Na juhoamerickej vlne: od ľadovcov po prales

Táto kniha od Michala Knitla nie je len „obyčajný" cestopis. To, čo je, naznačuje aj jej názov: je to kniha o nachádzaní ľudí na tej správnej vlne (muy buena onda, ako hovorí Michal) a o ich opúšťaní, pretože to je práve to, čo znamená slovo cestovanie a Michal nám vo svojej knihe ukazuje, prečo je cestovanie tak krásne. Vystihol to už prvý citát od Sv. Augustína: svet je kniha a tí, čo necestujú, čítajú iba jednu stránku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Michal strávil v Južnej Amerike pätnásť mesiacov ako dobrovoľník, couchsurfer a cestovateľ, počas ktorých navštívil Argentínu, Uruguaj, Bolíviu, Čile, Brazíliu, Ekvádor, Paraguaj a Peru. Pracoval s mládežou v Montevideu, niekoľko týždňov strávil s Mateom na odľahlom patagónskom fjorde, pomáhal v komunite pri bolívijskom pralese, staval chrámy z rákosia na jazere Titicaca, vystúpil na skoro sedemtisícový zasnežený vrchol Huayna Potosí, prešiel nádherný trek v Peru, navštívil soľnú púšť v Argentíne a vulkán v Bolívii, ale aj turisticky známe miesta ako vodopády Iguazú, posvätné údolie Inkov v Peru či slávny patagónsky národný park Torres del Paine. Toto všetko je neuveriteľne zaujímavé (a výborne napísané), ale tá hlavná myšlienka, s ktorou Michal knihu písal, je o obyčajných ľuďoch, u ktorých žil a s ktorými spoznával rozdielne kultúry Južnej Ameriky. To, že náhodou stretol čílsku prezidentku, je omnoho menej dôležité ako množstvo bežných ľudí „na tej správnej vlne".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto kniha je cestopis ako sa patrí. Nájdete v ňom nielen turistické zaujímavosti a prírodné krásy (ktoré sú naozaj úchvatné, od zasneženého národného parku v Čile až po vulkán v Bolívii), ale aj príbehy ľudí, ktoré odrážajú krajinu, v ktorej žijú, a tak sa zoznámite napríklad so životom ľudí od tak rozdielnych miest ako je bolívijský prales až po veľkomesto Buenos Aires. Čítanie je to naozaj napínavé a predovšetkým neuveriteľne zaujímavé a zábavné, ako keď Michal daroval tričko Para za prenocovanie ;-). Pre mňa ako milovníka prírody bola najfantastickejším čítaním kapitola o piatich mesiacoch strávených v nádhernej Patagónii.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Knihu dopĺňa množstvo fotografií (naozaj nádherných, ktoré by už len samé stáli za knihu, a to nepreháňam) a aby toho nebolo málo, aj niekoľko čerešničiek na torte na záver. Jednou z nich sú rady na cesty (bezpečnosť, doprava, jedlo, internet, očkovanie, pošta, túry...), ale to je len začiatok. Michal nám dáva recepty miestnych špecialít, kde sa dozviete, ako pripraviť Mateove palacinky, uruguajské empanadas či bolívijský ryžový chlieb; zároveň je tu kapitolka o jazykoch troch kmeňov, s ktorými Michal prišiel do styku, spolu s krátkymi slovníkmi fráz, ktoré sa naučil.

Napriek všetkému (a je toho naozaj veľa), čo kniha obsahuje, jej základná myšlienka sprostredkovať Južnú Ameriku spolu s krásou cestovania tak, ako ju nespoznáte prostredníctvom cestovnej kancelárie, ale len životom s miestnymi, sa nestráca a zároveň je veľmi prehľadná - každú kapitolu uvádza mapka s cestou, na konci je cestovateľský denník s dátumami a celková mapa a register jednotlivých krajín s navštívenými miestami.

SkryťVypnúť reklamu

Nedá mi nepichnúť do faktu, že v texte sem tam vykukne gramatická chybička a čiarkam sa veľmi nechce byť na tých správnych miestach, ale to je asi jediná chybička krásy tohto skvelého cestopisu, ktorý je preplnený láskou k tejto nádhernej a rôznorodej krajine. Ak radi cestujete a nebodaj snívate práve o Južnej Amerike, určite si ju nenechajte ujsť.

Viac od samotného autora: http://www.michalknitl.com/na-juhoamerickej-vlne/

Ukážka knihy: http://www.michalknitl.com/book.pdf

Ivana Krekáňová

Ivana Krekáňová

Bloger 
  • Počet článkov:  175
  •  | 
  • Páči sa:  3x

STARÝ BLOG, zahibernovaný. Nový v Denníku N.Prekladateľka. Introvert. Deti dve. Reading for the pleasure of it. Zoznam autorových rubrík:  Expedícia KirgizskoZápisník bibliofilaRoad trip Čierna HoraTrek v nepálskych HimalájachKorzika s ľahkou turistikouVýlety s čvirikomFotopotulkyLapidárium

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
SkryťZatvoriť reklamu