Turaida. Najkrajší hrad Lotyšska

Lotyšsko to nie sú len ulice Rigy, ale aj nádherná, ba až panenská príroda na brehu rieky Gauja, kde vznikol národný park. Priamo tu v lone čarovnej krajiny vyrástol v priebehu stáročí stredoveký poklad v znamení hradu Turaida

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vďaka tomu, že Pobaltie nepatrí medzi najväčšie regióny sveta je to všade akoby len kúsok, niekoľko desiatok kilometrov. Ak sa pozriete na mapu Lotyšska, necelých 60 kilometrov od hlavného mesta si všimnete národný park Gauja a v ňom malé, nepatrné mestečko menom Turaida. Práve tam leží najkrajší stredoveký hrad celej krajiny. Lotyšsko pripomína rovinu a krajina za Rigou sa veľmi nemení. Až chvíľku pred národným parkom Gauja sa začne krajina meniť. Všetko naokolo je krásne zelené, plné stromov a kde tu si v krajine razí cestu väčšia či menšia riečka. Medzi tie najväčšie patrí rieka Gauja a práve preto na jej brehoch vyrástlo niekoľko zaujímavých a fotogenických miest. Medzi najpôsobivejšie patrí určite Turaida.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z diaľky sa zaleskne vysokánska kamenná veža vyčnievajúca ponad koruny stromov. Je fascinujúce aké krásne miesto si vtedajší stavitelia a aristokrati vybrali za svoj budúci domov. Turaida je aj malé mestečko, no jeho symbolom a synonymom sa stal práve stredoveký hrad z 13.storočia. Cestou k hradu sa vynorí zaujímavý starý kostol stojaci na vŕšku. Zaujímavejším ho však robí fakt, že kúsok za ním má hrob legendárna „Ruža z Turaidy“ ako prezývali 19-ročné dievča Maija. Skrýva za sebou príbeh krásneho dievčaťa, ktoré sa malo vydať za Viktora, záhradníka z neďalekého hradu Sigulda. Keď sa však mali stretnúť v jaskyni, namiesto Viktora tam čakal poľský šľachtic, ktorý sa chcel dievčaťa zmocniť. To však radšej volilo smrť, akoby mala padnúť do rúk Poliaka a nechala sa ním zabiť. Viktor našiel telo svojej milovanej, preniesol ho do hradu a pochoval ho neďaleko kostola. Zasadil tu lipu, aby ľuďom navždy pripomínala osud dievčaťa. Aj dnes tu lipa stojí a vo vetre sa jej vetvy hýbu akoby tancovali. Pár desiatok metrov za kostolom začína stredoveká pevnosť. Chlapík v dobovom oblečení s lukom prehodeným cez telo a niekoľkými šípmi stojí pri ceste a usmerňuje návštevníkov. Za bránou sa otvorí priestranné nádvorie. Polovica z neho je ponorená do tieňa, ktorý na neho vrhá vysokánska veža. Dá sa do nej vojsť a točitým schodiskom vystúpiť až na vrchol. Veža sľubuje panoramatické pohľady na národný park a tak sa stane rázom obrovským lákadlom. Chvíľku trvá, kým človek vyšliape až hore na samotný vrchol, ale to čo uvidí mu bude stáť za vynaloženú námahu. Celá pevnosť aj s nádvorím sa odrazu zmenší a pár metrov pod hradom sa zaleskne hladina rieky Gauja. Všade naokolo sú prenikavo zelené lesy. Hrad tak dokonca pôsobí ako by ho niekto postavil na inom mieste a ruka obra by ho len chytila medzi prsty a položila sem medzi koruny stromov.

SkryťVypnúť reklamu
Súčasťou Turaidy je aj malý kostol
Súčasťou Turaidy je aj malý kostol (zdroj: TK)
Miesto, kde je pochovaná Ruža z Turaidy
Miesto, kde je pochovaná Ruža z Turaidy (zdroj: TK)
Stredoveký hrad je na dosah
Stredoveký hrad je na dosah (zdroj: TK)
Stredoveký hrad pri pohľade z veže
Stredoveký hrad pri pohľade z veže (zdroj: TK)
Prístupová cestička ku hradu
Prístupová cestička ku hradu (zdroj: TK)
Rieka Gauja v rovnomennom národnom parku
Rieka Gauja v rovnomennom národnom parku (zdroj: TK)
Nádherný výhľad z hradu
Nádherný výhľad z hradu (zdroj: TK)
Rieka Gauja
Rieka Gauja (zdroj: TK)

Oranžovo tehlová farba hradu tu tak nádherne kontrastuje so zelenou farbou celého okolia. Hrad tu v Turaide nechal postaviť arcibiskup Albert z Rigy už v roku 1214, teda len 13 rokov po tom čo založili na rieke Daugava neskoršie hlavné mesto Rigu. Hrad sa síce v 14.a 15.storočí dočkal veľkej prestavby a zmenil svoj výzor, ale v nešťastnom 18.storočí ho zachvátil požiar a plamene ho takmer zničili. Pred pár desiatkami rokov ho však šikovní umelci aspoň z časti zrekonštruovali a vdýchli mu stratenú dušu. Turaiský hrad je dnes napoly stavba, napoly ruina, ale práve to má niečo do seba. Hlavnú časť hradu zdobí tiež veža, hoci hranatá a pod strieškou prechádza drevená ochodza. Dnes je vo vnútri expozícia stredovekých zbraní, listín, úžitkových predmetov a všetkého čo sa našlo na hrade a súviselo s jeho životom. Na nádvorí stojí veľký farebný terč a kto chce, ten si môže vyskúšať strieľať z luku. Niekoľko ľudí sa pristaví a najprv len z diaľky sleduje strelcov, no po chvíli už aj oni napínajú tetivu a mieria na čierny stred. Na opačnom konci nádvoria sa otvára ťažká brána a návštevník sa ocitne medzi ruinami na pomedzí lesa. Naozaj krásne miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Na nádvorí hradu
Na nádvorí hradu (zdroj: TK)
Symbolom Turaidy je vysoká hradná veža
Symbolom Turaidy je vysoká hradná veža (zdroj: TK)
Pod stredovekou vežou
Pod stredovekou vežou (zdroj: TK)
Nádvorie cez leto láka na stredoveký program
Nádvorie cez leto láka na stredoveký program (zdroj: TK)
Najkrajší hrad celého Lotyšska
Najkrajší hrad celého Lotyšska (zdroj: TK)
Posledné obhliadnutie za hradom
Posledné obhliadnutie za hradom (zdroj: TK)

Naplnený stredovekým zážitkom ešte nemusí byť Turaidy koniec. Mimo areálu, pár stoviek metrov od hradu stojí vynikajúca reštaurácia Kungu Rija na ochutnávku lotyšských jedál. Sú príjemným prekvapením, pretože sa tu mieša pobaltská a nemecká kuchyňa. Stačí kus grilovaného mäsa, opekané zemiaky, horčica, chren, zelenina a špecialita je na svete. Lotyšsko sa tak nebadane dostane nielen do mysle, ale nájde si cestičky ako očariť. 

Lotyšská kuchyňa je chutná
Lotyšská kuchyňa je chutná (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke:

Obrázok blogu

foto: Tomáš Kubuš, Turaida, 16.august 2013

 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.comFacebook: Street Food Hunters Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoMarokoSeverná Európa - PobaltieMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu