Výlet do severného Iraku

Túžba navštíviť Irak, aspoň ten severný vo mne driemala už vyše roka. Až začiatkom marca som si však povedal "idem", zbalil batoh a rozhodol som sa splniť si ďalší zo širokej plejády snov. Autobus Istanbul, lietadlo Diyarbakir, pár prestupov a zrazu stojíme na irackej hranici pod obrovskou červeno-zeleno-bielou vlajkou s veľkým zlatým slnkom v strede. Vitajte v irackom Kurdistane!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

Nádych, výdych, turecké výstupne pečiatky, prvý iracký čaj v čakárni, niekoľko otázok, kam, prečo, na ako dlho, veľká modrá pečiatka v pase a odrazu sme za hranicami. Krásny pocit. Krásny a zároveň zvláštny, pretože človek má očakávania aké to všetko bude, čo všetko zažije. Prvú noc ostávame spať pár kilometrov za hraničným prechodom v prvom meste Zakho. Krajinu pokryla noc a nemá zmysel sa ponáhľať. Našli sme lacné ubytovanie v centre mesta a ideme sa prvý krát poprechádzať večerným mestom. Ľudia sa už vytratili z ulíc a prvého koho stretávame je chlapík vystupujúci z auta s preveseným kalašnikovom na pleci. To bol len prvý z tých mnohých, ktorých sme napokon po ceste stretli. Večer zažívame náš prvý výpadok elektriny a celé mesto sa na pár minút ponorilo do tmy. Ráno nám na recepcii nechcú nechať batohy. Ktovie čo im preblesklo hlavou, keď sme si ich tam chceli odložiť a tak v plnej poľnej vybiehame do ulíc. Jedinou pamiatkou Zakha je staroveký most Delal, ktorý pretína rieku Chabúr. Chvíľku sme si po ňom polozili, prešli na druhú stranu, pozdravili sa s miestnymi a prvý krát sme si všimli, že majú končeky prstov zafarbené atramentom. Včera sa konali v Iraku voľby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Vlajka Kurdistanu, ktorá veje v každom meste na každom kroku

Obrázok blogu


Staroveký kamenný Delal Bridge ponad rieku Chabúr

Dohuk nás privítal svojim chaosom. Tým krásnym orientálnym chaosom, ktorý sa rozlieva všetkými uličkami. Starí Kurdi v typickom oblečení, v dlhých širokých nohaviciach, so šatkou uviazanou okolo pása a sem tam aj okolo hlavy si nás premeriavajú a padajú prvé pozdravy. Dievčatá nie sú všetky zahalené, ale naopak zdá sa mi, že väčšia väčšina môže cítiť vietor vo vlasoch. Celým centrom sa rozlieva pravý bazár. Ako to už býva zvykom, majú tu určite všetko na čo si človek spomenie. Túlame sa medzi ľudí, obchodíky a užívame si pohľady a pozdravy miestnych. Turistov sem veľa nezavíta, tak nás nikto nikam neťahá ako v Egypte, ale všetko je akési bezprostrednejšie. Malé čajovne sú zaplnené ľuďmi, tak sa pridávame aj my. Tu v Iraku sa pije tak sladký čaj, že musí byť na spodku pohárika aspoň 3 centimetrová vrstva cukru. Na prvý krát nám prišiel neskutočné sladký, na druhý krát sa naše pocity nezmenili, no pri ďalšom poháriku sme si zvykli a vychutnávali jeho chuť priamo na ulici. Piť čaj na ulici má svoje čaro, pretože človek môže pozorovať čo všetko sa okolo neho deje. V Dohuku sme dokonca zažili najnebezpečnejší zážitok našej cesty. V Dream City, mieste plnom kolotočov sme si boli zajazdiť na motokárach a v plnej rýchlosti sme do seba s Mišom vrazili. Skúsili sme si voľný pád a v parku plnom ľudí a zábavy človeku ani len na um nezíde, kde sa to vlastne nachádza. Aj keď Dohuk nemá žiadne očarujúce pamiatky, má v sebe niečo, prečo si ho návštevník musí zamilovať. Aj my sme sa do neho ešte vrátili na jednu noc pri spiatočnej ceste.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Odvolené

Obrázok blogu


Naša "káblová" ulica v Dohuku

Obrázok blogu


Starý muž na prechádzke bazárom

Obrázok blogu


Káble, káble, všade káble

Obrázok blogu


Pestré farby v bazáre

Obrázok blogu


Usmievavý kamarát z bazáru

Obrázok blogu


Neodmysliteľné kurdské vlajky na ulici

Obrázok blogu


Tu si prišli na svoje všetky miestny ženy a dievčatá

Obrázok blogu


Túlame sa bazárom

Obrázok blogu


Momentka z bazáru

Obrázok blogu


Barzání pri povolebných oslavách

Obrázok blogu


Večer sa ulica zaplnila oslavujúcimi ľuďmi

Obrázok blogu


Jeden z mnohých vypitých čajov

Neďaleko od Dohuku leží posvätné mestečko Lalish. Pre Jazídov je najposvätnejším miestom na celom svete. Už pár kilometrov pred Lalishom vidím v krajine prvé pyramídové svätyne, tak tuším, že budeme blízko. Vstup do dediny stráži ozbrojený vojak a miestni tu žijú v údolí medzi horami. Lalish je pre nich tak svätý, že väčšina domácich Jazídov kráča po celom mestečku bosí. Milí ľudia za nami hneď prichádzajú a sprevádzajú nás svojimi uličkami. Najprv si pozrieme nádherný výhľad na celý Lalish a potom zídeme až do svätyne, kde je pochovaný Šejk Adi ibn Musafir, stelesnenie Anjela Páva, ktorý zohráva v ich náboženstve vedúcu úlohu. Pri vstupovaní nesmieme stúpiť na prach dverí. Ten Jazídi vždy pobozkajú a prekročia. Vo vnútri je niekoľko sarkofágov a pestré látky. Na nich sa viažu a rozväzujú uzle pre šťastie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Svätyne Jazídov v Lalishi majú pyramídový tvar

Obrázok blogu


Jeden z miestnych obyvateľov posedáva na 1000-ročnom strome

Obrázok blogu


Posvätné miesto. Hrobka Šejka Adi ibn Musafira

Obrázok blogu


Vo vnútri posvätnej hrobky

Najväčším mestom irackého Kurdistanu je Arbil. Nad mestom tróni staroveké Citadela a pod ním sa rozlieva mikrokozmos s názvom bazár. Tisíce tvári, obchodíkov a nespočetné množstvo tovaru. Kam sa pohneme sme stredobodom pozornosti a ľudia chcú vedieť odkiaľ sme, odfotiť sa, alebo sa aspoň na chvíľku pozdraviť s cudzincom. Citadela pôsobí z diaľky majestátne, no akonáhle naše kroky prekročia vstup nadšenie opadne. Za jej múrmi je len niekoľko polorozpadnutých domov a celkom pekne zdobený minaret. Zato výhľad na celé mesto, ktoré máme stojí za to, aby sa sem človek pozrel. Parkom sa túlame popod zničený minaret Sheikh Choli a odbočky ukazujú smer na Mosul, Bagdhad či Kirkuk. Ako rád by som sa poprechádzal Bagdadom, keby to bolo len trochu možné. Pri vyslovení Mosulu majú strach aj samotní Kurdi a slovo „Mosul“ najčastejšie ukončia gestom kedy si prstom prejdú cez krk. Ani oni tam nechodia. Veď ani nieje dôvod. Parky v Arbile sú neskutočné. Samé jazierka, športoviská, lavičky, zelená tráva ako stvorená na piknik, desiatky ľudí, ktorí si sem prišli oddýchnuť. Prečo také niečo majú v Iraku a u nás nie? V kresťanskej štvrti Ain Kawa sme navštívili niekoľko kostolov. Každý z nich má ochranku ozdobenú samopalmi a pri vstupe na nádvorie kostola dostávame otázku, ktorej sa tu nikto nezačuduje „ Máte u seba nejaké zbrane?“ Najzaujímavejším je nepochybne kostol sv.Jozefa. Patrí chaldejskej cirkvi a s troškou fantázie pripomína staré babylonské stavby.   Stali sme sa aspoň na chvíľku súčasťou mesta, poznáme niektoré jeho ulice, bazár, sem tam stretávame ľudí, ktorých sme už stretli a našli sme si čajovňu kam chodíme ako domáci tráviť večery. Kecáme pri pohárikoch sladkého čaju a hráme karty, ktoré sa podobajú na domino. Večer vybehnú Kurdi do ulíc a oslavujú volebné výsledky (myslel som, že už sú oficiálne, keď takto oslavujú). Stojíme na ulici a všetko pekne sledujeme. Davy ľudí mávajú kurdskými vlajkami, žlto-červenými vlajkami Barzániho strany PDK, kričia oslavné heslá, v diaľke niekto vypálil salvu zo samopalu a všetci spoločne sa tešia, že zvíťazil Barzání a život v Kurdistane bude zase o čosi lepší.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Vstup do starovekej Citadely

Obrázok blogu


Tradičné kurdské uviazanie šatky okolo pása

Obrázok blogu


Domčeky obkolesujúce Citadelu

Obrázok blogu


Staroveká Citadela nad Arbilom

Obrázok blogu


Baghdad či Kirkuk? Najistejšie to bude ale v Minaret Parku :)

Obrázok blogu


Minaret Sheikh Chooli

Obrázok blogu


Obrovský park okolo minaretu

Obrázok blogu


Farby Arbilského bazára

Obrázok blogu


Kto by si tu vedel vybrať?

Obrázok blogu


Citadela ponorená do slabého osvetlenia

Obrázok blogu


Krása nočného Arbilu

Obrázok blogu


Aj v Arbile sa v noci oslavuje

Obrázok blogu


A oslavuje a oslavuje

Obrázok blogu


Jalil Khayat, najväčšia mešita Arbilu

Obrázok blogu


V obľúbenej čajovni

Obrázok blogu


Ozbrojená ochranka počas piatkovej omše

Obrázok blogu


Chaldejský kostol sv.Jozefa

Obrázok blogu


Výlet ku kurdskej pevnosti Khanzad asi 15km od Arbilu

Do Suleymanieyh som sa vybral sám. Z Arbilu to je 180km, takže cesta trvá okolo troch hodín. Cesta vedie cez mestečko Koya, kde treba prestúpiť a pokračovať priamo do Suleymaniyeh. Je tu aj priama cesta, tá však vedie cez Kirkúk a tam to môže aj nemusí byť drsné. Ak ide človek cez Koyu užije si nádhernú kurdskú krajinu. Hory stúpajú, klesajú, niektoré sú pokryté snehom, iné zase vyzerajú ako tufové vežičky Kapadokie. Prechádzame okolo Dukanu, kde je obrovská priehrada, najväčšia svojho druhu v celom Iraku. Nechám sa vyhodiť pri známej Červenej pevnosti, kde Saddám zatváral Kurdov a postupne likvidoval. Prechádzam sa sálou plnou maličkých zrkadielok. Každé jedno symbolizuje jednu obeť pod jeho režimom. Keď si myslím, že už som na konci, zase ma čaká ďalšia zákruta plná malých zrkadiel. Je ich tu akosi priveľa. Vonku stoja odstavené tanky, odpaľovacie zariadenia a iné zbrane. Chvíľku si posedím na tráve s kurdskými pašmergami a idem sa túlať porozbíjaným domom. Aj dnes tu človek nájde veľké množstvo guliek v stenách. V suteréne je miestnosť zaplnená červeným svetlom. Po stenách visia fotky z mestečka Halabja, ktoré vstúpilo do dejín po tom, čo počas operácie Anfal použil Saddámov režim chemické zbrane. Vyše 5000 ľudí prišlo o život. Samotné fotky sú brutálne, ale ešte depresívnejšie je prostredie. Rozbitý dom, holé, chladné steny, ostré červené svetlo, ktoré miestami oslepuje až kráčam s prižmúrenými očami a zimomriavkami po celom tele. Vonku sa túlam uličkami až som sa dostal k bazáru. Suleymaniyeh je najmodernejším irackým mestom a v jeho centre to aj cítiť. Vysoké budovy, moderná zástavba, parky, široké cesty. Vyzerá inak ako zvyšok Iraku. Bazár je zase miestom, kde sa zastavil čas. Je tu najkrajší iracký bazár aký som videl a dokonca aj ľudia mi prídu ešte príjemnejší ako v neďalekom Arbile. Kupujem si čaj, ale predavač moje peniaze odmieta a podáva mi veľké vrecko plné čaju so slovami „Ja som Kurd a ty si môj hosť“. Kde všade na svete sa to ešte deje? Je radosť sa tu prechádzať, fotiť, pozerať sa ako ich život obteká okolo mňa kým stojím na mieste. Miestami mi to pripomína baghdadské trhovisko, ktoré poznám z obrázkov. Zjem lacný faláfel a ešte raz sa prejdem tým všetkým aby som to prežil znovu, aj keď viem, že už to rovnaké nebude.

Obrázok blogu


Zrkadlová miestnosť v Suleymaniyeh. Jedno zrkadlo. Jeden ľudský život.

Obrázok blogu


Zoči voči

Obrázok blogu


Zjazvené steny Červenej pevnosti

Obrázok blogu


Na nádvorí je vystavený ťažká technika

Obrázok blogu


Typický ruch v centre starého mesta

Obrázok blogu


Kurdi v typickom oblečení

Obrázok blogu


Predáva sa všetko a všade

Obrázok blogu


Mladé dievčatá zo Suleymaniyeh

Obrázok blogu


Atmosféra starého bazáru

Obrázok blogu


V srdci starého bazáru

Obrázok blogu


Chaos, neporiadok, krása, to je bazár

Obrázok blogu


Kto si dá hlavu?

Obrázok blogu


Veľká mešita v Suleymaniyeh

foto: Tomáš Kubuš, Zakho, Dohuk, Lalish, Arbil, Khanzad, Suleymaniyeh, 8.-12.3.2010

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu