Vek
Ženský hokej u nás existuje necelých 20 rokov, v ČR už 24 rokov. V prvých rokoch začínalo

najviac hokejistiek vo veku 15-25 rokov, čo ani dnes nie je nič výnimočné. Ja som začala krátko pred sedemnástymi narodeninami. Keď ma zavolali do Viedne, tam som sa stretla aj s hokejistkami, ktoré mali vyše 35 rokov, ktoré mali aj deti - hráčka prišla na tréning spolu s partnerom a malým dieťaťom, odtrénovala si a spoločne sa pobrali domov. Nič zvláštne, ale pre mňa to bola novinka.
V posledných rokoch sa zasa zväčšuje počet dievčat, ktoré začínajú s chlapcami od útleho veku. Takže sa na tréningu zídu žiačky ZŠ, vysokoškoláčky aj pracujúce maminy. Najstaršia spoluhráčka, s ktorou som bola v jednom tíme, mala 50 rokov. Nestranne musím dodať, že prototyp športovkyne nepredstavuje... V tom tíme hrali so mnou ešte dve štyridsiatničky. Vek však neurčuje schopnosti. V prvom tohtosezónnom zápase hrala 54-ročná súperka, ktorá patrila medzi opory svojho tímu. Ani s tými staršími to nie je jednoznačné.
Hokejistka je teda malé dievčatko, študentka aj zrelá žena.
Vzdelanie a záujmy
Hokej môže spojiť osoby s diametrálne odlišným zameraním aj intelektom. Hokejistky hrajú a trénujú takmer výlučne na vlastné náklady, šport nie je pre ne zamestnanie, ale koníček. Z tohto faktu a z vlastností každej hráčky vyplýva aj rozdiel v prístupe k hre a tréningom: niektoré svedomito trénujú, pracujú na sebe, sú všestranné športovkyne - hrajú tenis, chodia na spinning a podobne. Iné z pohľadu, že si celú tú parádu platia, neberú trénera ako autoritu, viac než o hru sa zaujímajú o spoločné posedenia v bare... Skrátka, flákačky.
Vzdelanie majú hokejistky rôznorodé, podaktoré študujú na vysokých školách, iné sú predavačky, skladníčky alebo úradníčky, či zdravotníčky.

pardubické harcovníčky v obrane a v bránke, ich vekový priemer je 39,5 roka Úroveň
Úrovňou myslím mieru hokejových schopností, čo dosť súvisí s osobným prístupom, spomenutým v predchádzajúcom odstavci.

V jednej lige sa stretávajú kluby, ktoré celý proces berú poloprofesionálne, zháňajú kvalitných trénerov, šikovné talentované hráčky a pracantky, ktoré si každý úspech tvrdo oddrú. Proti nim nastupujú partie hobbyhokejistiek, ktorým sa trénovať ani veľmi nechce, ale výhry sa cenia, takže sa často hľadá vinník, ktorý to spackal. Rozdielne podmienky a pomery sú celkom dobre znázornené vo filme Prvá liga, ibaže ten je o baseballe.
Vzhľad...
Najčastejšie sa však bežní ľudia zaujímajú asi o vzhľad. Hokejistku nemožno načrtnúť v prototype. Niektoré vyzerajú chlapčensky, sú nakrátko ostrihané, hrbia sa a jakživ by si neobuli nič iné, než tenisky. Iné - tých je podľa mňa najviac - sú obyčajné baby, ktoré najradšej nosia tričko, rifle a tenisky, ale ťažko by si ich niekto mohol spliesť s chalanom. A samozrejme, že hokej hrajú aj dievčatá, ktoré by nezasvätenec umiestnil skôr na prehliadkové pódium. Maľujú sa aj na tréning, aj na zápas. Určite sú aj hráčky, ktoré sa dali na hokej preto, aby sa mohli prečečúrať pred hokejistami. Ja sama ten stereotypný názor na hokejistku nespĺňam, som o hlavu vyššia od kýbla, ako mi hovoril otec, vlasy mám dlhé, lebo som lenivá chodiť pravidelne ku kaderníčke.

päťdesiatročná hokejistka... ktorá asi?
...a ostatné (trocha bulváru)
Na záver ešte pre milovníkov bulváru - medzi hokejistkami je dosť lesbicky orientovaných dievčat a žien, ale aj početná skupina lovkýň mužských skalpov. Neviem posúdiť počet oproti iným športovkyniam, venovala som sa len gymnastike a s tým som skončila ešte pred nástupom do školy.
Hrala som aj so spoluhráčkou, ktorá sa narodila ako chlapec, a stretla som aj bývalú hokejistku, ktorá má dnes doklady s mužským menom. Život je pestrý...