Macedónske Tetovo. Pri maľovanej mešite

Macedónske mesto Tetovo je iné ako Skopje. Čas sa tu prevaľuje lenivejšie a skôr tu cítiť starý svet, než ten nový. V jeho uliciach sa však skrýva jedna z najkrajších mešít Balkánu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ranná autobusová stanica v Skopje je plná ľudí, ale dá sa tu krásne a bez problémov zorientovať. Tam odchádza autobus do Albánska, vedľajší do kosovskej Prištiny a ten modernejší, než by som čakal je náš s konečnou zastávkou v meste Tetovo. Autobus stojí 110 dinárov a za hodinku sme na mieste, pričom prejdeme takmer 40 kilometrov. Tetovo sa objaví pod veľkým zeleným kopcom pohoria Šar. Leží hneď na jeho začiatku, ale niekoľko dediniek či menších mestečiek je hodených priamo do jeho svahu. Niektoré z nich tvoria len zhluk domov s mešitou a človek sa zasníva ako to v nich asi vyzerá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto Tetovo leží na severozápade Macedónska a obývajú ho prevažne moslimovia. Nad domami sa už z diaľky vypína niekoľko minaretov a podľa miestnych tu majú veľký vplyv najmä Albánci. Necháme sa vyhodiť priamo na stanici, aby sme vedeli kam sa máme vrátiť na spiatočný autobus do Skopje. Miesto, kvôli ktorému sme sem prišli má názov Šarena Džamija. Hovorí sa o nej ako o najfarebnejšej mešite nielen celého Balkánu, ale vraj patrí k najpozoruhodnejším mešitám celého sveta. Cesta do centra vedie okolo vysokých, zanedbaných panelákov. Miestne sídlisko by sa bez problémov mohlo porovnávať s našimi a keby v ňom človek nevidel balkánske črty ľudí, zaváhal by v akej sa ocitol krajine. Je zaujímavé sledovať bežné výjavy zo života. Obchodníci sa vyložili na drevené lavičky a ponúkajú med, oriešky, datle, ovocie, figy, ale nájde sa aj ryža, mydlá, topánky či oblečenie. Pýtame sa ľudí na cestu k mešite a tí pôsobia od prvej sekundy priateľsky. „Vitajte v Tetove“ zovrie mi ruku starší muž, ktorý sa úprimne poteší, že sme sem zavítali a ochotne vysvetľuje cestu. Štatistika hovorí, že Tetovo patrí na prvú priečku spáchaných zločinov v Macedónsku a sem tam tu vzplanú vášne medzi Albáncami a Macedóncami. Na prvý, laický pohľad, tu však panuje príjemný pokoj.

SkryťVypnúť reklamu
Na sídlisku v Tetove
Na sídlisku v Tetove (zdroj: TK)

Hory menom Šar nad mestom dokresľujú nádhernú prírodnú kulisu. Tetovom sa vinie riečka Pena a priamo na jej brehu našiel domov starý, kamenný hamam, ktorý najprv pripomína starobylý kláštor. Keby pri ňom nebola tabuľka, za kláštor by si ho pomýlil takmer každý cudzinec. Hamam postavili koncom 15.storočia, teda v období, kedy sa nad týmto priestorom rozvinul plášť Osmanskej ríše. Cítiť z neho kúsok Orientu a svojho času slúžil nielen ako kúpeľ, ale aj ako miesto kam prichádzali veriaci na rituálnu očistu pred modlitbou. Na druhej strane riečky leží oáza pokoja v podobe zeleného parku plného vysokých listnatých stromov poskytujúcich tieň. Práve tu sa vyníma pýcha celého Tetova.

SkryťVypnúť reklamu
Kamenný hamam si pamätá Osmanov
Kamenný hamam si pamätá Osmanov (zdroj: TK)
Kamenný most cez rieku Pena
Kamenný most cez rieku Pena (zdroj: TK)
Osmanský hamam na brehu rieky
Osmanský hamam na brehu rieky (zdroj: TK)

Mešitu Šarena Džamija vystihuje jej neprekonateľná krása, ktorá na prvý pohľad vyráža dych. Pripomína namaľovaný obrázok. Nič podobné som dosiaľ nevidel. Jej telo pokrývajú farbené tabuľky vyplnené ornamentmi a každá tabuľa je inej farby, aby vytvorili šachovnicu. Pôvodnú mešitu nechal navrhnúť architekt Isak Bey ešte v roku 1438, teda 15 rokov pred dobytím Konštantínopolu. Paradoxne stavbu mešity nefinancoval žiaden panovník či vysoký duchovný, ale dve sestry Huršida a Mensure. Obe našli miesto svojho posledného odpočinku v hrobke neďaleko mešity. Jej okolie je vysadené kvetmi a park pripomína raj. Nad farebnou mešitou stojí jeden jediný minaret šedivej farby, akých by sme v Istanbule našli stovky. Lavičky v parku aj tesne pred mešitou obsadili partie starších mužov. Sedia, zhovárajú sa alebo si čítajú a niektorí majú hlavy ozdobené čiapočkami pripomínajúcimi zabudnuté marocké fezy. Na mešite sú zatvorené dvere a tak neviem, či môžeme vstúpiť dnu. „Salám alejkum“ pretnem rozhovor mužov a ukážem na dvere. „Alejkum salám“ ozve sa zborovo a jeden z chlapov takmer vyskočil z koberca, aby nám osobne otvoril dvere. Vnútro mešity je maličké, zmestí sa sem na modlitbu tak päť či šesť tuctov chlapov, ale celý priestor pôsobí viac, než príjemne. Traja a neskôr štyria muži vojdú dnu a modlia sa, zatiaľ čo imám sedí na zemi a nahlas predčíta z Koránu. Neviem strhnúť oči z výzdoby. Drevené dosky zdobia geometrické útvary, kaligrafia, florálne motívy a všetko do seba dokonale zapadá. Jeden z mužov skončí modlitbu, podíde bližšie, vezme ma na bok a ukáže na stenu. „Mekka“ povie s hrdosťou v hlase a ukáže na stene namaľovanú Veľkú mešitu v Mekke s čiernou Kaabou. Medzičasom prichádza imám a zdraví nás. Potešil ho náš záujem a aby sme si mohli mešitu lepšie pozrieť, zasvieti nám svetlo. Krásny zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
Farebná mešita stojí na konci parku
Farebná mešita stojí na konci parku (zdroj: TK)
Šarena Džamija je pýchou Tetova
Šarena Džamija je pýchou Tetova (zdroj: TK)
Pri mešite má svoje miesto aj hrobka
Pri mešite má svoje miesto aj hrobka  (zdroj: TK)
Oddych pri mešite
Oddych pri mešite (zdroj: TK)
Šarena Džamija je známa ako Maľovaná mešita
Šarena Džamija je známa ako Maľovaná mešita (zdroj: TK)
Už len krôčik a ste dnu
Už len krôčik a ste dnu (zdroj: TK)
Interiér maľovanej mešity
Interiér maľovanej mešity (zdroj: TK)
Steny mešity zdobia krásne fresky
Steny mešity zdobia krásne fresky (zdroj: TK)
Mešita je nádherná aj z tesnej blízkosti
Mešita je nádherná aj z tesnej blízkosti (zdroj: TK)
Telo tvorí niekoľko farebných panelov
Telo tvorí niekoľko farebných panelov (zdroj: TK)
Maľovaná mešita
Maľovaná mešita (zdroj: TK)

Vraciame sa nazad k autobusovej stanici. Až teraz si všimnem, že väčšina nápisov v meste je v albánčine a dokonca aj albánskych zástav stretneme viac, než macedónskych. Trhová ulička stále prekypuje životom a na stanici vládne lenivá atmosféra. Autobus do Skopje je však pripravený a o chvíľku sa Tetovo premení na príjemnú spomienku.

Albánske grafiti
Albánske grafiti  (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke:
Prach ciest a batoh plný snov

foto: Tomáš Kubuš, Tetovo, 31.7.2011
 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu