Zaanse Schans - rozprávkové Holandsko

Zaanse Schans leží severne od Amsterdamu neďaleko mestečka Zaandijk. Na prvý pohľad vyzerá ako malý skanzen, kde stoja typické symboly Holandska - mlyny pričom atmosféru dotvárajú drevené domčeky, kvetiny a malé grachty. V Amsterdame človek nasadne na vlak a za pol hodinu sa už môže kochať pohľadom na mlyny. Nestojí to za zváženie? :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Dnes ráno vstávame už pred siedmou hodinou. Trochu čítam a hádžeme pár drobností do batohu lebo hneď po raňajkách sa vyberieme na prvý holandský výlet za veternými mlynmi do oblasti Zaanse Schans. Posilnení praženicou a vynikajúcim kakaom sa predierame prebúdzajúcim sa mestom na Centraal Station. Čím bližšie sme k stanici tým viac sa ulice zapĺňajú ľuďmi.
Na stanici, po vystáti malej fronty kupujem lístky do stanice Koog-Zaandijk (4.60 € spiatočný) a môžeme ísť nájsť to správne nástupište. Vlak odchádza až 946 hod., ale už niekoľko minút predtým sedíme pohodlne usadení vo vnútri. Sme v celom vagóne sami. Krátko pred odchodom sa sem dosypala skupina asi desiatich Španielov. Jeden z nich za mnou prichádza a pýta sa či tento spoj ide do mesta Alkmaar. Nejde! V panike sa všetci vytratili hľadať svoj vlak. O niekoľko okamihov za mnou prichádzajú dve Japonky s tou istou otázkou a s tou istou reakciou na moju odpoveď. A tak sme aj napriek všetkým ľuďom, ktorí nás boli vo vagóne pozrieť odchádzali sami. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malé mestečko Zaandijk leží iba 17 km od Amsterdamu, tak cesta vlakom trvá len okolo 15-20 minút. Vďaka kvalitnému značeniu nieje vôbec problém trafiť do parku Zaanse Schans. Pár metrov po opustení stanice nás omámila neskutočne voňavá aróma z kakaovej továrne Droste. Nepamätám kedy som mal naposledy takú chuť na kakao ako práve teraz. Na konci ulice stojí mlyn. Je to prvý mlyn pri ktorom vôbec som v tesnej blízkosti. Síce sme už videli nejaké mlyny z vlaku či lietadla, ale teraz stojíme priamo pod ním. Spodná časť je obložená zelenými doskami a vrtuľa hore sa točí dookola. Za mlynom treba zabočiť doprava a človek sa ocitne na moste cez rieku Zaan. Práve tento most slúži ako improvizovaná vyhliadka na mlyny v Zaanse Schans. Po ľavej strane stoja zaujímavé typické domčeky zdobené namaľovanými drevenými latami pred ktorými sú zaparkované malé člny. Pohľad na druhú stranu poteší nejedného obdivovateľa typických mlynov. Na druhom brehu rieky stojí spolu 5 mlynov. Dvom sa točia vrtule a tri zatiaľ odpočívajú. Je to nádherný pohľad. Pred mostom stojí väčšia loď, ktorá čaká na otvorenie mosta. Sme poslední čo prechádzajú a o niekoľko sekúnd sa začne stredná časť mosta dvíhať. Viacero lodí sa presunie a most sa opäť dostáva do pôvodného stavu.  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Mlyn v mestečku Zaandijk

Obrázok blogu


Pohľad z mosta na rad domov

Obrázok blogu


Druhý pohľad na domy so zelenými fasádami

Obrázok blogu


Mlyny v Zaanse Schans

Obrázok blogu


Mlyny v Zaanse Schans

Obrázok blogu


Ľoď čakajúca na otvorenie mosta

Obrázok blogu


Momentka z mostu cez rieku Zaan

Za riekou začína vstup do Zaanse Schans. Prvý pohľad je naozaj rozprávkový. Krásne drevené domčeky sa odrážajú na pokojnej vodnej hladine malého grachtu cez ktorý vedie starý drevený most. V záhradách kvitnú žlté a biele narcisy. Obrovskou výhodou je, že tu zatiaľ vôbec nieje veľa ľudí. Človek pri pohľade okolo seba na pekne upravené okolie chvíľku rozmýšľa či to je realita alebo sa naozaj ocitol v rozprávkovej krajine. Objavuje sa prvý drevený mlyn zelenej farby. Vyzerá trochu inak ako ostatné, no to mu neuberá nič na kvalite. Samozrejme s mlynmi sa objavujú aj ľudia a tak už niesme sami ako na začiatku. Chodník vedie popri rieke až k poslednému mlynu. Za 2.50 € sa dá ísť pozrieť dnu a dozvedieť sa niečo o tom ako taký mlyn funguje. Pri poslednom mlyne sa obraciame a vraciame sa späť. Veľmi sa mi tieto mlyny páčia. Zaanse Schans však nie sú len mlyny. V dedinke sa ideme pozrieť dovnútra múzea, ktoré je zasvätené syru. Všetko sa tu točí okolo neho. V zadnej miestnosti je na poličkách niekoľko desiatok chutných syrov, pripravených na zabalenie. Zaujímavejším a rozhodne aj chutnejším miestom je vedľajšia miestnosť kde sa prezentuje viacero typov najrôznejších syrov. Ženy v zástere s typickou čiapkou krájajú stále sa míňajúci syr. Ochutnávam prvý kúsok a tá lahodná chuť si ma podmanila. Syry sú vynikajúce a na výber je azda 10 typov. Najviac si ma získal syr s chilli papričkami. Vonku, pri ohrade s ovcami stojí vystavený malý model typických saní na syr. Len pár metrov od syrového kráľovstva je dom, kde prichádzajú na svet tradičné dreváky. Vo vitrínach je vystavených niekoľko modelov starých drevákov, ktoré len vyzdvihujú ich obľúbenosť. Za dverami práve finišuje výroba nového páru drevákov. Šikovný muž svojimi rýchlymi pohybmi rúk mení nič nehovoriaci kus dreva na malé dielo. Každý svoj pohyb komentuje vo viacerých jazykoch a tak sa čo-to o drevákoch aj dozvedáme. Používali sa najmä preto, lebo drevo bolo lacnejšie a pomerne dostupné a tak si dreváky mohol dovoliť každý. Okrem toho poskytujú aj väčšiu ochranu pri nosení, keďže ochránia majiteľa (alebo aspoň by mali) aj pri páde 600kg predmetu na nohu. Čerstvo vyrobený drevák stojí 1 €. Dreváky v obchode predávajú a každý si môže nájsť svoju veľkosť či dokonca výzdobu presne podľa svojej chuti. Tu sa areál Zaanse Schans končí a my sa pomaličky cez mestečko Zaandijk vraciame na stanicu a vezieme sa naspäť domov do Amsterdamu....Holandsko nám ukázalo opäť jeden zaujímavý deň!

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Rozprávkový úvod

Obrázok blogu


Farebné domčeky

Obrázok blogu


Kanál s dreveným mostom so záhonom narcisov

Obrázok blogu


Detail domu

Obrázok blogu


Mlyny

Obrázok blogu


Jeden z mlynov

Obrázok blogu


Pohľad na mlyn

Obrázok blogu


Pekný vchod do domu

Obrázok blogu


Mlyn s odrazom vo vode

Obrázok blogu


Pohľad na druhú stranu rieky Zaan na mestečko Zaandijk

Obrázok blogu


Mlyn

Obrázok blogu


Trojica mlynov

Obrázok blogu


Továreň na syr

Obrázok blogu


Ochutnávka syrov

Obrázok blogu


Domčeky v Zaanse Schans

Obrázok blogu


Výroba drevákov

Obrázok blogu


Dreváky? Stačí si len vybrať!

foto: Tomáš Kubuš, Zaanse Schans, 6.4.2007

Súvisiace články:

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.comFacebook: Street Food Hunters Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoMarokoSeverná Európa - PobaltieMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu