom autoritárskym otcom.
Bez kontextu by takáto analýza nebola možná. Mohli by sme uviaznuť v niečom, čo povedal Freud, Jung, alebo nejaký snár, namiesto toho, aby sme sen chápali ako súkromný jazyk práve tejto a nie inej klientky.
Slovo záverom
Dúfam, že som touto esejou dostatočne podložil dôležitosť kontextu pri analýze sna. Dodatočne sa tiež ospravedlňujem za to, že sa mi nepodarilo celkom zakryť môj postoj k ezoterickému výkladu snov a snárom ako takým. Verím, že mi to odpustíte a nech už volíte ktorýkoľvek prístup k práci so snom, bude vám týchto pár kapitol užitočných. :)
Volám sa Juraj Pavlík a sprevádzam ťa svetom psyché po chodníčkoch, o ktorých sa v učebniciach nedozvieš.
Ak ťa moje články zaujali a chceš sa o mojej tvorbe dozvedieť viac, alebo hľadáš odborníka, ktorému sa môžeš zdôveriť a na ktorého sa môžeš spoľahnúť na svojej ceste sebaaktualizácie, mrkni sa na môj profil @psychenadlani.