Už si ani nepamätám koľko krát sme prechádzali okolo mesta zvaného Benevento a vždy keď som ho videl na značkách, túžil som ho vidieť. Bola to len otázka času, kedy sa to podarí a ja sa budem môcť konečne pokochať krásou rímskeho oblúka. Samotný príchod do mesta dá tušiť, že patrí k historickým pokladom. Hnedé značky, ktoré v Taliansku zvyknú odkazovať na pamiatku smerujú takmer do všetkých smerov a je len na Vás či začnete pri rímskom divadle, kresťanskej Katedrále alebo rovno pri pýche mesta v podobe Víťazného oblúku cisára Trajána. Mesto bolo kedysi pomerne významné aj vďaka svojej polohe, pretože ním prechádzala slávna cesta Via Appia. Odohrali sa tu aj dôležité udalosti počas druhej púnskej vojny, kedy práve tu v roku 214 pr.Kr porazili rímske oddiely konzula Tibéria Sempronia Graccha púnske vojsko Kartáginca Hanna.

Nad Katedrálou Santa Maria Assunta stojí nevšedná, hranatá veža ukončená malým oblúkom v ktorom je ukrytý zvonec. Zbiehajú sa k nej ulice a kto príde do jej tieňu, vie že sa ocitol v starom centre. Rušné parkovisko je plné ľudí a neustále prichádzajú ďalší, ktorí tu nechajú autá či mopedy a ďalej kráčajú po vlastných. Katedrála nemá v sebe iskru monumentality, ale ľudia ju majú v úcte, pretože patrí k najstarším kostolom celého Beneventa. Samozrejme, od svojho založenia sa zmenila na nepoznanie, no obdiv ľudí zotrval. Farebné fasády budov sa striedajú ako na bežiacom páse a svojou pestrosťou rozžiaria akúkoľvek ulicu. Je tu celkom čisto, hoci sme na juhu Talianska, ktoré má oproti severu povesť neporiadneho a chaotického miesta. Medzi domami sa objaví malý, úzky obelisk s vytesanými hieroglyfmi. Počas 1.storočia tu stál chrám egyptskej bohyne Isis, ktorú uctievali aj Rimania a tak tu obelisk svieti už dve tisíc rokov. Treba ho však hľadať, pretože sa môže zdať dobre zastrčený. Dievčatá poobliekané do poslednej módy sedia na schodoch malej fontány a nahlas sa zhovárajú. Tak prirodzene, tak taliansky. Hlavná ulica na konci ktorej stojí rímsky oblúk ožíva najmä podvečer, to znamená, že sa tu život okolo obeda len veľmi pomaličky prevaľuje zo strany na stranu.




Kto zavíta do Beneventa, nesmie vynechať oblúk cisára Trajána. Patrí medzi najkrajšie stavby svojho druhu na celom svete a na svojom mieste tu stojí už od roku 117 kedy ho dokončili. Dnes mu patrí malý park na konci hlavnej ulice dotvorený kvetmi a kríkmi s niekoľkými lavičkami. Je ako kniha, pretože celé telo oblúka potiahli umelci reliéfmi s výjavmi z rímskej histórie či zo života cisára Trajána. Je pomerne vysoký, pretože dosahuje takmer 16 metrov a aj vnútro je vyplnené reliéfmi či ozdobami vytesanými do kameňa. Postavy vznešených Rimanov v tógach sa na scénach miešajú s barbarskými Dákmi a samozrejme nesmú tu chýbať ani zástupcovia rímskeho Panteónu. Na jednej z nehybných scén je znázornení príchod cisára Trajána, inde ho zase vítajú zástupcovia Senátu či otváranie cesty Via Traiana. Hotové okno do histórie.













foto: Tomáš Kubuš, Benevento, 26.8.2011