Hokejistky si ťažko vybojujú aspoň dva-tri tréningy do týždňa, väčšinou skoro ráno alebo neskoro večer. Večer už nezaberajú miesto prípravkám a športovým triedam, ale lukratívnejšie je predať plochu v tomto čase rôznym firemným partiám.
Ženy trénujú v odlišných podmienkach ako muži, o masážach, saunách a iných vymoženostiach pre regeneráciu môžu snívať, sotva kluby naškriabu financie na predsezónne sústredenie alebo turnaj. Napriek tomu sa hokejistky nevzdávajú a niektoré hráčky majú za sebou aj vyše 10-ročnú kariéru. Niekoľko ich hrá v zahraničí.
Ako však vnímajú ženy v hokeji funkcionári, tréneri aj novinári sa prejavuje napríklad na kalendáriku vydanom na rok 1994 vtedajším klubom HC BEZ Bratislava:

Odvtedy sa nazeranie na hokejistky neveľmi zmenilo, titulka časopisu Šarm (ženský časopis) v apríli 2004, "Chlapci, vyhrajte! Odkazujú hokejistky našim majstrom, a dokonca sa pre nich aj odhalili." Medzi piatimi hokejistkami možno vidieť v tangáčoch aj pätnásťročnú deviatačku, šestnásťročnú gymnazistku a sedemnásťročnú stredoškoláčku. Nuž, je oveľa ľahšie vyzliecť v štúdiu pár dievčat a nalákať tým čitateľov, než vybrať sa párkrát na štadión a sledovať ženský hokej a jeho zázemie so všetkým, čo to obnáša v reále a pripraviť serióznu reportáž.

Vo všeobecnosti sa o tom, ako funguje hokejový klub, o tréningovom procese aj o samotných pravidlách veľa nevie. Smutné je, že ak si moderátori či iní mediálni pracovníci spomenú na hokejistky, ich záujem smeruje len k prízemným otázkam o vzhľade a o vzťahoch hokejistiek k hokejistom. Pritom mnohým ani nie je jasné, či hokejistky používajú korčule so zúbkami alebo bez... S takýmito otázkami sa stretávam bežne všade, kde medzi rečou vysvitne, že hrám hokej. V máji 2002, tri dni po tom, ako sa naši hokejisti stali majstrami sveta, som bola účastníčkou relácie Fun o piatej, ktorá išla paralelne v TV aj v rádiu. Moderátorom bol Marcel Forgáč. Pred ostrým prenosom povedal veľmi v skratke, čo sa asi bude pýtať. Pýtal sa ma na ženský hokej - ťažko sa rozprávať s niekým, kto má poslucháčom a divákom priblížiť oblasť, o ktorej sám nič nevie. Každú moju odpoveď nasledovalo vysvetľovanie (napríklad rozdiel medzi maskou a prilbou s mriežkou...). Otázky boli klasické - nič neobjasňujúce a odpovede ešte stručnejšie, lebo na serióznu debatu niet času. Najviac ho zaujímalo, ktorý hráč bol podľa mňa najkrajší... Nuž, ťažko vysvetliť moderátorovi, ktorý nikdy hokej v žiadnom klube nehral a pohybuje sa v oblasti kde je vyzdvihovaný najmä výzor, že sa dívam na hokejistov z iných pohnútok a s inými myšlienkami... Najsmutnejšie na celom rozhovore, aj na ostatných zriedkavých zmiekach o ženskom hokeji je, že sa nikto nezmieňuje o žalostnej situácii, o zániku mnohých klubov. Lebo cez reči o výzore a o balení hokejistov na to nie je čas.
Odvtedy prešiel nejaký čas, veľké zmeny sa stali v našej ženskej hokejovej lige, vytvoril sa reprezentačný klub, ktorý bude hrávať moravskú časť českej ligy okrem toho, že bude účinkovať aj v medzinárodnej elitnej ženskej hokejovej súťaži, ktorú minulú sezónu vyhral. Tento reprezentačný klub vystupuje pod názvom HC Slovan Bratislava, avšak na stránke klubu sa o ženskom oddieli nedozvieme vôbec nič.
Médiá však o tieto informácie záujem nemajú, ženy v hokeji zostávajú stereotypmi v podobe mažoretiek v priliehavom oblečení obšťastňujúce mužských divákov alebo polonahé devy pózujúce fotografovi s časťami výstroja. Najnovší kúsok tu. Zo súvisiacich "článkov" sa mi takmer dvíha žalúdok. Kedy budú aj športovci-muži zneužívaní a štylizovaní do podoby sexuálnych objektov? Kedy budú na stránkach časopisov obrázky odhalených študentov, robotníkov, úradníkov mávajúcich gymnastickými stužkami, či "zvodne" vykúkajúcich z bazéna v Adamovom rúchu so štipcom na nose?
Požičiam si repliku z filmu Dirty Dancing: "Takhle se to taky dá brát..." A to si hovoríme, že Slovensko je krajina, ktorá žije hokejom. Existuje ale krajina, kde je hokej pre každého, bez predsudkov a stereotypov - vnímanie žien v hokeji na kanadský spôsob vyjadruje kanadská päťdolárová bankovka vydaná v máji 2002, na rube sú znázornené deti hrajúce hokej kdesi na jazere. Deti, nie chlapci, je tam zobrazené aj dievča (s číslom 9 na chrbte). Obrázok je zo stránky http://www.bank-note.org/canada.html

Mne sa páči aj tento zostrih na stránke ewhl.com. Video je možné stiahnuť v rôznych veľkostiach.
Hokejistky sú ženy a dievčatá, ktoré stretávate každý deň, a každá má odlišnú povahu. Obvykle však ženy v hokeji vyzerajú takto:




