Kazachstan sa z roka na rok stáva známejšou krajinou. Po tom ako nám zrušila táto stredoázijská krajina víza sa čoraz viac otvára aj pre našinca a tak sa z veľkej neznámej stáva mimoriadne zaujímavý výletný cieľ. V tejto krajine som sa ocitol za posledné roky niekoľko krát, no teraz som si ju mohol vychutnať presne podľa mojich predstáv a stráviť tu celý týždeň. Málo alebo veľa? Málo na to, aby ju človek spoznal, no dosť na do, aby ho Kazachstan nadchol natoľko, že sa chce vrátiť. Mám to s mnohými krajinami, to je pravda, ale s Kazachstanom to myslím vážne. Kazachstan je deviatou najväčšou krajinou sveta a preto sú tu presuny trošku iné, než na Slovensku. Vďaka skvelým nočným vlakom sa však krajina zmenšuje a tak sa dá stihnúť pomerne veľa pri dobrom plánovaní.
Na začiatku bola super moderná Astana, akási futuristická predzvesť, malý Dubaj premiešaný so Singapurom, len s jednou chybičkou krásy a tou je život, ktorý v nej chýbal. Takto sa mi najviac podobala na turkménsky Ašchabad. Krásne stavby, dokonalé projekty, fotogenické miesta a umelosť, ktorá fascinuje. Človek kráča jej modernými ulicami, vie, že jej niečo chýba, no fascinuje ho to. Astana má aj druhú tvár, staršiu, sovietsku a v tej život cítiť. Je to však obrovský kontrast. Stačí pár kilometrov za mesto, do nekonečnej stepi a všetko je inak. Zastávka na mieste zvanom Ak Mola alebo Alžír ak chceme. Neznáme miesto? Tisíce ľudí v Kazachstane by mali opačný názor. Alžír je totiž bolestnou spomienkou na gulag, ktorý tu počas sovietskej, stalinistickej éry stál a ktorého jazvy sa dodnes nezocelili.











O niekoľko stoviek kilometrov južnejšie a po niekoľkých hodinách vo vlaku je konečná v meste Almaty. Niekdajšia Alma-Ata bola kedysi hlavným mestom obrovskej krajiny, no dnes patrí medzi najpríjemnejšie kazašské mestá vôbec. Panorámu Almaty dotvárajú zasnežené pahorky hôr a hoci mesto nemá desiatky pamiatok, aj tak sa o ňom bude hovoriť viac a viac, najmä pre jeho dokonalú polohu. Môžete tu byť týždeň a stále budete mať kam vyraziť do blízkeho či vzdialeného okolia. Kaňon Šaryn nesie prezývku „Kazašský Grand Canyon“ a je impozantný. Podobne je na tom Veľké almatínske jazero ležiace za mestom. Kopce, tyrkysová hladina, pár kilometrov odtiaľto Kirgizsko a krásna, kazašská príroda.








Za históriou treba z Almaty prejsť pár ďalších stoviek kilometrov, no tento krát na juh do Šimkentu. Kedysi sa tadiaľto kľukatila slávna Hodvábna cesta a dodnes tu niekoľko spomienok zostalo. Šimkent sám o sebe nie je mesto, ktoré treba vidieť, ale to okolie, to nadchne každého milovníka histórie a príbehov. Najslávnejším miestom je Turkistan. Tyrkysové kupoly, Samarkand v malom, Timur Veľký a svätec Yasawí za ktorým chodia stovky pútnikov denne. Neskutočné miesto, ktoré si tu stojí len tak akoby bez povšimnutia. Turistov tu spočítate na prstoch jednej ruky. Ak je vám aj to veľa, tak potom sa stačí pozrieť do starobylého Sauranu, kde dokonca neplatíte ani vstupné, pretože sa im neoplatí čakať či sa tu niekto zastaví a potom samozrejme Otrar. Ruiny mesta, kde zomrel Timur Veľký a kde to všetko začalo s urážkou Džingischána a následnej pomsty, ktorá zmenila svet a spustošila obrovský región. Unikátne miesta.




















Naše krátke video z historického Turkistanu:
Presne o tom to celé je. Kazachstan je unikátna krajina, ktorá sa pomaličky otvára a ak vám lezú na nervy destinácie, kde musíte stáť vo fronte na to, aby ste si niečo odfotili, tak túto krajinu si zamilujete. Budeme o nej počuť.
foto: Tomáš Kubuš / Kazachstan, máj 2018
Prečítajte si viac o kazašskom meste Almaty
Prečítajte si viac o kaňone Šaryn, ktorý nesie prezývku Grand Canyon Kazachstanu
Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme nielen skvelé jedlo.