Didyma (Didim)

Apolónov chrám (Apollo Tapinai), ktorý preslávil mesto bol založený už v 7.storočí pnl. Zhruba o 200 rokov neskôr patrilo mesto k popredným gréckym veštiarniam. Jeho súčasťou bol aj posvätný prameň. Chrám bol zničený Peržanmi, no o jeho obnovu sa postaral samotný Alexander Veľký. Celá stavba bola zhotovená z miestnych zdrojov, z mramoru, ktorý dovážali z oblasti jazera Bafa Gölu (asi 20km severne od mesta). V časoch najväčšej slávy mal chrám 108 stĺpov. Dnes z nich stoja len 3. Poslednú ranu zasadilo pamiatke ničivé zemetrasenie z roku 1493. Po ňom sa stalo miesto opusteným. Noví obyvatelia ho znovu objavili až v 18.storočí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Už z cesty pri areáli vyzerá Apolónov chrám (Apollo Tapinaği) úžasne. Vstupné k chrámu je oproti iným miestam pomerne nízke, len 2 YTL (1 euro). Na malej plošine odkiaľ je na chrám krásny výhľad stoja vystavené dva veľké kamene. Oba sú ozdobené reliéfom, ktorý nesie hlavu medúzy. Práve táto medúza je akýmsi znakom celej archeologickej lokality. Vedľa stojí nehybne socha leva. Kráľ zvierat sa často dáva do súvislosti s božstvom, ktorému je chrám zasvätený. Z mohutného chrámu stoja dnes už len spomínané 3 stĺpy. Stĺpov je zachovaných viac, no ostatné majú len niekoľko desiatok centimetrov. Ich spodné časti sú viac než zaujímavé. Sú zdobené prepracovanými detailmi a reliéfmi. Chrám je tak zachovalý, že do hlavnej časti chrámu vedú dve cesty malým tunelom. Tu sa otvára obrovský prázdny priestor. Z tohto miesta sa na chrám pozerala kultová socha boha Apolla. Na bočnej stene sú vyškriabané obrázky, no práve na ne svieti slnko a všetko splýva. Stavba musela v čase svojej slávy pôsobiť naozaj monumentálne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Prvý pohľad na chrám

Obrázok blogu


Apollo Tapina ği

Obrázok blogu


Hlava medúzy na kamennom bloku. Znak lokality Didyma

Obrázok blogu


Jeden z troch stojacich stĺpov

Obrázok blogu


Vo vnútri chrámu

Obrázok blogu


Reliéf so zobrazením gryfa

Obrázok blogu


Apollo Tapina ği

Obrázok blogu


Dva najzachovalejšie stĺpy

Obrázok blogu


Zaujímavo zdobená spodná časť stĺpu

Obrázok blogu


Apollo Tapina ği

Obrázok blogu


Detailná výzdoba

Obrázok blogu


Celkový pohľad na chrám

foto: Tomáš Kubuš, Didyma, 25.6.2006

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.comFacebook: Street Food Hunters Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoMarokoSeverná Európa - PobaltieMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu