Severná Sýria alebo okolie Aleppa

Naše dni v Sýrii sú už spočítané. Pred odchodom z tejto krásnej krajiny sme si povedali, že ešte musíme preskúmať okolie Aleppa, ktoré sa stalo na pár dní našim domovom. Kto si myslí, že okolie druhého najväčšieho sýrskeho mesta nemá čo ponúknuť, veľmi sa mýli. Práve tu sa totiž nachádza známy kláštor sv.Šimona, ruiny malého kláštora v Mushabbaku, rímske hrobky vytesané do skál za mestečkom Qatoura a v neposlednom rade aj starodávny chetitský chrám v Ain Dara...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ráno nevyrážame do ulíc ako obvykle, ale čakáme kým sa zjaví (a či vôbec) náš šofér aby sme sa vybrali na celodenný výlet do okolia Aleppa. Chvíľku sa motáme na ulici a prichádza k nám Mohammed. Sympatickým úsmevom a rýchlym krokom nás vedie k svojmu mikrobusu a vyrážame. Nekonečné predmestia Aleppa sú preplnené domami. Až keď sa nám konečne podarilo vymotať sa z mestského bludiska sa otvára pohľad na zaujímavú krajinu. Zvlnené pahorky sú posiate kameňmi „vyrastajúcimi“ zo zeme medzi ktorými sa dvíhajú štíhle zelené ihličnaté stromy. Na prvý pohľad pôsobí krajina až priveľmi nehostinne, no pri lepšom pohľade vidíme kopu poľnohospodárskych políčok ku ktorým sa od skorého rána skláňajú ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mushabbak
Spoza kopca sa začínajú vynárať ruiny kamenného kláštora. Je ním Mushabbak, naša prvá zastávka na ceste za sv.Šimonom. Mushabbak spolu s viacerými ďalšími miestami v severnej časti Sýrie nosia prívlastok „mŕtve mestá“. Opustené boli už pred mnohými stáročiami, ale dnes si v jeho tesnej blízkosti našla svoje miesto pre život sýrska rodina pastierov oviec. Práve stádo oviec pasúce sa pred ruinami dodáva tomuto miestu príťažlivú bukolickú atmosféru. Túlame sa jeho ruinami pričom obdivujem ako je skvelo zachovalý. Jeho rady štíhlych a vysokých stĺpov, kamenné okenice a úžasné detaily vyryté do tvrdého kameňa. Prichádzajú za nami malé deti, ale starý muž sediaci v tieni kláštora ich okríkol a oni smutne odchádzajú. Škoda, veď nás prišli len pozdraviť. Mladá žena zahalená v čiernych dlhých šatách naberá zo studne vodu, kýbeľ si postaví na hlavu a ladnými pohybmi sa vracia do útrob domu. Mushabbak slúžil v minulosti ako miesto, ktoré vítalo pútnikov smerujúcich ku kláštoru sv.Šimona.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Kláštor Mushabbak

Obrázok blogu


Okno do kláštora

Obrázok blogu


Kamenný interiér je dnes vyplnený tichom

Obrázok blogu


Na stĺpoch sa strieda iónsky aj korintský štýl

Obrázok blogu


Pohľad do neba

Obrázok blogu


Malý chlapec býva s rodinou vedľa kláštora

Obrázok blogu


Krajina v okolí Mushabbaku

Qatoura
Najväčším lákadlom Qatoury sú nepochybne rímske hrobky vytesané do skál. Nikdy predtým som o tomto mieste nepočul, tak som sa potešil, že uvidíme niečo čo sme ani nečakali. Krajina sa zapĺňa skalami a to znamená, že už nie sme ďaleko. Za mestečkom stojí vedľa cesty skalná stena plná rozmanitých reliéfov. Dve tisíc ročné portréty Rimanov aj dnes neprítomne hľadia do diaľky na okolitú prírodu. Veľmi sa mi tu páči aj keď je tu hrobiek len niekoľko. Chvíľu lozíme po oblých skalách do výšky, ale pohľad na kúsoček starovekej histórie je zaujímavejší.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Rímske reliéfy na skale v Qatoure

Obrázok blogu


Qatoura

Obrázok blogu


Hrobky

Obrázok blogu


Vitajte v Qatoure

St.Simeon (Qalaat Semaan)
Premeňme sa aj my nachvíľu na pútnikov a poďme spolu preskúmať jeho krásy. Prvé čo človeku udrie do očí je neobyčajné prostredie v ktorom je kláštor zasadený. Všade naokolo sú vysadené vysoké borovice. Ich vôňa sa nesie krajinou a presycuje vzduch až navodzuje atmosféru prechádzky lesom. Kláštor je omnoho väčší ako som si ho predstavoval. Ruiny a príbeh sv.Šimona nás prenesie naspať do 5.storočia. Šimon sa narodil ako syn chudobného pastiera v okolí starovekej Antiochie. Na samom začiatku sa síce pripojil k mníchom do ich spoločenstva, ale prišiel na to, že týmto životom chce putovať sám. Odchádza žiť sem do kláštora, kam za nim prichádzajú zástupy pútnikov prosiacich o radu či zázrak. Aby sa Šimon vyhol ľuďom, ktorí sa ho chceli dotýkať vyliezol na stĺp. Ten mal spočiatku 3 metre, no neskôr narástol na 6, 12 až sa ustálil na 18 metroch. Čím dlhšie stál na stĺpe, tým rástla jeho reputácia a stále viac pútnikov prichádzalo, aby ho aspoň na chvíľu zazreli. Šimon prežil na stĺpe neuveriteľných 38 dlhých rokov. Ešte aj dnes keď človek zavrie oči si s kúskom fantázie dokáže predstaviť ako to tu vyzeralo. Počuje hlas z vysokého stĺpu, pod ktorým sa rozlieva ľudské more hltajúce každé vypustené slovo. Otvorím oči a predo mnou je vstup dovnútra kláštora a malý, nenápadný biely podstavec so zvyškom stĺpu. Dnes má možno dva metre a ani sa nechce veriť, že on je tým stĺpom na ktorom sa odohrával tento zaujímavý príbeh jedného človeka. Kláštorom sa preháňa jemný vetrík s borovicovou vôňou. Odráža sa od kamenných stien, ktoré vydržali nápor storočí až do dnešných dní. Kláštor stojí na okraji kopca a ponúka panoramatický pohľad na celé okolie. Na to, že sme v Sýrii je naokolo až príliš veľa zelenej farby. Priamo pod kláštorom ležia ruiny mesta Deir Semaan a v diaľke sa rysujú ďalšie spomienky minulosti. Na horizonte sa dvíhajú kopce patriace susednému Turecku. Za kláštorom v tesnej blízkosti starých byzantských hradieb je malá kaplnka slúžiaca na pochovávanie. Je pozoruhodné, že celý priestor komplexu je takmer rovnako veľký ako Istanbulská Hagia Sofia. Príjemným borovicovým hájikom prichádzame aj k baptistériu. Za ním sa rozkladá neveľký olivový háj. Prechádza ním posvätná cesta na konci ktorej stoja ruiny monumentálneho oblúku. Z tohto miesta nikto neodchádza sklamaný.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Kláštor sv.Šimona

Obrázok blogu


Stĺp z ktorého sa Šimon pozeral na svet

Obrázok blogu


Vo vnútri kláštora

Obrázok blogu


Ruiny jednej z kláštorných stien

Obrázok blogu


Šedivá krajina severnej Sýrie

Obrázok blogu


Kláštor je aj dnes impozantný

Obrázok blogu


Malá stavba slúžila na pochovávanie

Obrázok blogu


Kláštor sv.Šimona

Obrázok blogu


Ruiny baptistéria

Obrázok blogu


Baptistérium

Obrázok blogu


Ruiny kláštora

Ain Dara
Posledným miestom, ktoré si dnes pozrieme sú vykopávky chetitského chrámu Ain Dara. Turistov sem veľa nezavíta a tak sa tešíme, že ho budeme mať celý len pre seba. Pred nami sa dvíha neveľký pahorok a už tušíme, že práve na ňom sa skrýva tento chetitský poklad. Prašnou cestičkou stúpame až na vrchol. Krajina je posiata zelenými políčkami. Zvlnené pahorky na horizonte ležia už v Turecku. Spoza rohu sa vynára nádherná levia hlava vytesaná do čierneho kameňa. Srdce sa rozbúchalo a oči si premeriavajú krásny chrám, ktorý prežil do dnešných dní. Končekmi prstov sa prechádzam po starých kamenných okrídlených levoch. Zub času ich pomaličky farbí do oranžova, no oni nepovedia ani slovo. Sedíme na schodoch a vychutnávame si ďalšie nádherné miesto tohto sveta.

Obrázok blogu


Chetitský chrám v Ain Dara...

Obrázok blogu


...je plný kamenných reliéfov...

Obrázok blogu


...kde sa stretnete zoči voči s okrídlenými levmi...

Obrázok blogu


...ich úsmev si Vás získa...

Obrázok blogu


...a už sa nebojíte priblížiť sa bližšie...

Obrázok blogu


...a ešte bližšie...

Obrázok blogu


...a napokon sa ísť spriateliť aj s ďalšími kamennými zvieratami...

Obrázok blogu


...ktoré Vám pošepkajú, aby ste si vyšli na blízky pahorok...

Obrázok blogu


...a pred odchodom sa na ne pozreli z výšky...

Obrázok blogu


...už ostáva len poďakovať a zaželať im ďalších tisíc rokov...

Vraciame sa do Aleppa, kde strávime poslednú noc v Sýrii, čo znamená, že naše blízkovýchodne dobrodružstvo sa pomaličky, ale isto blíži ku koncu. Zajtra ráno nás čaká moje milované Turecko. Neviem sa ho dočkať...

foto: Tomáš Kubuš, Mushabbak, Qatoura, St.Simeon, Ain Dara, 31.7.2008

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 798x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 117x
  • Prečítané: 2 822x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 364x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 995x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 230x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 098x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu
Nezákonne ovplyvnil voľby. Za antikampaň proti Korčokovi dostal exminister Draxler pokutu 300 eur

SITA a 1 ďalší

Nezákonne ovplyvnil voľby. Za antikampaň proti Korčokovi dostal exminister Draxler pokutu 300 eur

O pokute rozhodol Okresný súd v Bratislave.

  • 59m
Škriniar hľadá riešenie. Má pozoruhodné schopnosti, je totálny líder, tvrdia experti
Fullovu galériu vedie nominant SNS. Prvý raz ju videl v deň nástupu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu