
Výsledok letí do sveta, lebo...
Keď Slovensko prehrá v hokeji s Kanadou 18:0, bežný slovenský fanúšik si povie, že asi niečo nie je v poriadku. Načo sme tam išli, keď sme hneď v úvode utŕžili takýto výprask? Veď ide o medzinárodnú hanbu, blamáž. Veď taký tím zrejme na olympiádu nepatrí, keď prehrá s kýmkoľvek rozdielom niekoľkých tried.
Lenže potom prišli podobné výprasky USA a Kanady voči ďalším tímom. Američanky zdolali Čínu 12:1, a následne dali pocítiť dominanciu aj Ruskám po výsledku 13:0. Povážte, Rusky, hokejová veľmoc, prehrali s USA 13:0!!! Potom Kanaďanky zdolali Švajčiarky 10:1, a určite budú chcieť dať pocítiť svoju silu aj Švédkam...
Rusky tiež nezvládajú súboje s najlepšími. Nemajú súťažiť?
Osobitnou kapitolou sú Rusky. Napriek tomu, že patria medzi širšiu svetovú špičku, uhrali nelichotivé zápasy proti Fínkam (1:5) aj Američankám (0:13). Zaslúžia si miesto na olympiáde? Určite áno, veď reprezentujú tamojšiu hokejovú školu, ktorá v mužskom hokeji dokáže zázraky. Podobne aj Švédky či Fínky, ktoré síce proti Američankám a Kanaďankám „nemajú nárok“, ale inak tiež výrazne vyčnievajú nad zvyškom sveta.
Slovenský fanúšik má tendenciu všetko hodnotiť len podľa momentálnych emócií. Dostali sme výprask – nemali sme tam chodiť. Že sme sa v priebehu štyroch rokov prepracovali z nuly až na olympiádu a nemôžeme mať hneď pri premiére veľké oči, na to Slovák nehľadí.
Mimochodom, naše dievčatá mali veľkú smolu, že v úvodnom súboji narazili práve na Kanadu, najsuverénnejšiu krajinu v ženskom hokeji. Ak by hrali s kýmkoľvek iným, nebol by to tak hrozivý výsledok. V súboji s Kanadou sa stretla tréma z premiéry s obrovským rešpektom – pre mnohé to bol zápas života, ktorý sa už nemusí opakovať. Lenže práve tento jeden zápas im mohol pridať podstatne viac skúseností než väčšina predtým. Ak by nastúpili proti Kanade na reparát, určite by obstáli s väčšou úctou, hoci by opäť vysoko prehrali.
Medializácia výsledku vyvoláva „blbú náladu“
Takže hokejoví moralisti, kde ste? Prekáža vám, že Slovensko má z dvoch zápasov skóre 2:24, ale pri hokejovej veľmoci Rusku je podobné skóre už v norme? Alebo je váš problém iba v tom, že o premiérovej slovenskej prehre informovali všetky svetové médiá lebo išlo o prvý zápas olympiády navyše v podaní domácej Kanady?
Zrejme v tom sa skrývajú frustrované reakcie. Aj v Prahe každý vie, že Slovensko prehralo s Kanadou 0:18, ale už nikoho nezaujíma, že Kanada dala desiatku Švajčiarkam, a že Američanky nadelili trinástku Ruskám. To už nie je zaujímavé na palcové titulky. A keď aj naše hráčky náhodou zdolajú v poslednom zápase Švajčiarky (ktoré sú mimochodom v ženskom hokeji zatiaľ dlhodobo pred nami), tak to mnohí nebudú považovať za úspech, ale iba za "niečo normálne". Veď Slovensko je predsa v hokeji ďalej ako Švajčiarsko. Teda malo by byť, podľa mnohých.
Patrí vôbec ženský hokej na olympiádu?
Vancouverská olympiáda sa zapíše do dejín slovenského hokeja zlatými písmenami – prvý raz totiž hrajú naše tímy na mužskom i ženskom turnaji. A takouto exkluzivitou sa nemôže popýšiť veľa iných krajín. Ak sa dievčatám ešte podarí prebojovať aj do Soči 2014, potom už môžu byť ich výsledky úplne iné, a oveľa prijateľnejšie. Pretože budú o štyri roky skúsenejšie. A ich rýchly progres za posledné roky dokazuje, že získané skúsenosti vedia zúročiť. Len sa musia pokúsiť udržať veľmi ťažko vybojovanú pozíciu v elitnej kategórii.
V závere sa pokúsim ešte zodpovedať otázku, či patrí vôbec ženský hokej na olympiádu. Určite nie je dôvod aby na olympiáde nebol, hoci je v ňom zatiaľ menšia konkurencia medzi najlepšími. Lenže Turín 2006 bol mementom, že ani konkurencia nespí. Napriek tomu, že popri Kanade aj USA dominuje v ženskom hokeji, tak v Turíne sa Američanky neprebojovali do finále. Je to prinajmenšom varovný signál, že aj tým najlepším rastie konkurencia. A tá sa môže rozvíjať len vtedy, ak dostane možnosť konfrontácie. Aj preto má ženský hokej na olympiáde určite opodstatnenie, najmä vo chvíli, keď v olympijskom roku tento turnaj supluje majstrovstvá sveta.