Od roku 1974 mám bydlisko (ktoré sa úradne nazýva "trvalým") v Bratislave.
V tomto našom hlavnom meste som prežil 19 rokov svojho detstva a mladosti.
Od roku 1993, kedy som bol vysvätený, už v Bratislave nebývam, ale som tam, kam ma zanesie Božia vôľa skrze rozhodnutie biskupa. Nové Zámky, Topoľčany, Šamorín, Myjava a teraz Borský Svätý Jur.
Trvalé bydlisko však mám stále v Bratislave. Má to jeden veľmi praktický dôvod: Keby som pri každej zmene pôsobiska zmenil i trvalé bydlisko, znamenalo by to zmenu dokladov, prehlasovanie na mnohých úradoch, výmena EČV (ŠPZ) vozidla. To by znamenalo mnoho času stráveného na úradoch, celkom pekná suma peňazí na poplatkoch, a pritom ešte stále riziko, či som nejakej inštitúcii nezabudol zmenu nahlásiť.
Omnoho jednoduchšie je prihlásiť sa na novom mieste k prechodnému pobytu (čo je fakt, veď tu na zemi sme len prechodne :-). Dnes už aj tak väčšina inštitúcií dokáže rozlišovať medzi adresou trvalého bydliska a korešpondenčnou adresou. A tých zopár (poväčšine štátnych) inštitúcií, čo posielajú listy výhradne na adresu trvalého bydliska, sa dá vyriešiť i tak, že mi to rodičia prepošlú, alebo ak to nie je súrne, vyzdvihnem si to, keď k nim prídem.
Podobne je to aj s voľbami: Nie je problém voliť s voličským preukazom. A nie je problém ho ani vybaviť. Nemusím kvôli nemu ísť do Bratislavy, ešte k tomu v úradných hodinách. Vyžiadať mi ho môže aj otec, pretože má rovnaké priezvisko i trvalé bydlisko ako ja.
A tak sa môžem zúčastniť volieb i mimo trvalého bydliska.
To však neplatí o komunálnych voľbách. Tam môžeme voliť len priamo v mieste trvalého bydliska. Zdá sa to logické, veď volíme miestnu samosprávu, čiže ľudí priamo tam, kde žijeme. Preto aj možnosť voliť na voličský preukaz nie je možná.
Ak teda chcem voliť, musím v deň volieb cestovať do Bratislavy. Cesta tam a späť mi zabiere cca 2-3 hodiny času a cca 18-20 eur na benzín. Stojí to za to?...
Boli voľby, keď som to považoval za potrebné a išiel som.
Ale momentálna komunálna politika Bratislavy mi je dosť vzdialená. Trvalé bydlisko tam mám len z dôvodov, ktoré som uviedol na začiatku.
A určite je aj mnoho ďalších ľudí, ktorí sa z podobného dôvodu volieb nezúčastnia.
Čo by sa s tým dalo urobiť?
Vidím dve riešenia:
1. Možnosť voliť prostredníctvom internetu.
Toto nám ktosi pred parlamentnými voľbami aj sľuboval, dokonca mi to ponúkol aj na zakrúžkovanie v referende.
Ale teraz má iné starosti...
2. Legislatívne zmeniť systém trvalého a prechodného bydliska.
V Maďarsku vraj majú možnosť byť prihlásený na trvalý pobyt i na viacerých miestach.
V USA zase prideľovanie značiek na autá neviažu na bydlisko. Kde človek chce, tam si auto zaregistruje.
Možno by bolo aj ďalšie riešenie.
Ale je ochota?
Majú vôbec politici záujem o občana?
Veď to percento, ktorí sa z tohto dôvodu nezúčastníme, je zanedbateľné oproti tým, ktorí voľby jednoducho ignorujú, lebo nikomu neveria, alebo sú znechutení. Tak načo sa nami zaoberať?
Ignoranti vecí verejných sú pre politikov v istom zmysle výhodnejší, než tí, ktorí chcú ich činnosť ovplyvňovať...
Prečo nepôjdem voliť?
Mnohí blogeri píšu články, koho budú voliť.Ja, napriek tomu, že si myslím, že voliť je viac ako len právo (povinnosťou by som to však nenazval) a že iných povzbudzujem aby išli voliť (ale nehovorím koho), sám voliť nepôjdem.Zúčastnil som sa všetkých volieb - parlamentných, prezidentských, do VÚC, i do európskeho parlamentu, ako aj väčšiny referendových hlasovaní. Komunálnych volieb som sa však zúčastnil len asi dva razy.Prečo?