O Slovensku, liberalizme a šikmej ploche

Je skutočnou hrozbou pre Slovensko liberalizmus alebo je zase raz všetko predsa len trochu inak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Slovensko je krajina krásna, plná potenciálu, no v niektorých ohľadoch pre mňa aj nepochopiteľná — a to aj napriek tomu, že som sa tu narodil a prežil doteraz väčšiu časť svojho života.

Prečo je pre mňa krajinou nepochopiteľnou? Možno aj preto, že v nej často nenachádzam súlad medzi túžbou po svetlej budúcnosti a cestou, ktorou sa rozhodlo uberať, harmóniu medzi proklamovanými hodnotami a žitou realitou, či zhodu medzi cieľmi, za ktoré bojovali naši predkovia, a našimi vlastnými.

Čo tým myslím? Pred 35 rokmi naši rodičia a starí rodičia bojovali za slobodu: Bojovali za slobodu slova, za slobodu vierovyznania, za slobodu vo vzdelávaní, za slobodu tlače a kultúry — ako aj za právnu ochranu týchto slobôd. Napriek tomu v dnešnej dobe — kedy sledujeme, ako nám predstavitelia vládnych strán postupne ukrajujú zo spomínaných slobôd a právnych ochrán — vníma veľká časť spoločnosti ako najväčšiu hrozbu liberalizmus (odvodený od slova “sloboda”).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tejto súvislosti často zaznieva zo strán politikov — ale aj predstaviteľov cirkvi — argument o tzv. “šikmej ploche”.  Ten tvrdí, že ak rozšírime slobodu alebo právnu ochranu (pre ženy, utečencov, LGBTI+ ľudí, apod.), “čo budú chcieť potom?” Tým sa implikuje, že to, čo spomínané skupiny požadujú je nejakým spôsobom nadštandardné, nekonvenčené či dokonca zvrátené, hoci spravidla ide len o snahu narovnať dlhodobo zažité či inštitucionalizované nerovnosti v spoločnosti.

Čo sa v skutočnosti deje? Čo je skutočnou hrozbou pre slovenskú spoločnosť je pritom minimálne v posledných mesiacoch zrejmé: slobody ľudí sú obmedzované čoraz viac a rovnako ubúda možností právne postihnúť a potrestať tých, ktorí sa proti nim previnia.

SkryťVypnúť reklamu

Veď uznajte sami: Najprv sa od kultúry očakávalo, že sa vzdá slobody prejavu. Potom vládni politici pripravili divákov a poslucháčov verejnoprávnych inštitúcií o prístup k nezaujatým informáciám. Neskôr prišla opozícia o nepísané právo mať na poste podpredsedu NR SR svojho zástupcu. A najnovšie sa dozvedáme, že politik nemá právo vyjadriť svoj (politický) postoj v parlamente napríklad aj nálepkami na svojom laptope.

A ja sa pýtam: Čo bude ďalej? Pretože to, čo sa deje na Slovensku, ukazuje, že šikmá plocha síce skutočne existuje — má však presne opačný spád. Ak uprieme ľuďom najprv niektoré práva a slobody, čo im zoberieme najbližšie? O čo ich ešte pripravíme? Kam to celé dôjde?

SkryťVypnúť reklamu

Alebo presnejšie: Kam to až necháme dôjsť?

Jaroslav Marcin

Jaroslav Marcin

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  889x

Od malička rád píšem a vlastne sa komunikáciou v takej či onakej forme živím celý život—aktuálne ako manažér internej komunikácie v korporáte. V súkromí, podobne ako v práci, píšem hlavne v angličtine—najčastejšie básne, ktoré publikujem najnovšie na Instagrame pod profilom james_ara_poetry. No a teraz by som sa rád trochu vrátil aj k tvorbe v rodnom jazyku. Zoznam autorových rubrík:  Kresťanstvo inakPoviedkyPoetické počinySatiraZ môjho životaPostrehy

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

227 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu