Nizwa. Stretnutie so žralokom a tváre na zvieracom trhu

Na Nizwu je jeden deň málo. Nie preto, že by jej ulice praskali pod náporom pamiatok, mešít či orientálnych palácov, ale kvôli atmosfére, ktorú mesto vyžaruje. Tá neopakovateľná atmosféra väčšinou priťahuje miestami akými sú tržnice, malé i väčšie, provizórne priamo na chodníku ulíc alebo ukryté pred zrakmi za múrmi budov. A potom kde inde človek stretne pri prechádzke len tak voľne pohodeného žraloka aby o pár minút neskôr sledoval prehliadku dobytka, ktorý je na predaj?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Jedným z najkrajších a azda aj najzaujímavejším miestom Nizwy je trhovisko, kde predávajú zvieratá. Je piatok a vtedy je trh najživší, pretože sa sem zídu ľudia z blízkeho okolia. Veľké parkovisko pred hradbami je plné áut a ľudí vykladajúcich tovar. Na zadnej korbe nákladného auta sú už naložené ťavy a čakajú čo sa s nimi bude diať. Celý priestor trhoviska je vyplnený ľuďmi. V strede je štrková manéž, ktorou vedú svoje zvieratá ich majitelia. Ak sa niekomu zviera zapáči, dá o sebe vedieť a môže si ho obhliadnuť zblízka či kúpiť priamo na mieste. Na múriku posedáva skupinka starších mužov. Sivé brady dlhé niekoľko centimetrov, hlboké vrásky, v ruke zvierajú drevené paličky, neustále gestikulujú a horlivo diskutujú. Mladí chlapci v čisto bielych dišdašách, takmer nedýchajú, tak ich to celé vtiahlo do deja. Ženy čupia o kúsok ďalej a predávajú kozy. Aj pri nich sa občas niekto pristaví, ale obchody im na prvý pohľad veľmi nejdú. Premelie sa tu toľko zaujímavých tvári, akoby sa na jednom mieste zišiel celý Omán. Z davu sa vynorí žena v červených šatách s čiernou maskou na tvári aké zvyknú nosiť ženy v iránskom Bandar-e Abbase. Na tejto krajine je krásny ten multikulturalizmus, ktorí návštevníka prevedie aj inými krajmi tohto sveta. Vzadu sú na drevených koloch uviazané zvieratá. Došlo k potýčke medzi býkom a baranom, až sem musia zvolať majiteľov, aby znepriatelené zvieratá oddelili. Pod stromom sedí pol tucta mužov a zo spoločnej misy si rukami naberajú jedlo. Akoby ani nevnímali čo sa okolo nich deje a vytvorili si vlastný svet. Ten ománsky svet ma však dokonale pohltil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Ománci sledujú predvádzanie zvierat

Obrázok blogu


Na trh s dobytkom sa vždy zlezú muži z celého mesta

Obrázok blogu


Fotogenický dedko na trhu

Obrázok blogu


Momentka zo zvieracieho trhu

Obrázok blogu


Niekedy idú zvieratá sami, inokedy im treba pomôcť

Obrázok blogu


Mladý "princ"

Obrázok blogu


Trhovisko je krásne živým miestom

Obrázok blogu


Mladík z trhu

Obrázok blogu


Kúpiť sa tu dajú aj kozy

Obrázok blogu


Pred aj po obchode treba porátať peniaze

Obrázok blogu


Starý Ománec

Obrázok blogu


Rozhovor ma trhovisku

Obrázok blogu


Kravy si môže kupujúci prísť prezrieť aj sem

Obrázok blogu


Žena v maske

Obrázok blogu


Po predaji si treba oddýchnuť a spoločne sa najesť

Uličky mesta začínajú po sieste pozvoľna ožívať. Šedé, cínové mraky sa pomaličky prevaľujú oblohou a odrazu je šero ako pár minút predtým, keď sa krajina ponorí do nočnej tmy. Začína pršať. Je to nesmierne osviežujúce po niekoľkých suchých mesiacoch. Chodníky sa trblietajú a začínajú sa vytvárať malé potôčiky. Prechádzam sa spoločne s ďalšími ľuďmi a teším sa ako sa o mňa rozbíjajú dažďové kvapky. Po necelej polhodinke mraky odišli a s nimi aj posledné kvapky. Nizwa ukrýva vo svojom starom meste obrovskú tržnicu prehľadne rozdelenú do sektorov, aby sa v nej vedel aj neznalý človek poľahky zorientovať. Vchádzam dnu a mám pocit, akoby som sa ocitol niekde na trhovisku v Strednej Ázii. Najväčšiu miestnosť si nechali pre seba predajcovia ovocia a zeleniny. Predavači sedia na malých koberčekoch vysoko na svojich pultoch vykladaných kachličkami. Farebná symfónia láka návštevníka, aby niečo ochutnal. Pri východoch predávajú domáce cukrovinky. Najtypickejšou z nich je miestna chalva, ktorú majú pripravenú v kelímkoch. Má konzistenciu ako puding a jej malé kúsky s vôňou medu a orieškov doslova tancujú na jazyku. Najväčšími maškrtníkmi sú najčastejšie starí dedkovia, ktorí sem prídu, objednajú si veľkú chalvu, posadia sa na staré prútené stoličky a začnú preberať udalosti posledného dňa. Vonku priamo na chodníku si rozložili svoje „obchody“ muži v typických snehobielych odevoch zvaných dišdaša. Na hlave spočíva „kuma“ tradičná čiapočka s vyšívanými vzormi. Ešte nikdy predtým som nevidel granátové jablká veľké ako päsť dospelého muža. Improvizovaný rybí trh sa rozložil na rohu ulice. Okolie je sfarbené do atramentovej čiernej farby z veľkých sépii naukladaných na starých novinách. Mladík s výzorom sympatického piráta si ma ostrým zrakom premeriava, no napokon sa aj on usmeje. Dlho stojím opretý o ošarpanú stenu a pozorujem ako okolo mňa plynie každodenný život ománskeho mesta. Rybí trh mi pripraví ešte jedno prekvapenie. Stratím sa za rohom domu a zrazu nájdem ležať na zemi obrovského žraloka. Je lepšie stretnúť ho tu ako niekde v mori. Síce je žralok len pohodený na zemi a je zrejmé, že už dávno nežije stále z neho ide akýsi zvláštny rešpekt, ktorý nedovolí priblížiť sa k nemu na dosah ruky.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Trhovisko podobné tým stredoázijským plné zeleniny a ovocia

Obrázok blogu


Ryby sa môžu predávať kdekoľvek na ulici

Obrázok blogu


Oddych popri predávaní

Obrázok blogu

Výber z rozmanitých rýb

Obrázok blogu

Nákup rýb priamo na ulici

Obrázok blogu


Starý Ománec na nákupe

Obrázok blogu


Predavač a jeho váha

Obrázok blogu


Mladý námorník nad úlovkom

Obrázok blogu


Niekto sleduje trh z diaľky

Obrázok blogu


Predáva sa na pultoch alebo jednoducho priamo na zemi

Obrázok blogu


Ománec v snehobielej dišdaši

Obrázok blogu

Bezcieľne sa túlam mestom až dokým sa začne stmievať a potom si hľadám útočisko. Vedľa hlavnej ulice sú vysvietené podniky, tak končím v jednom z nich. Vonku postávalo niekoľko Pakistancov, tak som vedel, že tu nájdem niečo dobré pod zub. Jedálny lístok tu nefunguje, tak mi ukazujú na tanieroch čo majú a napokon si vyberiem kura tikka masala. Tá chuť je vynikajúca a všetci v podniku jeme svorne len rukami. Kto by sa tu obťažoval s príbormi? Veľmi sa mi tu páči, tak tu ešte po jedle dlho posedávam a pomaly si odpíjam z ománskeho čaju s mliekom a píšem denník. Už stačí chytiť len taxík k hotelu a ďalší rozprávkový deň sa pomaly uzatvára.

SkryťVypnúť reklamu

foto: Tomáš Kubuš, Nizwa, 26-27.9., 1-2.10.2009

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu