Transsibírskou magistrálou z Moskvy do Pekingu

Transsibírska magistrála z Moskvy do Irkutsku a potom Transmongolská železnica až do Pekingu. Tri týždne na ceste, 147 hodín vo vlakoch, 7600 kilometrov po koľajniciach a 65 fotografií z nádhernej cesty...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Transsibírska magistrála patrí medzi tie čarovné cesty akými je trebárs Hodvábna cesta, Kadidlová cesta či Route 66, no málokto si ju vie skutočne predstaviť. Hodiny, desiatky hodín vo vlaku mnohých odrádzajú, no práve o tých hodinách táto cesta je. Viezť sa vlakom cez pol sveta a vypnúť. Vykašľať sa na mobil a hodiť ho do batohu, nehľadať žiadne pripojenie na wifi a obťažovať sa elektronickým smogom. Nič. Len vypnúť, stáť v uličke a hľadieť na krajinu, ktorá sa mení tak pomaličky, že to človek dokáže spozorovať, popíjať čierny čaj, rozprávať sa s ľuďmi alebo si čítať knihu. Čas tam vo vagóne beží inak než za oknom uháňajúceho vlaku a má v sebe čaro Orientu, kde sa podobne prelieva v čajovniach starých historických miest. Na Transsibírskej magistrále má človek tú vzácnu možnosť rozmýšľať a nikam sa neponáhľať. Len byť súčasťou tejto cesty a snáď nikde inde neplatí viac ona slávna veta, že „cesta je cieľ“. Skutočne to tak je. Desiatky hodín vo vlaku sa odrazu rozplynú a zisťujem, že som „nič nestihol“. Záložka v Zločine a treste je v polovici, denník mešká o niekoľko strán, no cítim sa nadšený z toho, že som videl milión briez, drevené dedinky, tajgu a tie tisíce neuchopiteľných kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta z Moskvy do Pekingu je jedna z mnohých, ktorá sa dá vlakom po koľajniciach Transsibírskej magistrály absolvovať. Tá tradičná cesta končí vo Vladivostoku po 9128 kilometroch, no trasa vedúca cez Mongolsko a orientálnu Čínu je lákavejšia. Je aj o čosi kratšia, pretože vlak z Moskvy do Pekingu urazí len cca 7600 kilometrov, no o to tu vôbec nejde. Tisíc kilometrov v nekonečnom Sibíre nehrá rolu. Na začiatku je Moskva so svojim slávnym Červeným námestím po ktorom som sa prechádzal veľa krát a tak je len akýmsi symbolickým začiatkom.

Moskovské mrakodrapy
Moskovské mrakodrapy (zdroj: TK)
Pamätník prvej svetovej vojny
Pamätník prvej svetovej vojny (zdroj: TK)
Začiatok Transsibírskej magistrály s Červeným námestím
Začiatok Transsibírskej magistrály s Červeným námestím (zdroj: TK)

Vlak sa pohne z moskovskej Jaroslavskej stanice a cesta začne. Vzrušujúci pocit a v hlave je toho toľko, že to o seba naráža, pretože sa človek teší na všetky tie miesta. Prvé metre, kilometre, prvé desiatky kilometrov až stovky. Akoby sa stále niečo dialo. Ulička, okná, samovar s vriacou vodou, čaj, prvé jedlo, dedinky či mestečká. Vlak uháňa, sem tam zastaví a niektoré prestávky sú minútové iné dokonca polhodinové. Na perónoch predávajú pirôžky, pelemeni, čerstvé ovocie, malé jahôdky, čučoriedky či maliny. Mohutná Volga a cibuľovité kupoly chrámov v Jaroslavli. Prvá noc sa rozprestrela, tri ďalšie pred nami na ceste do Irkutsku. Mám rád noci vo vlaku. Zvuk cesty ma vždy ukolíše a ja si len ľahnem a spím. Ešte radšej mám vo vlaku rána. Vstávam skoro, všetci spia. Vagónom sa rozlieva ticho, spravím si čaj s bergamotom a ten vytvára príjemnú kulisu ku krajine za oknom. Kirov, Balezino, Kungur a odrazu je podvečer a za oknom sa mihne obelisk na 1777.kilometri, ktorý je hranicou medzi Európou a Áziou. Vlak už má za sebou viac, než 24 hodín a mne príde, že sme nastúpili len pred chvíľkou. Večerný Jekaterinburg je len zastávkou, no na opačnej strane Uralu v sibírskom Tyumene sa flákame ranným rozospatým mestom, takmer len v pyžame. 2700 kilometrov a Lenin v Omsku a rieka Irtyš. Niekoľko ďalších hodín a vlak pretne obrovský Ob a zastaví v Novosibirsku. Toľko známych mien. Tretia noc vo vlaku a stále mám pocit, ako to rýchlo uteká. Tajga. Nekonečná tajga. Brezy, brezy, brezy, no má to svoje čaro. Všade sú lesy a ak by niekto tvrdil, že Sibír nikdy neskončí, tu by sa tomu dalo uveriť. Priestor tu dostáva iný rozmer a človeka udivuje to, ako sa sem tam objaví malá dedinka plná drevených domov. Nikde nič. Desiatky kilometrov ničoho a predsa tu je život. Krasnojarsk. 4000 kilometrov. Obrovský most cez rieku Jenisej, ktorý vyhral v 1900 cenu na svetovej výstave v Paríži a dodnes zdobí 10-rubľovú bankovku. Moderný Krasnojarsk prekvapí každého. Stanica, okolie stanice, námestie, všetko dokonale upravené. Posledný deň a posledná noc. Terén sa dvíha. Objavia sa pahorky, neďaleko na juhu pohorie Sajany, vlaky naložené drevom, lesy, lesy a lesy. Čaj, karty, kniha, výhľad z vlaku. No žiadna nuda. Až teraz som si uvedomil, že som sa ešte ani chvíľku nenudil. Taišet a Súostrovie gulag. Z vlaku ich nevidno, ale sú tam, v diaľke, v temnote. Rozpadnuté relikty spomínajú na dobu, ktorá nebola tak dávno. Posledné nákupy čerstvých a voňavých pirôžkov vo vlaku a keď sa rozplynie tma, objaví sa Irkutsk. Konečná. 5139 kilometrov a 86 hodín vo vlaku. Geniálne!

SkryťVypnúť reklamu
Nastupovať! Cesta do Irkutsku začína
Nastupovať! Cesta do Irkutsku začína (zdroj: TK)
V kupé
V kupé  (zdroj: TK)
Vlaky, všade samé vlaky
Vlaky, všade samé vlaky (zdroj: TK)
Stanica v mestečku Danilov
Stanica v mestečku Danilov (zdroj: TK)
Najesť sa môžete v reštauračnom vozni alebo si jedlo priamo objednať
Najesť sa môžete v reštauračnom vozni alebo si jedlo priamo objednať (zdroj: TK)
Ruské dedinky ešte stále v európskej časti
Ruské dedinky ešte stále v európskej časti (zdroj: TK)
Krása širej ruskej krajiny
Krása širej ruskej krajiny (zdroj: TK)
Železničná stanica v Jekaterinburgu
Železničná stanica v Jekaterinburgu (zdroj: TK)
Socha Lenina na námestí v sibírskom Tyumene
Socha Lenina na námestí v sibírskom Tyumene (zdroj: TK)
Znamenskii chrám v Tuymene
Znamenskii chrám v Tuymene (zdroj: TK)
Rieka Irtyš
Rieka Irtyš (zdroj: TK)
Aj sibírsky Omsk má stále svojho Lenina
Aj sibírsky Omsk má stále svojho Lenina (zdroj: TK)
Život na železničnej stanici v Barabinsku
Život na železničnej stanici v Barabinsku (zdroj: TK)
Večer v Novosibirsku
Večer v Novosibirsku (zdroj: TK)
Ráno v mestečku Mariinsk
Ráno v mestečku Mariinsk (zdroj: TK)
Prekvapivo moderný Krasnojarsk
Prekvapivo moderný Krasnojarsk (zdroj: TK)
Nekonečné brezy človeka neomrzia
Nekonečné brezy človeka neomrzia (zdroj: TK)
Medzi lesmi sa sem tam objavia farebné lúky
Medzi lesmi sa sem tam objavia farebné lúky (zdroj: TK)

Irkutsk a neďaleké Bajkalské jazero je len prestávkou, nie je cieľom. Paríž Síbíru, tak sa niekedy Irkutsk prezýval a svoj šarm má dodnes. Na brehu rieky Angara vyrástli kostolíky poznačené sibírskym barokom a drevené domy sa tu striedajú s modernou výstavbou. Listvyanka na brehu Bajkalu je iná. Malá, drevená a hoci rušná, má niečo do seba. Najmä priestor v ktorom je zasadená. Ohyb Bajkalského jazera, Šamanova skala, miesto, odkiaľ sa Angara vylieva z jazera. Listvyanka vonia po údených rybách, pretože miestna špecialita omuľ zaplnila trhoviská. Niet lepšej údenej ryby, než omuľ. Posedenie na brehu Bajkalu, západ slnka, ranný dážď a skanzen sibírskej architektúry v Taltsy plný nádherných domov, kde ožíva romantika tejto oblasti. Posledné prechádzky Irkutskom, príbehy dekabristov, Kolčaka, československých legionárov, múzeum čaju, nákup drobností vo vlaku a ten môže odísť smer Ulanbátar.

SkryťVypnúť reklamu
Ivan Pochabov, zakladateľ Irkutsku na brehu Angary
Ivan Pochabov, zakladateľ Irkutsku na brehu Angary (zdroj: TK)
Chrám Krista Spasiteľa v sibírskom baroku
Chrám Krista Spasiteľa v sibírskom baroku (zdroj: TK)
Ľadoborec Angara kedysi fungoval na Bajkalskom jazere
Ľadoborec Angara kedysi fungoval na Bajkalskom jazere (zdroj: TK)
Čajové "tehly" na čajovej ceste z Pekingu do Novgorodu
Čajové "tehly" na čajovej ceste z Pekingu do Novgorodu (zdroj: TK)
Bajkal je obľúbeným výletným cieľom pre domácich
Bajkal je obľúbeným výletným cieľom pre domácich (zdroj: TK)
Trh s údenými rybami v Listvyanke
Trh s údenými rybami v Listvyanke (zdroj: TK)
Údený omuľ je miestnou špecialitou
Údený omuľ je miestnou špecialitou (zdroj: TK)
Západ slnka nad Bajkalským jazerom
Západ slnka nad Bajkalským jazerom (zdroj: TK)
Sibírska architektúra v skanzene Taltsy
Sibírska architektúra v skanzene Taltsy (zdroj: TK)
Ruská, sibírska dedinka
Ruská, sibírska dedinka  (zdroj: TK)
Drevená architektúra v hraničnom Naushki
Drevená architektúra v hraničnom Naushki (zdroj: TK)
Na trase Irkutsk - Ulanbátar
Na trase Irkutsk - Ulanbátar (zdroj: TK)

Tajga doznieva a za hranicami medzi Ruskom a Mongolskom sa všetko zmení. Zelené lúky, riečky, pahorky potiahnuté zeleným kobercom a začiatok stepi, ktorá bude pokračovať až do Číny. Prvé jurty, nomádi a prvé mestá, kde sa zastavil čas. Mongolský Ulanbátar je nádherný. Má v sebe moment prekvapenia, pretože nikto nečaká aké to môže byť pôsobivé a moderné mesto. Upravené ulice, vyzbierané smeti a spleť budhistických kláštorov s modernou architektúrou za akú by sa nemuseli hanbiť ani európske metropoly. Ticho a pokoj pretkané vonnými tyčinkami v kláštore Gaiden, panoráma mesta z pahorku Zaisan, ale aj palácové miestnosti posledného panovníka Bogd Khana. Ulanbátar je úplne iný než Rusko a už v sebe ukrýva nádych ďalekého Orientu. Mongolsko ponúka aj gastronomické zážitky akými je mongolský gril či dokonca slaný čaj s mliekom a maslom. Iné chute, iná krajina. Ak sa povie Mongolsko, Džingischán patrí medzi prvé slová, ktoré človeka napadnú a tak niet divu, že tu stojí aj jeho obrovská, 40m vysoká monumentálna socha. Díva sa do šírej krajiny a tak sa do nej vyberieme. Národný park Terelj je oázou pokoja. Skaly, údolia, zelené lúky plné kvetov, pasúce sa stáda jakov a snehobiele jurty s domácimi. V jednej z nich chvíľku posedíme a nazrieme do ich života. Satelit na jurte a zaparkované auto už dnes nie je prekvapením. Aj tu si chcú život zjednodušiť. Podvečer zbierame materinu dúšku na kopci a v noci zalezieme do svojej jurty. Hviezdy sa ukryli za oblaky, ale to ticho je nádherné. Len občas na strechu jurty dopadnú kvapky jemného dažďa. Mongolská rozprávka.

SkryťVypnúť reklamu
Vitajte v Mongolsku!
Vitajte v Mongolsku! (zdroj: TK)
Krajinu zdobia prvé jurty
Krajinu zdobia prvé jurty (zdroj: TK)
Po tajge už niet ani stopy
Po tajge už niet ani stopy (zdroj: TK)
Budhistický kláštor Ganden v Ulanbátare
Budhistický kláštor Ganden v Ulanbátare (zdroj: TK)
Obrovská socha ukrytá v kláštore Ganden
Obrovská socha ukrytá v kláštore Ganden (zdroj: TK)
Mladý mních v kláštornom komplexe
Mladý mních v kláštornom komplexe (zdroj: TK)
Zimný palác Bogd Khana, posledného mongolského kráľa
Zimný palác Bogd Khana, posledného mongolského kráľa (zdroj: TK)
Moderné srdce Ulanbátaru na Suchbataarovom námestí
Moderné srdce Ulanbátaru na Suchbataarovom námestí (zdroj: TK)
Slaný čaj s maslom je mongolskou špecialitou
Slaný čaj s maslom je mongolskou špecialitou (zdroj: TK)
Obrovitánska socha dobyvateľa Džingischána
Obrovitánska socha dobyvateľa Džingischána (zdroj: TK)
Pasúce sa stáda jakov
Pasúce sa stáda jakov (zdroj: TK)
Moderní nomádi v NP Terelj
Moderní nomádi v NP Terelj (zdroj: TK)
Mongolský úsmev
Mongolský úsmev (zdroj: TK)
Jurty zdobia nádhernú, zelenú krajinu
Jurty zdobia nádhernú, zelenú krajinu (zdroj: TK)
Malý pastier s jakmi
Malý pastier s jakmi (zdroj: TK)
Step ustúpila a objavuje sa púšť Gobi
Step ustúpila a objavuje sa púšť Gobi (zdroj: TK)

Vlak z Ulanbátaru do Pekingu je posledným na tejto ceste. Za Ulanbátarom sa rozleje zelená step, ale pomaličky sa stratí aj tá a rovinu zaplnia kríky, polopúšť až sa napokon krajina dostane do oblasti púšte Gobi. Za oknom vlaku sa striedajú stáda tiav a občas sa vynorí aj nejaké mestečko. Tu cítiť, že Mongolsko je chudobná krajina, ale hrdá a krásna. Posledné stovky kilometrov a keď v noci prehodia podvozky, je to znak, že sme v Číne. Noc nedovolí sledovať ako sa krajina zmení a tak až ráno pohľad z okna prezradí, že všetko je vonku inak. Púšť Gobi, step aj tajga sú v zabudnutí a severnej Čine dominujú vysoké, zelené hory pod ktorými sa kľukatia rieky či jazerá. Obrovský rozdiel. Tesne pred dvanástou vlak zabrzdí na obrovskej stanici v čínskom Pekingu. Cieľ.

Kým sem človek dorazil strávil vo vlakoch 147 hodín a prešiel nimi cez 7600 kilometrov!

Peking je obrovský organizmus. Neskutočne obrovský. Najmä po tom ako človek vyrazí z mongolskej stepi, kde stoja na lúke jurty, tu sa nadýchne prvý krát vlhkého a horúceho vzduchu a má pocit, že ľudia sú všade. Všade kam sa pozrie niekto kráča, stojí, sedí alebo leží. Niekto kričí, pľuje, gestikuluje alebo sa len motá pod nohami. Tiananmen je prvým bodom. Červené námestie v Moskve a Tiananmen v Pekingu. Začiatok a koniec. Obe na sebe nesú mauzólea ľudí, ktorí žiaľ ovplyvnili 20.stročie, no pekingské má v sebe viac betónu a menej života. Teda ak nerátame milión ľudí, ktorí sa tu stretli. Prvý večer a svetlá Wangfujingu. Ochutnáte škorpióna, morského koníka, morskú hviezdicu či priadku morušovú? Nech sa páči. Zakázané mesto, Letný palác, Nebeský chrám, nekonečné ulice, perfektné jedlo v starých hutongoch a ako čerešnička na torte opustený Čínsky múr. Aj on podobne ako Transsibírska magistrála pretína ticho krajinu a akoby nemal konca. Pekný symbol a bodka za geniálnou cestou.

Námestie Tiananmen je prvým bodom v Pekingu
Námestie Tiananmen je prvým bodom v Pekingu 
Nočný Wangfujing je plný jedla
Nočný Wangfujing je plný jedla (zdroj: TK)
Ochutnáte čerstvé škorpióny?
Ochutnáte čerstvé škorpióny? (zdroj: TK)
Zakázané mesto v Pekingu
Zakázané mesto v Pekingu (zdroj: TK)
Jedna z brán v Zakázanom meste
Jedna z brán v Zakázanom meste (zdroj: TK)
Bizarné suveníry s Maom
Bizarné suveníry s Maom (zdroj: TK)
Chutné Kung pao
Chutné Kung pao (zdroj: TK)
Ráno pri Nebeskom chráme patrí športovcom, tanečníkom a každému kto nechce sedieť doma
Ráno pri Nebeskom chráme patrí športovcom, tanečníkom a každému kto nechce sedieť doma (zdroj: TK)
Nebeský chrám zapísaný v UNESCO
Nebeský chrám zapísaný v UNESCO (zdroj: TK)
Letný palác pri pohľade z loďky na jazere Kuonming
Letný palác pri pohľade z loďky na jazere Kuonming (zdroj: TK)
Pri hrobkách dynastie Ming
Pri hrobkách dynastie Ming (zdroj: TK)
Každý sleduje obrazovku mobilného telefónu. Budúcnosť?
Každý sleduje obrazovku mobilného telefónu. Budúcnosť?  (zdroj: TK)
Malé predstavenie v Konfuciovom chráme
Malé predstavenie v Konfuciovom chráme (zdroj: TK)
Tajomná atmosféra v Lama temple
Tajomná atmosféra v Lama temple (zdroj: TK)
Čínsky múr neďaleko Badalingu
Čínsky múr neďaleko Badalingu (zdroj: TK)
Sami na Čínskom múre? Je to možné
Sami na Čínskom múre? Je to možné (zdroj: TK)


Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke:
Prach ciest a batoh plný snov

foto: Tomáš Kubuš, Rusko-Mongolsko-Čína, 9.7 - 30.7.2016
 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu