Madagaskar X. - Kráľovská Ambohimanga

Na Madagaskar sa necestuje kvôli historickým miestam, no ak ich človek túži vidieť, nájde ich tu. Neďaleko Antananariva ich leží niekoľko a Ambohimanga pod patronátom UNESCO patrí medzi tie najdôležitejšie na celom ostrove...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Hoci sa dnes ráno budíme v Antananarive, budeme tu aj najbližšie dni a tak sme sa rozhodli, že sa vyberieme spoznávať okolie hlavného mesta. V jeho blízkosti sa dvíha 12 pahorkov a kedysi dávno tu na každom z nich existovalo buď kráľovské mesto alebo mesto, ktoré spadalo pod Imerinské kráľovstvo. Kráľovská Ambohimanga je od centra Antananariva vzdialená zhruba 25 kilometrov, no aj napriek tomu sem cesta cez rôzne živé a farebné štvrte či mestečká trvá takmer hodinu. Miestami sa ocitneme v takej zápche, že nás predbiehajú obchodníci tlačiaci svoje vozíky po krajnici. Zástavba sa pomaličky stráca a to je neklamným znakom, že sa blížime k starobylému mestu. To sa rozkladá priamo na pahorku, kde dnes leží malé parkovisko, niekoľko obchodíkov a dokonca jeden z nich predáva aj suveníry. Hore ku kráľovskému palácu vedie kamenná cestička na konci ktorej sa otvorí prvé nádvorie odkiaľ sa vstupuje už priamo do opevneného areálu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Honosný vstup do palácového komplexu
Honosný vstup do palácového komplexu (zdroj: TK)
Za bránou sa rozleje kráľovský svet
Za bránou sa rozleje kráľovský svet (zdroj: TK)
Svet za bránou
Svet za bránou (zdroj: TK)
Hlavná brána
Hlavná brána (zdroj: TK)
Areál kráľovského paláca
Areál kráľovského paláca (zdroj: TK)

Ambohimanga v sebe ukrýva lákavú historickú patinu. Už pred 2000 rokmi tu mali žiť ľudia kultúry Vazimba o ktorých sa traduje, že prišli na svojich pirogách až z ďalekého Bornea. V malgašských príbehoch títo ľudia vystupujú ako prví obyvatelia Madagaskaru a dnes po toľkých rokoch je už ťažké oddeliť legendy od skutočnosti. Miestne príbehy dokonca dali prvým Vazimbom aj mená a tak sa traduje, že muž menom Ramboabesofy a žena Ramboamana mali dvoch synov z ktorých Zafihisoky podľa legendy priniesol prvé zebu na ostrov. Dnes niektorí dokonca veria, že Vazimba ani neboli ľudia, ale skôr nejakí duchovia, ktorí sem prišli a poprepletali sa s riekami, priepasťami či inými časťami prírody. V 15.storočí sem mali prísť z južných častí ostrova ľudia kultúry Merina, usadili sa tu a na pahorkoch začali stavať opevnené mestá. Aj prvá výstavba v Ambohimange korešponduje s ich príchodom, hoci ešte nemôžeme hovoriť o tom, že by tu stálo honosné sídlo ako ho vidíme dnes. To ako palác vyzerá dnes vieme vystopovať do počiatku 18.storočia, hoci až storočie nasledujúce sa tu naplno usadilo. Osudy paláca sú prepletené aj so známou kráľovnou Ranavalonou II. Do histórie Madagaskaru sa zapísala veľkými písmenami ako panovníčka, ktorá naplno rozvinula kresťanizáciu ostrova a dokonca sa v polovici 19.storočia starala o problémy akými bola deforestácia, ťažba uhlia a snažila sa reformovať aj poľnohospodárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Kráľovská Ambohimanga
Kráľovská Ambohimanga (zdroj: TK)
Celý areál obopína hradba
Celý areál obopína hradba (zdroj: TK)

Prašné nádvorie je ľudoprázdne a leží na ňom veľký ploský kameň, kde sa svojho času obetovali otroci, ale aj zvieratá, ktoré priniesli návštevníci. Nádvorie oddeľuje od posvätného kráľovského areálu vysoký biely múr ozdobený dvojicou diel. Zhotovil ich Francúz Jean Laborde, obľúbenec kráľovnej Ranavalony I. a neskorší francúzsky konzul na Madagaskare. Jeho osudy sa s ostrovom natoľko preplietli, že tu napokon zostal a napokon tu v roku 1878 aj umiera. Dnu do palácového okrsku sa vstupuje cez kamennú bránu nad ktorou je vyhliadka chránená slamenou strieškou. Až teraz za bránou vidno budovy a miesta, ktoré obývali panovníci. Paláce sú na prvý pohľad veľmi jednoduché a takmer celé postavené z dreva, čo im pridáva na kráse. Neďaleko nich jednu z uličiek zdobia kráľovské hrobky pripomínajúce rozprávkové chalúpky. Kedysi ich tu malo byť dvanásť, ale Francúzi na sklonku 19.storočia väčšinu z nich zničili, aby ukázali, že sú koloniálnou veľmocou. Dovnútra sa ísť nedá, ale na stenách aspoň visia tabuľky s menami členov kráľovskej rodiny, ktorí sa v nich ocitli. Celý areál mi príde ako labyrint poprepájaný hore dole rôznymi cestičkami. Ocitneme sa na druhom poschodí paláca Fandriampahalemana. Tu hore sú len dve menšie miestnosti. Sú pomerne skromné a nikoho by nenapadlo, že kráča kráľovskými komnatami. Interiér tvorí posteľ, pár fotografií, detailov a veľká, sklenená fľaša na rum. Fasáda miestnosti je príjemne pestrá a striedajú sa na nej odtiene zelenej, červenej aj bielej farby.

SkryťVypnúť reklamu
Kráľovské hrobky
Kráľovské hrobky (zdroj: TK)
Palác Fandriampahalemana
Palác Fandriampahalemana (zdroj: TK)
Ošarpaná krása
Ošarpaná krása (zdroj: TK)
Kráľovský palác zdobia príjemné farby
Kráľovský palác zdobia príjemné farby (zdroj: TK)

Vedľa paláca stojí netypická dvojposchodová veža Tranofitaratra z roku 1862. Vstupuje sa do nej buď priamo z nádvoria, alebo vrchným vchodom z paláca. Ten je lepší, pretože človeka hneď privedie do hlavnej miestnosti. Malgašský názov Tranofitaratra znie v preklade ako „sklenený domov“ a dokonale vystihuje celý priestor. Všade naokolo tvoria steny sklenené tabule s výhľadom na okolie. Bol to nápad kráľovnej Ranavalony II., ktorá sa tak hore v miestnosti stále cítila akoby bola vo svojej milovanej krajine. Celé vnútro tvorí len jeden jediný stôl na ktorom spočíva rozložený set príborov. Muselo sa tu krásne svojho času sedieť, obedovať alebo len piť čaj a mať pod sebou zvlnenú krajinu posiatu pahorkami. Zídeme nadol a nazrieme aj do spodnej časti Tranofitaratry, ale ani tu interiér nedokáže veľmi zaujať. Najkrajšou miestnosťou celej Ambohimangy je spodná časť dreveného paláca. Človek tam vstupuje z prašného nádvoria a ocitne sa v miestnosti za akú by sa nemuseli hanbiť ani mnohé európske paláce. Steny ozdobené kvietkovanými tapetami, masívny stôl, starý nábytok, doplnky až všetko vytvára ilúziu, že sme opustili Madagaskar.

SkryťVypnúť reklamu
Veža Tranofitaratra z konca 19.storočia
Veža Tranofitaratra z konca 19.storočia (zdroj: TK)
Vežu postavili, aby z nej bol krásny pohľad na okolie
Vežu postavili, aby z nej bol krásny pohľad na okolie (zdroj: TK)
Krajina pod Ambohimangou
Krajina pod Ambohimangou (zdroj: TK)
Interiér paláca
Interiér paláca (zdroj: TK)

Z nádvoria sa okrem spomenutých stavieb dvíha aj drevený palác Mahandrihono. Na prvý, ale aj druhý pohľad pripomína skôr obyčajnú stodolu, než panovnícky príbytok. Je však vzácny, pretože spomedzi všetkých stavieb kráľovského okrsku je palác Mahandrihono jediný, ktorý zostal stáť neporušený od kedy ho postavili, teda od prelomu 18. a 19.storočia. Práve tu býval kráľ s krkolomným menom Andrianampoinimerina, predtým než sa rozhodol presunúť hlavné mesto do Antananariva. Dnes je vo vnútri malé múzeum tradícii 19.storočia, no nechýba tu ani ohnisko obložené kameňmi, kde sa priamo mohlo variť, či vykúriť celý priestor. Podľa starého zvyku aj my vkročíme dnu pravou nohou, aby sa neurazili starí duchovia. Zaujímavosťou je, že palác bol vyhradený len pre panovníka a dokonca ani jeho manželky tu nesmeli stráviť noc. Som rád, že konečne vidíme na Madagaskare aj miesto, kadiaľ sa prechádzala história. Vyjdeme von z areálu a okolo hradieb sa v protismere hodinových ručičiek prejdeme na druhú stranu paláca, ale nič zaujímavé už cestou nestretneme. Vojdeme tak ešte raz na nádvorie, vylezieme hore na vstupnú bránu a keď sa nabažíme pohľadu na areál, môžeme ísť.

Neďaleko hlavnej brány
Neďaleko hlavnej brány (zdroj: TK)
Palácové budovy spoza hradby
Palácové budovy spoza hradby (zdroj: TK)
Veža Tranofitaratra
Veža Tranofitaratra (zdroj: TK)
Aj okolitú krajinu zdobia ryžové políčka
Aj okolitú krajinu zdobia ryžové políčka (zdroj: TK)

Asi kilometer odtiaľto v dedinke stojí ešte jeden zo symbolov Ambohimangy v podobe kráľovskej brány. Šoférovi povieme, nech nás počká až za ňou, že sa k nej chceme prejsť. Kedysi malo mesto brán hneď niekoľko, ale dnes z nich už nezostalo takmer nič a ľudia ich rozobrali aj na stavebný kameň. V lese medzi stromami objavíme kúsok kamennej hradby, tak ju preskúmame z tesnej blízkosti. Akurát pri nej stojí partia školákov a počúvajú výklad svojho učiteľa. Všetci spozorneli, keď sme sa tu ocitli, pretože asi nikto z nich nečakal takúto návštevu. K opevneniu prilieha aj úzka cestička Ambavahaditsiombiomby o ktorej sa tvrdí, že mala byť kedysi hlavnou cestou do kráľovského mesta. O čosi ďalej už malé námestie žije čulým ruchom. Naokolo je niekoľko domov a zopár obchodníkov ponúka čosi pod zub. Tu stojí kedysi najdôležitejšia brána menom Ambatomitsanaga, ktorá mala prívlastok kráľovská. Pulzuje okolo nej život. Chlapík v klobúku pripomínajúci Peruánca takmer zaspáva na jej okraji, hore pod strieškou si dve dievčatá púšťajú z mobilu pesničky, iní čakajú opretý o kamene na zázrak a niekoľko chlapov našlo tieň v jej prechode, kde sa hlasno rozprávajú. Miesto stretnutí. Okrem ľudí spočíva pri bráne aj obrovský, oválny balvan. Pôsobí akoby ho tu niekto zabudol, no kedysi mal dôležitú úlohu. Podobné kamene prezývali Malgaši vavahady a slúžili ako zaťahovacie dvere. Ambohimanga stojí za to a pred nami sú ďalšie tri kráľovské mestá...

Posvätná cestička Ambavahaditsiombiomby
Posvätná cestička Ambavahaditsiombiomby (zdroj: TK)
Kráľovská brána Ambatomitsanaga je symbolom mesta
Kráľovská brána Ambatomitsanaga je symbolom mesta (zdroj: TK)
Oddýchnúť si na kúsku histórie
Oddýchnúť si na kúsku histórie (zdroj: TK)
Nekúpite občerstvenie?
Nekúpite občerstvenie? (zdroj: TK)
Dnešná Ambohimanga
Dnešná Ambohimanga (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke:
Prach ciest a batoh plný snov

foto: Tomáš Kubuš, Ambohimanga, 7.8.2015

Predchádzajúce články z Madagaskaru:
IX. Andrigintra. Tajomstvo plné prachu
VIII. Fianarantsoa a najlepší zebu stejk
VII. Kráľovstvo rozprávkových lemurov
VI. Hľadanie zlatých lemurov v dažďovom lese
V. Antsirabe. Kde rikše ťahajú pešiaci
IV. Exotika pobrežnej Morondavy
III. Krajina čarovných baobabov
II. Kirindy. Prvé stretnutie s lemurmi
I. Prílet na ostrov a cesta do Morondavy

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

139 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 242x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 133x
  • Prečítané: 3 853x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 434x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 073x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 345x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 205x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Jozef Tvardzík

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Na zákulisných informáciách mohli zarobiť ľudia z okolia prezidenta.

  • 2h
Fico zrušil účasť v televíznej diskusii. Miloš Zeman tvrdí, že mu prišlo zle pre zranenia po atentáte
DPOH prekvapivo povedie Vladislava Fekete. Vstupenky chce predávať ako letenky a v divadle mať veľké mená
Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Peter Schutz

Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Slovensko sa posúva mimo bezpečnej zóny.

  • 10. apr
reklama
SkryťZatvoriť reklamu