El Džem. Najslávnejšie koloseum Tuniska

Tunisko ležiace v severnej Afrike bolo počas rímskej doby významnou oblasťou. Niet preto divu, že tu dodnes stoja nádherné a unikátne rímske mestá či stavby. Koloseum El Džem je jedným z tých, ktoré nesmiete vynechať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Rané mesto Sousse ešte neotvorilo svoje bazárové uličky a my už stojíme na neveľkej autobusovej stanici a hľadáme spoj do mestečka menom El Džem (známe aj ako El Djem). Nie je to odtiaľto veľmi ďaleko. Z rovinatej krajiny sa odrazu z ničoho nič vynorí silueta obrovitánskej kamennej stavby. Pamätá si viac, než ktorákoľvek iná stavba na okolí, pretože jej stavitelia žili v 3.storočí za vlády rímskych cisárov. El Džem je malé, takmer 20 tisícové mesto, no všetky ulice akoby boli nasmerované ku kamennému Koloseu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolenka v Tunisku

Vyberte si z ponuky last minute Tunisko za konečné ceny na Dovolenka.sme.sk.

Koloseum sa vynorí na konci ulice
Koloseum sa vynorí na konci ulice (zdroj: TK)

Kráčame El Džemom a ulicami sa víri prach priviaty z neďalekej polo púštnej krajiny vďaka čomu je celé mesto jemne sfarbené do pieskovej, žlto-hnedej farby. Tri poschodia Kolosea priťahujú všetky pohľady návštevníkov, ktorých tu našťastie nie je veľa a kým sa k nemu človek dostane, musí odbiť niekoľko predavačov suvenírov. Muži z čajovne len ticho sedia, hľadia na ulicu, upíjajú si zo svojich horúcich pohárikov a čas preteká pomedzi ich stoly bez povšimnutia. So svojimi rozmermi (138 metrov po dĺžke a 114 po šírke), je natoľko impozantné, že niet divu, keď o ňom odborníci hovoria ako o treťom najväčšom Koloseu celej niekdajšej Rímskej ríše.

SkryťVypnúť reklamu
Tunisko ukrýva niekoľko dokonalých starovekých stavieb
Tunisko ukrýva niekoľko dokonalých starovekých stavieb (zdroj: TK)
Ruiny Kolosea v El Džeme
Ruiny Kolosea v El Džeme (zdroj: TK)
Prechádzka starovekom
Prechádzka starovekom (zdroj: TK)
O niekoľko schodíkov vyššie
O niekoľko schodíkov vyššie (zdroj: TK)
Pohľad na moderný El Džem
Pohľad na moderný El Džem (zdroj: TK)

Pomaličky vojdeme dnu a sledujeme ako poschodia ozdobené vykrojenými oknami vrhajú tieň na piesok, z ktorého vyrastajú krásne farebné kvety. Tmavá chodba vedie do útrob stavby. Na chvíľku ustane slnečné žiarenie, no odrazu sa tma rozplynie a každý sa ocitne uprostred diania. Túto obrovskú stavbu postavili niekedy okolo roku 238, teda v čase, kedy sa Rím zmietal vo vnútornom chaose. Nie nadarmo tento unikátny rok vošiel do dejín ako „rok šiestich cisárov“. Mnohé udalosti sa dokonca týkali aj priamo starovekého Tuniska. V čase najväčšej slávy Kolosea by sa nikto nechcel ocitnúť v strede arény, pretože by to znamenalo len jedno a to, že ho čaká súboj na život a na smrť o ktorom napokon aj tak rozhodne palec ukazujúci k nebu či k piesku. Všade naokolo sú sedadlá a keď sa tu konali gladiátorské zápasy, mohlo ich naraz sledovať dokonca 30 000 ľudí. Schody stúpajú až nahor, takmer na samotný vrchol stavby. Celá panoráma Kolosea odrazu leží pri nohách. Odtiaľto vidno elipsovitý tvar arény, aj kamenné telo, ktoré ju obopína. Mesto na druhej strane Kolosea je tiché. Azda tu niet domu, ktorý na svojej streche neniesol satelit. Tu hore nad Koloseom by človek presedel hodinu bez toho, aby ho omrzela. Sedieť tu, cítiť vietor narážajúci do tváre a predstavovať si aké to celé muselo byť keď sa tu konali zápasy na život a na smrť. Tmavé chodbičky sa zavŕtavajú aj pod zem. Tu čakali gladiátori na svoj čas a tu držali aj dravé zvieratá pred tým, než ich pustili do zápasu. Každý meter, každý kameň naokolo je nasiaknutý históriou.

SkryťVypnúť reklamu
Chodbami kolosea
Chodbami kolosea (zdroj: TK)
Múry stavby tu stoja viac než 1600 rokov
Múry stavby tu stoja viac než 1600 rokov (zdroj: TK)
Výhľad na koloseum z najvyššieho bodu
Výhľad na koloseum z najvyššieho bodu (zdroj: TK)
Koloseum v El Džeme
Koloseum v El Džeme (zdroj: TK)
Rímske koloseum alebo to v tuniskom El Džeme?
Rímske koloseum alebo to v tuniskom El Džeme? (zdroj: TK)

Mohlo by sa zdať, že aura El Džemu je tak silná, že sa v meste už nič iné nenájde, ale to by nebolo pravdou. Nájdete tu aj ruiny rímskych víl ozdobených mozaikami. Kto sa sem vydá spoznávať krásu rímskych dejín, ten si nemôže nechať ujsť ani prechádzku medzi ruinami a miliónmi maličkých kamienkov naukladaných do príbehov a legiend. Rímske ruiny sú súčasťou múzea a tak sa nehľadajú veľmi ťažko. Som prekvapený koľko je tu starovekých mozaík. Na prvý pohľad sú veľmi podobné tým v sicílskej Piazza Armerina, ale niet sa veľmi čomu diviť, veď vznikali v rovnakej dobe a dokonca sa predpokladá, že aj najkrajšie sicílske mozaiky zhotovili majstri zo severnej Afriky. Tu na severe afrického kontinentu mala mozaika svoje korene. Ruiny patria niekdajšiemu mestu Thysdrus, ktoré tu svojho času pulzovalo. Rímske mozaiky akoby nemali konca kraja. Mnohé ležia priamo medzi kamennými múrmi a tie najdokonalejšie si našli cestu do múzea. Postavy, zvieratá, bohovia či hrdinovia, tí všetci sa tu stretávajú na obrázkoch, ktoré prežili večnosť. 

SkryťVypnúť reklamu
Ruiny rímskej vily
Ruiny rímskej vily (zdroj: TK)
Moderné tuniské zátišie
Moderné tuniské zátišie (zdroj: TK)
Nádherné mozaiky medzi ruinami vily
Nádherné mozaiky medzi ruinami vily (zdroj: TK)
Rímske mozaiky z El Džemu
Rímske mozaiky z El Džemu (zdroj: TK)
Rímske mozaiky z El Džemu
Rímske mozaiky z El Džemu (zdroj: TK)
Rímske mozaiky z El Džemu
Rímske mozaiky z El Džemu (zdroj: TK)
Rímske mozaiky z El Džemu
Rímske mozaiky z El Džemu (zdroj: TK)
Rímske mozaiky z El Džemu
Rímske mozaiky z El Džemu (zdroj: TK)
Rímske mozaiky z El Džemu
Rímske mozaiky z El Džemu (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme nielen skvelé jedlo. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu