Madagaskar VIII. - Fianarantsoa a najlepší zebu stejk

Madagaskarskú vysočinu netvoria len národné parky plné lemurov, ale aj zaujímavé mestá ako Ambalavao, kde sa dodnes vyrába papier tradičným spôsobom alebo Fianarantsoa so starou aj novou tvárou a najlepším stejkom zo zebu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Cesta z národného parku Anja nazad do mesta Fianarantsoa vedie cez malé mestečko Ambalavao, ktoré sa stalo synonymom pre lákavý trh s dobytkom zvaným zebu a pre tradičnú výrobu papiera. Mesto tvorí niekoľko ulíc okolo ktorých sa odvíja život a neďaleko krásneho kostola postaveného vo francúzskom tehlovom štýle stojí známa továrnička Anteimoro, kde vzniká papier tak ako pred stáročiami. Ťažko sa hľadá, no každý domáci vie za ktorou bránou sa skrýva. Na začiatku je rastlina menom Avoha z ktorej sa získava kôra a tá sa namáča do vody, až sa nadobro rozmočí. Kedysi Malgaši papier nepotrebovali, ale po tom ako sem pred stáročiami priplávali arabskí obchodníci, naučili domácich písať arabčinou a tak mohla začať rásť vzdelanosť ostrova. Rozťahané kaligrafické písmenka museli niekam ukladať a tak sa hľadal spôsob ako. Avoha im dala odpoveď a tradícia ručne robeného papiera tu zostala dodnes. Rozomletá masa sa vyberie z vody a nechá sa vysušiť na slnku, aby stvrdla a vytvorila súvislú plochu. „Potom vezmú ženy čerstvé kvety a lístky, ktoré chodia každé ráno natrhať a naukladajú ich tak, aby vznikol vzor“ pokračuje Marcell, samozvaný sprievodca areálom. Až potom je tradičný papier Anteimoro skutočne hotový. Je krásne vidieť, že stáročné tradície tu na Madagaskare stále žijú. Výrobky z papiera sú skutočne pôsobivé, ale nech sa na ne akokoľvek pozeráme, nevieme kde by sme niečo z nich dokázali využiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Rastlina z ktorej vyrábajú tradičný papier
Rastlina z ktorej vyrábajú tradičný papier (zdroj: TK)
Zaujímavý plot pred svätostánkom
Zaujímavý plot pred svätostánkom (zdroj: TK)
Najkrajší kostol mestečka Ambalavao
Najkrajší kostol mestečka Ambalavao (zdroj: TK)
Odkaz kolonializmu je na Madagaskare cítiť
Odkaz kolonializmu je na Madagaskare cítiť (zdroj: TK)

Za kopcami, teda necelú hodinu cesty, sa objaví miesto, kde strávime najbližšie dve noci. Nenápadné miesto menom Fianarantsoa patrí k väčším mestám v centrálnej madagaskarskej vysočine, ktorá zaberá srdce exotického ostrova. Miest tu nie je veľa, skôr dediniek či zhluk domov z červenohnedej hliny roztrúsených v krajine a tak sa tu vo Fianare ako ho miestni prezývajú nájde domov pre viac než 120 tisíc obyvateľov. Madagaskarská vysočina je zaujímavá oblasť, pretože život sa tu odohráva v nadmorských výškach medzi 1000 – 1200 mnm a kým je v pobrežných mestách ako Morondava či Tuleár tridsať stupňov, tu vo Fianare sa miestni pri 15 stupňoch balia do teplých búnd a hrubých uterákov. Ubytujeme sa v hoteli Soratel na jednej z hlavných ulíc mesta, vyšliapeme s batohmi na piate poschodie a ideme sa prejsť, kým mesto nepohltí tma.

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad z hotela na mesto Fianarantsoa
Pohľad z hotela na mesto Fianarantsoa (zdroj: TK)

Mestu vdýchli dušu len v 19.storočí a jeho meno v preklade znamená „dobré vzdelanie“ čo symbolizuje aj vysoká škola, ktorá tu funguje. Dnes má Fianarantsoa dve tváre, pretože časť mesta sa rozlieva údolím a zvyšok obsadil vysoký pahorok odkiaľ sa dnes dvíhajú kostolné veže. Spodné mesto, kde bývame zaplnili farebné, špinavé a zaprášené trhoviská. Dostať tu všetko od čiernych banánov, cez zahnívajúce mandarínky až po použité batérie do áut. Rikše sa prepletajú dopravou pomedzi autá, motorky či mikrobusy a medzi celý dopravný chaos sa primiešajú desiatky ľudí, mnohí z nich bosí, náhliaci sa raz doprava raz doľava. Zamierime ku kostolnej veži z ktorej sa vykľul krásny kostol v európskom štýle. Pôsobí opustene, ale nie je prvým ani posledným. Zapadajúce slnko núti obchodníkov zatvárať svoje provizórne predajne a zostáva tu po nich na ulici len neskutočný bordel, kopy hnijúceho ovocia, zeleniny či plastových fliaš. Keď sa stratia predavači, objavia sa malé decká a pri prehrabovaní sa kopami odpadkov dúfajú, že sa tam nájde ešte niečo, čo by im pomohlo. Obrovské rozdiely človek sleduje len na jednej jedinej ulici, nieto ešte v celej krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Jedna z hlavných ulíc spodného mesta
Jedna z hlavných ulíc spodného mesta (zdroj: TK)
Život na hlavnej ulici
Život na hlavnej ulici (zdroj: TK)
Pri mäsiarstve
Pri mäsiarstve (zdroj: TK)
Kolégium sv.Františka Xaverského
Kolégium sv.Františka Xaverského (zdroj: TK)
Koloniálny kostol na prahu centra mesta
Koloniálny kostol na prahu centra mesta (zdroj: TK)
Domy naukladané na sebe
Domy naukladané na sebe (zdroj: TK)
Opustená železničná stanica
Opustená železničná stanica (zdroj: TK)
Trhovisko
Trhovisko (zdroj: TK)
Tepna mesta Fianarantsoa
Tepna mesta Fianarantsoa (zdroj: TK)

Fianarantsoa je večer pomerne tmavá a pochmúrna. Len občas svieti verejné osvetlenie a tak treba dávať pozor, kam človek šliapne. Je bežné, že namiesto kanálov sú tu len prázdne diery. Hľadáme miesto, kde by sme sa po celom dni dobre najedli, no spočiatku sa nám vôbec nedarí. Až tesne pri hoteli, no o ulicu nižšie si všimneme maličký podnik menom Ancre d´Or. Naokolo žiaden pohyb, nič čo by nasvedčovalo, že žije a len svetlo vo vnútri dáva nádej, že predsa bude otvorené. Otvoríme dvere a všetko sa zmení. Príjemný podnik, kde po stenách visia nádherné fotografie z ostrova a do toho milá obsluha. Objednáme si stejk zo zebu na zelenom korení a oddychujeme. Kým včera sme čakali na večeru celú večnosť, tu máme všetko do pol hodiny na stole. Prvý pohľad na stejky človeka presvedčí, že si vybral dobre (hoci na výber veľmi nemal). Chuť predbehne očakávania a ja sa rozplývam nad tým, že je to najlepšie jedlo aké sme dosiaľ na Madagaskare mali. Okrem toho si však objednáme aj jedno tradičné jedlo zvané romazava. Podáva sa v plechovej, oválnej nádobe a ide o vývar z hovädziny s dusenou zeleninou podobnou špenátu. Chuťovo je vývar veľmi chutný, aj listy, len mäso je nasekané tak, že je v ňom viac kostí, než mäsa. Ochutnať sme, ale ochutnali a o to nám išlo. Tomu sa povie geniálna bodka za dnešným dňom. Vrátime sa na izbu a keďže je Fianar najznámejšia vinárska oblasť ostrova, otvoríme si na ochutnávku fľašu miestneho bieleho vína. Aj to chutí lepšie, než by človek čakal a najmä je milé to, že som ešte pred mesiacom ani len netušil, že Madagaskar vyrába vlastné vína.

SkryťVypnúť reklamu
Najlepší stejk zo zebu na zelenom korení aký som na ostrove jedol
Najlepší stejk zo zebu na zelenom korení aký som na ostrove jedol (zdroj: TK)
Tradičné jedlo zvané romazava
Tradičné jedlo zvané romazava (zdroj: TK)

Z pootvoreného okna cítiť ako sa vonku rozlieva ráno chlad, ale slnko ho veľmi rýchlo vyženie z ulíc. Nahádžeme si veci do batohov, dáme si tie isté raňajky ako včera a môžeme ísť. Dnes je pred nami 410 kilometrov dlhá cesta na konci ktorej bude hlavné mesto Antananarivo. V praxi to môže znamenať takmer 8 hodín jazdy. Niet sa kam ponáhľať a tak sa pred odchodom zastavíme na pahorku v hornom meste. Je úplným opakom mesta spodného, ktoré je rušné a chaotické. Tu panuje ticho a pokoj vznášajúci sa pomedzi staručké domy s rozpadávajúcimi sa kamennými fasádami. Hlavnú ulicu zdobí trojica kostolov, katolíckych aj protestantských a najstarší z nich má takmer 150 rokov. Viaceré domy postavili v tradičnom štýle a preto sa tu objavilo množstvo sponzorov, ktoré sa snažia unikátnu architektúru Vysočiny zachovať, ale je pred nimi ešte dlhá cesta. V tieni domov posedávajú domáci, mladí chlapci sa snažia predať niekoľko drobností, ale inak sa tu život prevaľuje len veľmi pomaly. Prví krát sa nám stalo, že sú predavači na Madagaskare dotieraví. Horná Fianarantsoa je neporovnateľne zaujímavejšia, než spodná. Tá je však živšia a tak sa nádherne dopĺňajú. Posledným pohľadom je vyhliadka do údolia, ktoré zaplnilo niekoľko ryžových políčok. Vznáša sa nad nimi ešte ranná hmla a tak je scéna o kúsok magickejšia.

Horné mesto Fianarantsoa je plná kostolov
Horné mesto Fianarantsoa je plná kostolov (zdroj: TK)
Horné mesto
Horné mesto (zdroj: TK)
V jednej štvrti pár desiatok metrov od seba stoja tri kostoly
V jednej štvrti pár desiatok metrov od seba stoja tri kostoly (zdroj: TK)
Uličkami horného mesta
Uličkami horného mesta (zdroj: TK)
Horné mesto je na prvý pohľad historickejšie
Horné mesto je na prvý pohľad historickejšie (zdroj: TK)
Jeden z najstarších kostolov mesta
Jeden z najstarších kostolov mesta (zdroj: TK)
Ranná krajina za mestom
Ranná krajina za mestom (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke:
Prach ciest a batoh plný snov

foto: Tomáš Kubuš, Ambalavao, Fianarantsoa, 4-6.8.2015

Predchádzajúce články z Madagaskaru:
VII. Kráľovstvo rozprávkových lemurov
VI. Hľadanie zlatých lemurov v dažďovom lese
V. Antsirabe. Kde rikše ťahajú pešiaci
IV. Exotika pobrežnej Morondavy
III. Krajina čarovných baobabov
II. Kirindy. Prvé stretnutie s lemurmi
I. Prílet na ostrov a cesta do Morondavy

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 729x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 594x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 355x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 981x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 206x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Prečo sa na Slavíne nebratríčkovať s ruským veľvyslancom Bratčikovom (komentár šéfredaktorky)
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu