Piazza Armerina. Svet zostavený z kamienkov

Sicílske vnútrozemie skrýva medzi svojimi zlatistými obilnými poliami mnoho nečakaných prekvapení. Obilnica Ríma, taká prezývka prischla Sicílii za čias rímskeho impéria. Až tu, keď sa návštevník díva na okolitú krajinu tomu skutočne pochopí. Zvlnené polia sa striedajú s vinicami, na slnkom rozpálenej zemi pestujú veľké melóny a na malých pasienkoch pobehujú stáda kôz či kráv. Bukolická krajina ako zo starých veršov. Len pár kilometrov od mesta Piazza Armerina leží bohatá rímska vila pod patronátom UNESCO. Pýši sa tým, že sa v jej miestnostiach nachádzajú najbohatšie, najkrajšie a najzachovalejšie rímske mozaiky na celom svete...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už v samotnom centre Piazze Armeriny ukazujú šípky smer k rímskej vile, aby nikto nepoblúdil. Veľa ľudí mesto prebehne ako z rýchlika a preto sú jeho úzke, ošarpané uličky autentické a trochu ospalé. Vysoko nad domami tróni baroková katedrála zo 17-18.storočia s obrovskou kopulou a pred ňou sa na malom vydláždenom námestí stretávajú dôchodcovia, aby sa tu v tieni stromov pozhovárali. Nikto sa nikam neponáhľa a to je na tomto kúte sveta obdivuhodné. Všetko tu plynie tak inak, ako sme zvyknutí z domu a pritom zdanlivo všetko funguje. Pár kilometrov za Piazzou Armerinou sa začne cesta z kopca zvažovať do zeleného údolia, kde leží vila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Mesto Piazza Armerina tróni na kopci

Obrázok blogu


Dominantou mesta je obrovská katedrála

Rímska vila Villa Romana del Casale sa pýši tým, že sa v jej miestnostiach nachádzajú najbohatšie, najkrajšie a najzachovalejšie rímske mozaiky na celom svete. Ako aj v prípade svetoznámych Pompejí, aj tu môžeme za to ďakovať prírodnej katastrofe. V 12.storočí došlo v tejto oblasti k mohutnému zosuvu pôdy. Vila aj s mozaikovou výzdobou sa stratila pod niekoľkometrovými nánosmi bahna a upadla do zabudnutia. Trvalo dlhé storočia, kým jej poklady uzreli svetlo sveta, no dá sa povedať, že práve vďaka tomu sa tak neobyčajne zachovali. Vonku stojí veľa stánkov s knihami, pohľadnicami, čerstvou osviežujúcou ovocnou šťavou a ďalšími suvenírami od výmyslu sveta. Cesta vedie okolo starého kamenného oblúka dovnútra vily. Tá je dnes takmer celá sprístupnená pre zvedavých turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Ruiny rímskej vily sú zasadené do krásnej sicílskej krajiny

Obrázok blogu


Ruiny rímskej vily Casale

Obrázok blogu


Podlahy vily sú vykladané mozaikami

Nad mozaikovými „kobercami" vedú umelo zhotovené cestičky a nad hlavami stojí plastová strecha chrániaca mozaiky pred nevyspytateľným počasím. Aspoň takýmito drobnosťami sa ich snažia archeológovia uchovať aj pre ďalšie generácie. Pod nohami ožívajú príbehy z rímskej i gréckej mytológie, histórie a ja neviem kam sa skôr pozrieť. Na začiatku kráčam miestom, kde stáli kedysi kúpele. V takejto bohatej vile, akou vila neďaleko Armeriny nepochybne bola, samozrejme nesmú chýbať. Oddychujúcim ľuďom spríjemňovali chvíle obrázky maličkých Kupidov vezúcich sa na lodi obklopenej rybami. Jeho osemuholníkový pôdorys pripomína prepychovú miestnosť z tzv. Zlatého Domu, ktorý mal v centre Ríma postavený cisár Nero. Aj miesta kadiaľ sa prechádzame patrili rímskemu cisárovi. Mal by ním byť Maximiánus, ktorý vládol spoločne s Diokleciánom na prelome 3. a 4.storočia. Nie je žiadnym prekvapením, že luxus aký vypĺňal vilu mal pod palcom samotný imperátor. Za kúpeľmi sa musí skrývať palestra, čiže telocvičňa. Tá však na rozdiel od gréckeho sveta nepredstavovala atletickú dráhu, ale skôr menšiu miestnosť, kde sa prišiel človek rozcvičiť predtým ako sa ponoril do horúcej vody v kúpeľoch. Ústredným motívom výzdoby sú kone, alebo lepšie povedané preteky konských záprahov. Štyri konské hlavy ozdobené konárikmi za sebou ťahajú voz vedený Rimanom s krátkym bičom v ruke.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Miestnosť malého lovu

Obrázok blogu


Jazdec loviaci divú zver

Obrázok blogu


S korisťou

Obrázok blogu


Lov na diviaka

Obrázok blogu


Ranený lovec

Obrázok blogu


Pri love sem tam pomohol aj kameň

Obrázok blogu


Prípravy na lov

Obrázok blogu


Kupid s delfínom

Obrázok blogu


Kupidi na člne loviaci ryby

Obrázok blogu


Kupid na loďke

Obrázok blogu


Tanečnica so závojom

Obrázok blogu


Slúžka nesie v skrinke prípravky do kúpeľa

Obrázok blogu


Rímska aristokracia

Obrázok blogu


Víťazný vozataj v palestre

Obrázok blogu


Vozataj počas závodu

Obrázok blogu


Ozdobený štvorzáprah

Najväčším priestorom vo vile je nepochybne peristyl, živá záhrada vo vnútri domu obkolesená stĺporadím. Príbehy vyskladané z tisícok maličkých kamienkov ho obiehajú po celom obvode. Aj tvárí či postáv sú tu snáď stovky. Toto je na Piazze Armerine fascinujúce, pretože každý krok, ktorý návštevník vily spraví mu skrášli ďalšia a ďalšia mozaika stará takmer dve tisícročia. Ponorí sa do sveta dávno strateného a s postavami môže prežiť rybolov na malých roztrasených loďkách, poľovačku na exotické zvieratá alebo sa pridať k známym dievčatám v červených bikinách. Oni patria k najznámejšími obrázkami zo starovekej vily. Z pôvodných desiatich postáv prežilo do dnes len deväť. Pri pohľade na ne je zrejmé, že bikini nie sú vynálezom posledných desaťročí. Ich postavy sú akoby zamrazené v čase a stačí jedno lusknutie prstov, aby znovu ožili. Dievča s ryšavými vlasmi posiluje s malými činkami, ďalšia chytá letiaci disk, dve z nich utekajú a iné si zase hádžu malú štvorfarebnú loptičku.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Endymión očakávajúci príchod milovanej Selené

Obrázok blogu


Giganti zasiahnutí Heraklovými šípmi

Obrázok blogu


Kupid obklopený viničom

Obrázok blogu


Majnáda

Obrázok blogu


Dievčatá v bikinách

Obrázok blogu


Hra s loptou

Obrázok blogu


Atlétka v bikinách

Obrázok blogu


Najstaršie bikini sveta?

Obrázok blogu


Korunovácia víťazky v súťaži

Obrázok blogu


Atlétka

Obrázok blogu


Atlétka

Obrázok blogu


Hádzanie diskom

Obrázok blogu


Hádzanie diskom

Obrázok blogu


Staroveké činky

Obrázok blogu


Korunovácia víťazky

Nie každá mozaika vo vile skrýva v sebe príbeh. Niektoré z nich sú len fantastickým spojením geometrických tvarov, kociek, obdĺžnikov a rôznych čiar. V malej miestnosti ležiacej tesne vedľa peristylu stojí postava ženy v krásnych bohatých šatách. Ak predpokladáme, že majiteľom vily je naozaj cisár Maximiánus, mala by to byť jeho žena Eutrópia. Prepychové, voľné šaty jej siahajú až k členkom, okolo krku má náhrdelník a účes typický pre ženy z majetnejších rodín na prelome storočí. Rád by som sa dozvedel koľko mozaík sa tu skrýva, pretože to číslo by bolo neskutočné. Pri východe sa cez mozaikový koberec dokonca prechádza a človek sa môže zohnúť a dotknúť sa týchto diel. Človek má tendenciu hodnotiť čo je najkrajšie, čo sa mu najviac páčilo, ale zistí, že to je v Piazze Armerine pomerne veľký problém. Triclinium slúžilo ako veľká jedáleň, kde sa schádzali nielen obyvatelia vily, ale aj ich návštevníci pri nekonečných hostinách. Hostia poväčšine ležali na špeciálnych lehátkach a otroci im prinášali jeden chod za druhým. Z miestnosti sa ozývala hudba, alebo spev a tanec mladých dievčat. Kto pozná antickú mytológiu nevidí pri pohľade na podlahu triclinia len obyčajné postavy. Herakles tu plní svojich desať úloh. Zabíja nemejského leva, Hydru z Lerny, čistí Augiášov chliev alebo chytá krétskeho býka. Pohľad mýtického hrdinu je upretý do diaľky, hlavu mu zdobí veniec a cez telo má prehodenú leviu kožu.

Obrázok blogu


Lovec na koni

Obrázok blogu


Tiger hľadí do zrkadla

Obrázok blogu


Moreplavci vracajúci sa do Ríma

Obrázok blogu


Prípravy na lov

Obrázok blogu


Prevoz divého zvieraťa z Afriky

Obrázok blogu


Farmár

Obrázok blogu


Voly treba správne uviazať

Obrázok blogu


Lovec na koni

Obrázok blogu


Cisár Maximiánus, majiteľ rímskej vily

Obrázok blogu


Cisár Maximiánus, majiteľ rímskej vily

Obrázok blogu


Orfeova sála

Kto chce môže si mozaiky čítať ako otvorenú knihu. Je to krásny kus umenia. Žiadne pseudoumenie moderných „umelcov", ktorí spravia bielu bodku na čierne pozadie a tvária sa akoby dobyli svet. Tieto mozaiky preveril čas. Vonku stoja rozborené múry vily a všade naokolo sú vysadené farebné kvety s vôňou leta. Sicília je vždy plná kvetov. Nielen ich, ale aj historických pokladov.

foto: Tomáš Kubuš, Piazza Armerina 2009-2011

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu