Zaujímavé miesta v okolí Neapolu

Neapolský záliv a jeho okolie ponúka niekoľko nádherných miest, do ktorých sa pri potulkách týmto krajom oplatí pozrieť. Človek sa tu môže stratiť na celé dni, týždne, mesiace a stále by objavoval nové a nové dedinky či mestá plné zaujímavosti. V nasledujúcich riadkoch by som priblížil aspoň niekoľko miest z krásneho kraja pod Vezuvom...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pozzuoli
Mesto Pozzuoli je dnes vyhľadávaným miestom pre svoje antické pamiatky a kúpele. Má veľmi starý pôvod. Bolo založené v 6.st pnl gréckymi kolonistami. Za Rímskej doby sa stalo významným obchodným strediskom. Ide o známy prístav Puteoli do ktorého prúdil tovar z Afriky a Ázie. Mesto bohatlo aj vďaka ťažbe vulkanického popola, ktorý bol často využívaný v období rímskeho cisárstva.
Do Pozzuoli prichádzame okolo pol tretej. Parkujeme v hornej časti mesta. Na voľné miesto nás navádza nejaký domáci Talian, strážca parkoviska. Prekvapením je, že za to vôbec nič nechce a len hovorí, že nám auto postráži. Pár metrov od parkoviska sú pozostatky Neptúnových kúpeľov (Terme di Nettuno). Je k ním pričlenený aj Neptúnov chrám pochádzajúci z 2 storočia. Z pôvodných stien kúpeľov dnes stoja už len nepatrné zvyšky v podobe dvoch napoly zrútených stien. Pred kúpeľmi je malé vydláždené námestie s vysadenými palmami. Spolu to vyzerá celkom pekne. Na opačnej strane od parkoviska ako sú kúpele je jedno z dvoch lákadiel mesta. Ide o amfiteáter Amphitheatrum Flavium pochádzajúci z 1.storočia. Amfiteáter je tretí najväčší v celom Taliansku hneď po Koloseu a amfiteátri v meste Capua. Je neskutočne dobre zachovalý. Pri vstupe sú vystavené kamenné nálezy patriace k amfiteátru. Väčšinu predstavujú sochy, reliéfy, veľké i malé nádoby, náhrobky a sarkofágy. Pri obchádzaní stavby po vonkajšej strane sú k videniu vo výklenkoch rôzne nálezy. Vo vnútri je nádherný. Všade naokolo sú zachovalé kamenné rady sedadiel. V čase najväčšieho rozkvetu mohlo naraz sledovať obľúbené hry až 35-40 000 ľudí. To už je čo povedať. Veľmi zaujímavými sú nepochybne podzemné časti, ktoré sú skoro celé sprístupnené. Podzemie amfiteátra poskytuje zaujímavý pohľad na to ako to vyzeralo pod samotným amfiteátrom. Dnes sú v uličkách porozhadzované zvyšky stĺpov, hlavíc a iných fragmentov. Máme celkom šťastie, že okrem nás a malej skupinky študentov tu práve nikto nieje. Celý amfiteáter máme pre seba. Jeho objavovaním sme strávili skoro hodinu. Avšak veľmi príjemnú.
Z hornej časti mesta schádzame do prístavu. Tu parkujeme, ale už to stojí 1 €. Prístav je frekventovaným miestom pre turistov. Smerujú odtiaľto lode a trajekty na ostrovy Ischia a Procida. Hlavný prístav je preplnený jachtami a loďami rôznych veľkostí. Za cestou je najznámejšia pamiatka mesta – chrám Tempio di Serapide (prezývaný aj Macellum). Ako amfiteáter tak aj chrám pochádza z 1.storočia z obdobia vlády Flaviovcov. To snáď nieje možné! Tri hlavné stĺpy stavby sú kompletne obalené lešením. Na druhú stranu aspoň nieje obalený celý a tak aspoň čo-to vidno. Malé kruhové stĺporadie v strede chrámu je celkom pekné čo vyvažuje sklamanie z lešenia. Celý chrám leží hlboko pod úrovňou ulice. Práve tu prebiehajú aj archeologické práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Toto zostalo z Neptúnových kúpeľov

Obrázok blogu


Amphitheatrum Flavium

Obrázok blogu


Amphitheatrum Flavium (vo vnútri)

Obrázok blogu


Amphitheatrum Flavium (vo vnútri)

Obrázok blogu


Amphitheatrum Flavium

Obrázok blogu


Amphitheatrum Flavium (sarkofág medzi nálezmi z oblasti amfiteátra)

Obrázok blogu


Amphitheatrum Flavium (v podzemí)

Obrázok blogu


Prístav plný lodí

Obrázok blogu


Archeologické vykopávky pri chráme Tempio di Serapide

Obrázok blogu


Macellum Penisola Sorrentina

Cesta z Pozzuoli vedie diaľnicou cez Neapol. Nad mestom sa nám podarilo zastaviť vedľa cesty, na ktorej bola malá premávka. Neapol je už síce ďaleko, ale aspoň pekne vidno Vezuv.
Ďalej už nepokračujeme diaľnicou. Nabiehame na cestu tiahnúcu sa pobrežím Sorrentského polostrova (Penisola Sorrentina). Chystáme sa ešte zastaviť na Amalfskom pobreží (Costiera Amalfitana) v meste Amalfi, stredisku tejto oblasti. Cesta pobrežím je veľmi zaujímavá. Kopíruje more a otvára výhľady na veľké skalnaté útesy o ktoré sa rozbíjajú neposedné vlny a na malé mestečká vsadené do každého voľného priestoru na tomto divokom pobreží. Medzi skalnatými výbežkami sa schovávajú malé kúsky pláže s priezračne čistou vodou. Cez mestečko Positano len prechádzame. Nieje tu ani jedno voľné miesto na zaparkovanie auta. Autá dokonca už parkujú na ceste, kde sa rázom stala z dvojprúdovej cesty jednoprúdová. Celé mesto sa rozprestiera na kopci zvažujúcom sa do mora. Oproti mestu sú malé plochy na zastavenie. Až z týchto miest Positano obdivujeme. Na celom pobreží stoja popri cestách malé stánky s typickými produktmi. Najčastejšie sa jedná o sušené feferónky a prenikavo žlté citróny. Tieto dva hlavné artikle bývajú doplnené rôznym ovocím a zeleninou. Kúsok za Positanom v stánku kupujeme obrovský kilový citrón. Amalfi je vzdialené od Positana už len niekoľko kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Pohľad na dominantu celého zálivu - Vezuv

Obrázok blogu


Začiatok Sorrentského polostrova

Obrázok blogu


Vyhliadka za mestom Positano smerom na Amalfi

Obrázok blogu


Členité pobrežie pri meste Positano

Obrázok blogu


Stánok s typickými produktami

Obrázok blogu


A ešte jeden pohľad do stánku

Amalfi Mestečko Amafi je hlavným strediskom Amalfského pobrežia. Patrí k vyhľadávaným strediskám pre svoju prekrásnu polohu a príjemnú atmosféru, ktorá sa   rozlieva úzkymi uličkami. Jeho história siaha do 4.storočia kedy bolo založené Rimanmi. Významnejšiu éru predstavovalo až nasledujúce obdobie byzantskej ríše. Absolútny vrchol zaznamenalo mesto v 11.storočí. Vtedy bolo najstaršou z talianskych námorných republík. Toto obdobie netrvalo dlho a už o niekoľko rokov bolo mesto dobyté Ruggerom Normanským. Po tejto udalosti stratilo mesto svoj obchodný význam, nezávislosť a aj autonómiu.

SkryťVypnúť reklamu

V Amalfi parkujeme v malom prístave kde je akoby zázrakom pár voľných miest. Kotviacich lodí tu je pomerne málo. Viacej je lodí výletných, ktoré čakajú na svojich cestujúcich aby ich mohli dopraviť na blízky ostrov Capri. Je okolo 1800 hod. čomu nasleduje aj fakt, že úzke uličky sa začínajú plniť ľuďmi. Skoro každá ulička je ozdobená nejakým malým obchodíkom so suvenírami. Veľmi často sa objavujú najmä výrobky z keramiky. Uličky sú ako žily, ktoré vedú do srdca mesta, na hlavné námestie Piazza del Duomo. Námestie je lemované množstvom porozkladaných stoličiek patriacich malým kaviarňam a reštauráciám. Dominantou námestia je pekný kostol Duomo St.Andrea, ktorý v sebe spája arabské a normanské vplyvy. Stavba pochádza z 9.storočia, no v priebehu ďalších storočí došlo k viacerým prestavbám. Tie dali kostolu svoj dnešný vzhľad. Dovnútra do kostola vedú dlhé a široké schody. Ako to už býva zvykom aj toto schodisko je miestom stretnutí a oddychu. Veža kostola pozostáva z veľkého množstva malých keramických kachličiek. Takéto kachličkové veže sú typické pre celú túto oblasť. Skoro v každom meste majú aspoň jednu podobnú. Celé mesto a aj celá oblasť pôsobí naozaj veľmi príjemné. Keby mal človek viacej času, dalo by sa tu objavovaním stráviť aj niekoľko dní...

SkryťVypnúť reklamu


 

Obrázok blogu


V prístave

Obrázok blogu


Úzka ulička smerujúca na námestie

Obrázok blogu


Duomo St.Andrea s dlhým schodiskom

Obrázok blogu


Vežička s keramickým vrcholom patriacia k Duomo St.Andrea

foto: Tomáš Kubuš, Pozzuoli, Positano, Amalfi, 1.7.2005

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu