Ako mi Barack Obama takmer zabránil v účasti na voľbách

Naplánovať si presun z Prahy do Bratislavy na deň 4. apríla 2009 sa ukázalo byť dosť riskantné. Zvlášť keď bývate neďaleko pražského ruzyňského letiska. Podarilo sa mi to len veľmi tesne, pred začiatkom všetkých dopravných obmedzení a policajných manévrov, ktoré Prahu v tento deň čakali. Nakoniec som stihol prísť do Bratislavy takmer „v hodine dvanástej“ a úspešne som vhodil svoj lístok do hlasovacej urny. A vtedy som si uvedomil, ako je volebný akt dôležitý a banálny zároveň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Foto: iDnes.cz / Reuters
Foto: iDnes.cz / Reuters 

Krátko po mojom odchode sa na ulici Evropská, v okolí ktorej bývam, začali postupné uzávierky. Bezpečnosť nadovšetko, hoci na príchod amerického prezidenta Baracka Obamu sa čakalo o niekoľko hodín dlhšie ako bolo pôvodne v pláne. Obával som sa prípadného meškania spojov, našťastie nič také sa nekonalo a do Bratislavy som stihol prísť včas.

Pôvodne sme mali ísť autom ešte s pár kolegami. Keďže ale nie sú z Bratislavy a nepodarilo sa im na diaľku vybaviť poslanie voličského preukazu, nemohli ísť voliť. Samozrejme, pre mnohých by určite bolo výhodnejšie a pohodlnejšie voliť v zahraničí na ambasádach, ale na túto vymoženosť si v prezidentských voľbách zrejme budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Hoci si dovolím tvrdiť, že druhé kolo prezidentských volieb spolu s referendom patrí medzi organizačne jednoduchšie v porovnaní napríklad s parlamentnými voľbami, ktorých sa možno zúčastniť aj v zahraničí.

Ale späť k Barackovi Obamovi. Mal šťastie, že meškal. Keby prišiel včas a obmedzenia v doprave by sa začali o pár hodín skôr, zrejme by dnes bolo v urne o jeden hlas menej – hlas v prospech prvej ženy prezidentky v strednej Európe. Aj keď volebné výsledky sa v štýle reality show začnú postupne odkrývať až teraz v noci, verím, že po prípadnom úspechu kandidátky Ivety Radičovej nezostane jej voľba rezonovať len na Slovensku. Predsa len, zvolenie ženy prezidentky nepatrí medzi každodenné udalosti ani v najvyspelejších demokraciách, USA nevynímajúc. A ktovie, možno aj môj jeden hlas prispeje k tomu, že raz sa naša prezidentka stretne tvárou v tvár s Obamom.

Mimochodom, keď som dnes vošiel do volebnej miestnosti, opäť som si uvedomil, ako banálny a zároveň dôležitý je volebný akt. Cestoval som niekoľko hodín najmä preto, aby som prišiel na dve minúty k volebnej urne a vhodil obálku so svojím hlasom. A aj keby mnou preferovaná kandidátka náhodou nevyhrala, stále si myslím, že tá dnešná cesta stála za to. Kvôli menšiemu zlu by som sa už neunúval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

DODATOK - Mnou preferovaná kandidátka nakoniec skutočne nevyhrala, ale napriek tomu som rád, že sa o ten boj aspoň pokúsila. Aj keď si myslím, že jej základná "chyba" spočívala v tom, že bola až príliš nekonfliktná a kultivovaná. A táto alternatíva sa ukázala byť pre väčšinu neprijateľná.

Juraj Koiš

Juraj Koiš

Bloger 
  • Počet článkov:  110
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Rád píšem o všetkom, čo ma zaujme. A rád dávam najavo aj pozitívne skúsenosti, ktoré nevnímam ako samozrejmé. Zoznam autorových rubrík:  Letecká dopravaCestovanie vlakomSpoločnosť a politikaMédiá @ komunikáciaHokej a futbalŽivot v BratislaveŽivot v PraheOstatné články

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

322 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu