Etruské nekropole - Cerveteri a Tarquinia

Cerveteri a Tarquinia majú hneď niekoľko spoločných čŕt. Ležia blízko seba severne od Ríma, obe patria ka najvýznamnejším etruským pamiatkam, sú nekropolami a ponúkajú nesmierne zaujímavý pohľad na umenie tajomných Etruskov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

CERVETERI - Necropoli della Banditaccia

Do Cerveteri sa dostávame okolo tretej hodiny. Na nekropolu „Necropoli Banditaccia“ vedie cesta cez dnešné moderné mesto. Oproti juhu tu je značenie na úrovni a tak s hľadaním areálu nie sú žiadne problémy. Nekropola je pár kilometrov za mestom. Vedie k nim úzka dlhá cesta lemovaná vysokými stromami. Pred vstupom je stánok so suvenírami v ktorom predávajú imitácie etruských váz, bronzových predmetov a knihy. Väčší výber kníh je v kancelárii kde sa predávajú lístky. Vstupné na nekropole je 4 € a zľavnený za 2 €. K vstupenkám dostávame mapu. Aj bez nej je orientácia viac než dobrá vďaka častým značkám s popisom buď areálu alebo len jednotlivej hrobky. Najstaršie hrobky na nekropole ochádzajú zo 6.storočia pnl. Práve v spomínanom období patrilo Cerveteri (známe bolo pod menom Caere) k najbohatším a najľudnatejším miestam v Stredomorí. V tomto „meste mŕtvych“ sa pochovávalo zhruba päť storočí. Celá nekropola je doslova preplnená rôznymi hrobkami. Najväčšia časť je tvorená typickými kruhovými hrobkami „tumuli“, ktoré vyzerajú ako mohyly. Okrem nich sú k videniu hrobky vytesané do skál alebo hrobky pripomínajúce obyčajné domy. Skoro všetky sú sprístupnené. Celé vnútro je vytesané do skál. Vo vnútri je buď jedna komora alebo viacero oddelených stenami. Pri nich sú uložené kamenné lavice. Niektoré kruhové hrobky majú vchody z rôznych strán. Najvýznamnejšou hrobkou je „Tomba dei Rilievi“ (hrobka reliéfov) zo 4.storočia pnl. Nemá kopcový tvar, ale je skrytá pod zemou. Vnútro hrobky je nádherne zdobené. Nedá sa ísť priamo dovnútra. Všetku tú krásu môžu návštevníci obdivovať spoza skla. Celý areál nekropole je veľmi pekný. Je dobré, že sa dá ísť pozrieť do hociktorej hrobky bez nejakých obmedzení (až na hrobku reliéfov). Pri východe vraciame mapu. Kupujem si brožúrku o tom čo sme videli a knižku o Etruskoch. Areál má dokonca aj pokračovanie. Stále tu prebiehajú vykopávky a tak ešte nieje táto časť sprístupnená. Pred nami je 50 kilometrov. Na ich konci nás čaká Tarquinia so svojimi etruskými maľbami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Ulica medzi hrobkami

Obrázok blogu


Hrobka

Obrázok blogu


Kamenná lavica vo vnútri hrobky

Obrázok blogu


"Príbytok mŕtvych"

Obrázok blogu


Typická hrobka "tumuli"

Obrázok blogu


Najkrajšia hrobka s výzdobou - Tomba dei Rilievi

Obrázok blogu


Ulica mŕtvych s iným typom hrobiek

Obrázok blogu


Detail hrobky

Obrázok blogu


Tumuli

Obrázok blogu


Pohľad na hrobky

TARQUINIA - Necropoli Monterozzi

Značenie k nekropoli „Necropoli Monterozzi“ je opäť bezproblémové. Od mesta je nekropola vzdialená iba okolo 2 km. Parkujeme rovno pred bránou areálu. Aj tu v kancelárii s lístkami predávajú veľké množstvo suvenírov. Tarquinia (známa aj pod pôvodným názvom Tarxuna) patrila spoločne s Cerveteri k najvýznamnejším etruským centrám. Na začiatku nekropole je veľká ohrada v ktorej sú zhromaždené kamenné urny. Hrobky sú úplné iné ako v Cerveteri. Kým tam boli skoro všetky nad zemským povrchom, tak tu je to naopak. Všetky hrobky sú uložené pod zemou a vyhĺbené do sopečného tufu. Nad každou hrobkou je postavený malý domček s vchodom, ktorým vedie schodisko. Na spodku schodiska sa človek ocitá priamo pred hrobovou komoru. Priamo do hrobky sa ísť nedá. Všetky sú chránené sklom. Pred každou hrobkou je informačná tabuľa s obrázkami a nákresmi. Nespomenul som to najdôležitejšie a to, že čo sa vlastne nachádza vo vnútri hrobiek. Každá hrobka je vyzdobená nádhernými maľbami s tak živými farbami akoby boli namaľované len pár týždňov dozadu. Skoro všetky maľby pochádzajú z obdobia od 6. do 5.storočia pnl.. Hrobky sú pomenované po výjavoch, ktoré sú vo vnútri namaľované. Hrobiek sa v celej Tarquinii nachádza okolo 6000, ale prístupných pre verejnosť je len niekoľko. Ani na „Necropoli Monterozzi“ nie sú otvorené všetky hrobky. Niektoré hrobky majú len strohú výzdobu v podobe pár ornamentov. Iné fascinujú svojou pestrofarebnou výzdobou a nádhernými scénami. Najznámejšou hrobkou je určite „Tomba dei Leopardi“, ktorá zobrazuje akúsi pohrebnú hostinu a v hornej časti dva leopardy po ktorých je hrobka pomenovaná. Areál je naozaj perfektný. Vonku v stánkoch si kupujeme na pamiatku pár drobností. V meste sa nachádza najvýznamnejšie múzeum venované Etruskom. Sú v ňom uložené niektoré maľby z nekropole, mohutné kamenné sarkofágy, množstvo keramiky, úžitkových predmetov a dva terakotové kone, ktoré sú akýmsi symbolom Tarquinie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Urny na začiatku areálu

Obrázok blogu


Hrobka s označením " Tomba 5513"predstavujúca hostinu

Obrázok blogu


Tomba 5591

Obrázok blogu


Hrobka Tomba dei Baccanti

Obrázok blogu


...detail z hrobky

Obrázok blogu


Tomba dei Leopardi - najznámejšia hrobka celej nekropole

Obrázok blogu


Tomba dei Leopardi - pravá stena hrobka so známym zobrazením hráča na píšťalu

Obrázok blogu


Tomba della Pulcella

Obrázok blogu


Tomba delle Leonese

Obrázok blogu


Tomba di Fiore di Lotto

Obrázok blogu


Tomba dei Cardarelli

Obrázok blogu


Tomba dei Caronti

foto: Tomáš Kubuš, Cerveteri, Tarquinia, 16.7.2005

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu