Grécko s batohom - 10 - Nafplio a okolie

Pri potulkách Peloponézom sme si vybrali za prechodné táborisko malú dedinku Asine neďaleko známeho strediska Nafplio. Mnoho ľudí ho označuje za jedno z najkrajších a najpríjemnejších miest v celom Grécku. Stačila len malá prechádzka mestom a uveril som tomu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V malej dedinke Asine sme strávili štyri noci. Našli sme si príjemný kemp (Xeni) len pár metrov od mora. Väčšiu radosť ako blízke more mi však robila skvelá poloha nášho „tábora“. Kúsok  od nás leží známe letovisko Nafplio a na druhej strane obľúbené miesto dovoleniek mestečko Tolo.

Na dnešok sme si naordinovali voľný deň. Doteraz sme každý deň niekde boli, behali po pamiatkach a dnes prišiel deň, kedy sme si konečne mali užiť more a ničnerobenie. Už z rána je však zamračené a kúpať sa mi veľmi nechce. Mišo a Frenky si idú užívať voľno na pláž do Tola. Mne sa vylihovať na pláži nechce a tak som sa rozhodol, že si oddýchnem pri prehliadke Nafplia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Priamo pred kempom je zastávka autobusu, ktorý odchádza do centra mesta. Keď však ani po pol hodine nič neprichádza, púšťam si hudbu a vydávam sa do Nafplia po vlastných. Do mesta je to okolo desať kilometrov. Za tých pár dní sme už po gréckej krajine čo to našliapali, tak som zvyknutý. Prechádzam dedinkami Asine a Lefkakia, no vyzerajú akoby sa stále ešte len prebúdzali. Asi po štyroch kilometroch cesty som našiel autobusovú zastávku, tak som si povedal, že skúsim či niečo nepôjde. Nešlo, zabil som tak len ďalších dvadsať minút. Už hodnú chvíľu šliapem, ale vôbec nemám predstavu za koľko budem v Nafpliu. Zrazu ma predbieha autobus a zastavuje na zastávke. Ani neviem prečo som sa za ním rozbehol a nastúpil. Asi som si myslel, že to bude ešte ďaleko. Zadýchaní po behu stojím v buse a všetci prítomní si ma premeriavajú ako nejaké zjavenie. Za ostrou zákrutou sa objavuje značka „Nafplio 2km“. Ach jaj, keby som to bol vedel tak kašlem na celý bus.
Kupujem si vychladený citrónový džús a mierim do lekárne. „Kalimera, parakalo staghonés máty“ (dobrý deň, prosím si očné kvapky), konečne môžem zo seba vypustiť slovíčka, ktoré si opakujem celú cestu aby som ich nezabudol. Mám zapálené oko, tak dúfam, že to konečne prejde. Všetko potrebné je vybavené a už mi nič nebráni objavovať mesto.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Neďaleko autobusovej stanice

Obrázok blogu


Pevnosť Palmidi nad mestom


Už na prvý pohľad pôsobí Nafplio ako veľmi príjemné mestečko. Strácam sa v úzkej uličke a nechám sa unášať jeho atmosférou. Každý krok sa rozplýva na mramorovej dlažbe zatiaľ čo obdivujem všadeprítomnú kvetinovú výzdobu. V bočnej uličke sa vynára veža kostola a mne to všetko pripomína moje milované Taliansko. Svoj výrazný rukopis tu zachovali Benátky, ktoré sa v histórii Nafplia vynárajú najprv v 14.storočí a neskôr v rokoch 1686-1715 kedy patrilo mesto pod ich nadvládu. V uličke sa naháňajú malé deti s loptou. Je čas siesty, takže je všade až príliš veľký kľud. Večer sa tieto ulice zapĺňajú korzujúcimi sa ľuďmi. Cestou míňam niekoľko malých i väčších kaviarničiek, reštaurácii či neodmysliteľných predajní suvenírov. Vzduch začína byť presýtený morskou vôňou. Rýchlym krokom mierim za ňou aby som si konečne na vlastné oči mohol prezrieť hrad obklopený morom. Práve s nim som sa vždy stretol keď som si doma čítal o Nafpliu. Táto ostrovná pevnosť Bourtzi pochádza tiež z benátskej nadvlády. Pohľad na ňu je úžasný. V prístave už čaká niekoľko lodí pre turistov, ktorí si chcú pevnosť prezrieť z blízka. Jedna cesta vyjde na 4,50 €. V minulosti sa k nemu tak veľa ľudí nehrnulo. Bol totiž sídlom mestského kata a tomu sa nikto netúžil pozrieť do očí. Okrem tejto funkcie pevnosť strážila prístupovú cestu k prístavu. V prípade nebezpečenstva natiahli reťaze a cesta sa stala nepriechodnou.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Jeden z viacerích pomníkov v meste

Obrázok blogu


Na námesti....

Obrázok blogu


Sem tam sa v uličke zjaví veža kostola

Obrázok blogu


Takouto uličkou je radosť sa prechádzať

Obrázok blogu


Pevnosť Bourtzi obklopená morom

Posedávam na promenáde a užívam si tento moment. Pozdĺž celej promenády sa tiahnú reštaurácie s oddychujúcimi ľuďmi. Životodárny tieň v tomto teple vrhajú desiatky paliem. Priamo nad hlavami sa rozprestiera ďalšia pevnosť. Rozľahlá Citadela Palmidi pochádzajúca zo začiatku 18.storočia sedí na vrchole skaly a stráži mesto. Z hora je prekrásny pohľad na celé mesto aj s Argolským zálivom. Na osemnásť mesiacov padla do rúk Osmanov, ale v roku 1822 sa opäť stala gréckou. Zaujímavosťou je, že Nafplio sa sedem rokov po znovu obsadení pevnosti stalo hlavným mestom oslobodeného Grécka. Až v roku 1834 sa kráľ Otto rozhodol presťahovať hlavné mesto do Athén.

Myslel som, že by som sa zbehol pozrieť do archeologického múzea, ale ako na potvoru je celé v rekonštrukcií. Zastavujem sa pri zaujímavom kostolíku Agios Spyridon. Neďaleko týchto miest bol v roku 1831 spáchaný atentát na predsedu vlády Kapodistria. Bol medzi ľuďmi veľmi obľúbeným, čo dokazuje aj jeho portrét na gréckej 20c minci. Autobus smerom na Tolo práve odchádza tak do neho na poslednú chvíľu naskakujem. Nafplio si ma naozaj získalo. Neviem či to bude tým, že vyzerá ako talianske mestečko, ale je v ňom niečo podmaňujúce, čo sa človeku dostane pod kožu.  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Pevnosť Palmidi

Obrázok blogu


Priblížená pevnosť

Obrázok blogu


Námestie Plateia Syntágmatos

Obrázok blogu


Malé námestie, v pravom rohu pevnosť Palmidi

Obrázok blogu


Kostol Agios Georgios

Každý deň sme sa z potuliek vracali domov do Asine. Kemping Xeni bol naozaj veľmi príjemným útočiskom. V polovici septembra sme boli jediní návštevníci a tak tu bol poriadny kľud. Nad hlavami nám rástlo zelené aj fialové hrozno, ktoré každý deň spestrovalo náš jedálniček. Miestami toto miesto pripomínalo rajskú záhradu. Kúsok za kempom vybiehal do mora malý výbežok. Na jeho vrchole stála v dobe bronzovej staroveká Citadela. Dnes už starovekú Asine pripomínajú len zvyšky opevnenia a kopa kamenia. Z hora sa človeku otvorí pohľad na celé blízke Tolo a malinké ostrovčeky kúpajúce sa v mori. Z oboch strán výbežku sa nachádzajú pláže s príjemnou vodou. Raz za čas sme sa vybrali dolu do Tola. Je to typické prímorské stredovisko plné hotelov, reštaurácii a aj o tomto čase ešte plné turistov. Po štyroch dňoch opúšťame nielen náš kemp, ale definitívne aj Peloponéz. Pred nami sú ešte Delfy a pár dní v Athénach...ale o nich už nabudúce.

Obrázok blogu


"Rajská záhrada" Camping Xeni

Obrázok blogu


Výbežok s ruinami starovekej Asine

Obrázok blogu


A toto je pre zmenu pohľad z Asine

Obrázok blogu


Grécky vidiek

Obrázok blogu


Pohľad z výbežku smerom k Tolu

Obrázok blogu


Toto z Asine ostalo

Obrázok blogu


Tolo

Obrázok blogu


Malý ostrovček pri meste Tolo

foto: Tomáš Kubuš, Nafplio, Asine, Tolo, 19-21.9.2007

Súvisiace články:

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu