
Expanzia na západ sa odkladá...
O motivácii Karlových Varov hrať východoeurópsku súťaž KHL sa viedli dlhé diskusie. Mnohých prekvapilo, že práve tento západočeský klub by mal byť prvým, kto okúsi korenie tejto novej rusko-európskej súťaže. Rusi sa zase netajili tým, že chcú svoju ligu rozšíriť na celý starý kontinent ako protipól americkej NHL. A iniciatíva ohľadom KHL prebudila k životu aj samotnú NHL v Európe. To, že tímy z NHL budú hrávať otváracie zápasy v Európe a dokonca súperiť s európskymi družstvami aj v pohárových súťažiach (Victoria Cup), sa ešte pred dvomi rokmi zdalo nemysliteľné. Dnes sa to už začína brať ako budúca samozrejmosť, a je viac než pravdepodobné, že túto zmenu prístupu inicioval aj vznik konkurenčnej KHL.
Karlove Vary sa zrejme chceli zavďačiť svojej ruskej komunite, a preto sa začali hlásiť o účasť v KHL. Nečudo, vstup do súťaže by mal zmysel aj zo športového hľadiska. Aj keď je táto liga prevažne ruská, pôsobí v nej viacero špičkových hráčov s dlhoročnými skúsenosťami z NHL. Jaromír Jágr uprednostnil Omsk pred New Yorkom Rangers, a Rusi sa všemožne snažia, aby ho dokázali zaplatiť aj v budúcej sezóne. Jozef Štümpel si tiež pochvaľuje. Ak Miro Šatan náhodou skončí v NHL, otvára sa mu porovnateľne kvalitné pole po športovej aj finančnej stránke. Keby Žigo Pálffy nemal rodinu a malé dieťa, možno by tam ešte rád skúsil kariéru.
Výstavba nového štadióna v Karlových Varoch finišuje. Otvoria ho v lete.
Foto www.hokejkv.cz
V tíme mohli dostať šancu viacerí mladí Slováci.
Aj keď sú v KHL finančné problémy spôsobené poklesom cien ropy (keďže súťaž výrazne dotujú miestne energetické giganty), stále niet pochýb o tom, že táto liga má najlepšie predpoklady stať sa dlhodobým protipólom voči NHL. A práve jej vznik rozprúdil aj debaty o iných nadnárodných súťažiach v Európe. Ďalšie hokejovo „tvrdohlavé“ krajiny ako napríklad Švédsko a Fínsko zisťujú, že pre kvalitu sa treba spájať, a nie rozdeľovať. Kritici by mohli namietať, že KHL je viac-menej politickým rozhodnutím, a že si vďaka nej Rusi kompenzujú svoj komplex z rozpadu socialistického impéria. Aj keď na tom môže niečo byť, treba uznať, že po športovej stránke je KHL to najlepšie, čo momentálne v Európe máme.
Aj preto je škoda prípadnej neúčasti Karlových Varov. Tento klub mal v pláne angažovať viacerých českých a slovenských hráčov zo zámoria. Niet pochýb, že prostredie v KHL by mohlo byť pre nich priaznivejšie ako nižšie zámorské ligy. Zároveň to bola šanca, aby Česi a Slováci videli protipól NHL naplno v praxi. Do Varov to nie je až tak ďaleko, a určite by sa dali zhliadnuť aj televízne prenosy s početnou česko-slovenskou enklávou.
Karlove Vary nechceli obetovať domácu extraligu.
Ťažko povedať, prečo Karlove Vary nakoniec od účasti upustili. Ako obvykle, na vine budú zrejme financie. Ešte pred dvomi týždňami však prebleskla médiami správa, že tento klub už splnil viacero podmienok pre vstup do ligy a o ďalších sa rokovalo. Zrejme však nakoniec doplatil na to, že vedenie chcelo súbežne hrať aj českú O2 Extraligu.
Termínový kalendár KHL je veľmi nabitý, a hoci majú Karlove Vary vo výstavbe pekný a moderný štadión, ktorý bude otvorený v budúcej sezóne, dve veľké súťaže by sa tam zrejme hrať nemohli. A financovať dva konkurencieschopné áčkové tímy je priveľký luxus. Veď ani bohatšie ruské kluby nehrajú súbežne KHL a ruskú Vyššiu ligu.